1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Gökyüzünü keşif daveti


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Gökyüzünü keşif daveti
  Ankara Üniversitesi Rasathanesi, gökyüzü meraklılarına, şehir ışıklarından uzakta yıldızları ve gezegenleri izleme fırsatı sunacak


  [​IMG]

  .Rasathane, geleneksel halk günü etkinliklerine ''bilim ve toplum'' buluşması sloganıyla yeniden başlıyor. Etkinlikte her yaştan gökyüzü meraklısı, şehir ışıklarından uzakta gökyüzüyle buluşacak ve uzmanlar eşliğinde gözlem yapma fırsatını yakalayacak.

  Etkinlikte katılımcılara, ''ışık kirliliği altında unutulan'' yıldızlar, gezegenler, galaksiler ve yıldız kümeleri izlettirilerek görsel bir şölen sunulacak. Akşam saat 19.00'da başlayacak olan etkinlikte, havanın açık olması durumunda gecenin ilk saatlerinde, teleskoplarla Venüs gezegeni, kızıl gezegen Mars ve ilerleyen saatlerde ise Satürn, derin uzay cisimlerinden Yedi Kız Kardeş olarak bilinen Pleiades Açık Yıldız Kümesi, Dünya'ya en yakın galaksilerden Andromeda Galaksisi, Triangulum Galaksisi ve Orion (Avcı) Bulutsusu izlettirilecek.

  Etkinlik programında çıplak gözle gökyüzü tanıtımı ve teleskoplarla çeşitli gökcisimleri gözlemlerinin yanı sıra ''Yıldız Kümeleri'' ve ''Karanlık Gökyüzü'' konulu sunumlar da yer alacak. Teleskoplarla gözlem deneyimi yaşayarak gözlem araçlarının ve bir rasathanede kullanılan aletlerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve geliştiğini görmek isteyenler için de Rasathane Müzesi etkinlik boyunca açık olacak. Yıl boyunca devam edecek etkinliklerle AÜ Rasathanesi, gökyüzü meraklılarına her ayın ilk haftasonu kapılarını açmayı sürdürecek. Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye rasathane.ankara.edu.tr adresinden ulaşabiliyor.