1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Global denetim paranoyası


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Global denetim paranoyası
  Körfez 'internet'ten, Avrupa 'casusluk'tan rahatsız

  [​IMG]

  ABD, Kanada ve İngiltere'deki sunucular üzerinden yönetilen mesajlaşma ağı, RIM'in başına dert oldu. Avrupa, ‘sanayi casusluğu'ndan, Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkeleri ise internetin denetleyememekten korkuyor

  BlackBerry cihazlarındaki özel haberleşme ağının resmi denetime açılmasını isteyen ülkelere hergün bir yenisi eklenirken, Körfez ülkelerinin 'internetin denetimi' isteği, Avrupa ülkelerinin ise 'casusluk' kaygıları RIM'i köşeye sıkıştırdı. 2005 ile 2007 yılları arasında şirket satın almalarının en yoğun olduğu dönemde Almanya başta olmak üzere Avrupalıların şirket bilgileri hırsızlığı - sanayi casusuluğu yapıldığı iddiasıyla gündeme getirdiği BlackBerry'nin kırılamayan şifreleme sistemi, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Suudi Arabistan'da hükümetlerinin internet üzerinde tam denetim talepleri ile hedef tahtası oldu.

  LÜBNAN VE CEZAYİR DE ŞİKAYETÇİ

  BlackBerry'nin kırılamayan şifreleme sistemini ulusal güvenlikleri için tehlike oluşturduğu görüşünde birleşen ülkelerle Kanadalı şirketin görüşme trafiği hızlanırken, e-posta ve BlackBerry messenger üzerindeki yazışmaları Kanada, İngiltere ve ABD'deki sunucuları üzerinden yöneterek, hükümetlerin denetiminden kaçtığı yönünde eleştirilen RIM'in Suudi Arabistan'da kısa mesaj hizmeti kesildi. 700 binden fazla kullanıcının olduğu Suudi Arabistan'da İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Komisyonu, güvenlik gerekçesiyle BlackBerry telefonlarının mesaj servislerinin dün durdurulacağını kararlaştırmıştı. Suudi Arabistan'ın yanısıra Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'ın da şirketle erişim hakkı konusunda görüşmeler sürsürdüğü belirtilirken, dün Türkiye'nin yanısıra Lübnan ve Cezayir de 'güvenlik' endişesiyle inceleme başlattığını duyurdu.

  Almanya hükümeti ve AB Komisyonu da önceki gün çalışanlarına, güvenlik nedeniyle BlackBerry kullanmamalarını tavsiye etmişti.

  Irak savaşı sırasında da ABD ile Fransa arasında bozulan ilişkiler nedeniyle Fransız şirketlerin artan sanayi casusluğu kaygısı, ülkedeki BlackBerry denetimlerini artmasına yol açmıştı.
   
 2. myhones

  myhones rank8

  Kayıt:
  2 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  54
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0