Edirne Eylem Yapılmasına İzin Verilmeyen Grup Şehir Merkezine Gizli Bir Şekilde Giriş Yaptı.

Terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek isteyen grup, Saraçlar Caddesi'ndeki PTT Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapmak istedi. Bunu öğrenen kişiler de bölgede toplanmaya başladı.

Göstericiler "Amerika defol bu vatan bizim, Amerika'ya hayır dedikleri için tutuklanan vatansever gençler serbest bırakılsın" yazan bayrak açtı.

Basın açıklamasının tamamlamasının ardından çevrede toplanan kişiler, grup üyelerine tepki göstererek saldırdı.

"Biz PKK'lı değiliz, Amerika'ya karşıyız. Bizi karıştırmayın" demeleri göstericileri kurtarmadı. 200'ü aşkın kişi, göstericilere saldırdı. Bazı göstericiler yerlerde tekmelendi.

Saldırı sonucu 1 kişi yaralanırken, gruptaki bir kişi de işyerine sığındı. Eylemci, camlar kırılarak dışarı çıkarıldı. Göstericiler daha sonra olay yerinden kaçtı.

Bölgede geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri, çevredekileri sakinleştirmeye çalıştı.

Basın açıklaması yapan grubun geçen Pazar gününden beri şehre girmesine izin verilmiyordu.

AİLELER ÇOCUKLARINI ALMAYA GELDİ

DHKP/C terör örgütü propagandası yaptıkları iddiasıyla tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için eylem yapmak için geldikleri Edirne'de kente girmelerine izin verilmeyen grubun bekleyişi sürüyor.
Kırklareli'nin Babaeski ilçesi yakınlarında bir dinlenme tesisinde bekleyen grubun eylemleri arasında çocuklarını televizyonlarda izleyen aileler yola çıkıyor.

"Gezmeye gidiyorum" diyerek evden ayrılan ve 3 gün haber alamadığı kızı Alev Emir'i Edirne'deki eylemde gören anne Güler Emir, dün Kırklareli'nin Babaeski ilçesindeki tesise gelerek kızını aldı.

İstanbul'un Maltepe ilçesinde yaşayan baba Alişan Yalçın'ın (44) üniversiteye hazırlanan 19 yaşındaki oğlu Birkan Yalçın'ın da ailesine "Ben Bozcaada'ya arkadaşlarımla pikniğe gidiyorum" diyerek evden ayrıldığı belirlendi.

Daha sonra eyleme katılan Birkan Yalçın eve dönmeyince ailesine telefon ile "Bozcaada'da lodostan dolayı İstanbul'a dönemiyoruz, birkaç gün burada kalacağım." dedi. Dün akşam televizyonu izleyen baba Alişan Yalçın, oğlunu eylemcilerin arasında görünce soluğu Babaeski'deki tesiste aldı. Burada eylemcilere de tepki gösteren baba Alişan Yalçın, "Ben çocuğumu sizler için mi yetiştirdim. Siz kimsiniz de benim çocuğumu alıkoyuyorsunuz." dedi. Oğlu Birkan Yalçın ise "Beni kimse zorla alıkoymuyor, ben kendi isteğimle buraya geldim." dedi. Daha sonra baba Alişan Yalçın oğlunu da yanına alarak özel otomobili ile İstanbul'a döndü.

Aşure yemeye gidiyorum diye evinden çıkan ve daha sonra gelen telefon ile oğlunun eylemcilerin arasında olduğunu öğrenen anne Dudu Kaya da bir akrabası ile Babaeski İlçe Jandarma Komutanlığı'na geldi. Burada oğlunun aşure yemek için evden çıktığını ve daha sonra eylemcilerin arasında olduğunu öğrendiğini söyleyen anne, şizofren hastası olan oğlunu almak istediğini belirtti. Bunun üzerine anne ve akrabasını ekipler tesise getirdi. Burada anneyi tesiste 4 gündür beklemeyi sürdüren grup üyeleri karşıladı. Burada anne ve akrabası Muammer Kaya'yı eve dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Ancak Muammer Kaya dönmek istemeyince anne zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Annenin oğlunu ikna çabaları sürüyor.​

Yukarı Alt