addIcFb

Aileden
Ligde 9 haftada, 9 teknik direktör görevlerinden istifa ederken, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanı İsmail Dilber, Türk antrenörlerin, batıdaki gibi bir takım maddeleri sözleşmelere koyduramadıklarını, ayrıca Türkiye'de herkesin "teknik direktör gitsin" dedini belirtti..

sametaybaba01.jpg

TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber yaptığı açıklamada, takımları çalıştıran teknik adamların büyük bir kısmının, herkes tarafından gönderilmesinin istendiğini kaydetti. Futboldan anlayan anlamayan herkesin böyle isteklerde bulunduğunu ifade eden Dilber, ''Herkes 'gitsin' diyor ama kim getirilecek söyleyen yok. Bizim gönderdiğimiz teknik adamlara bakıyoruz, Avrupa'da milli takımların başında'' dedi.

Fenerbahçe'nin, Zico'nun yerine Luis Aragones'i getirdiğini anımsatan Dilber, ''Ama şimdi 'gitsin' diyorlar. Kim getirilecek, söyleyen yok. Eline mikrofonu, kalemi alan 'gitsin' diyor. 'Başkan gitsin' diyorlar. Kulübe yazık değil mi. Kulüpler de kendilerini kurtarmak adına o tezgahın içindeler'' diye konuştu.

Antrenörlerin profesyonelce davranmadıklarını savunan Dilber, şunları söyledi:
''Antrenörlerin, Türkiye'de, batıdaki gibi sözleşmeye bir takım maddeleri koydurmaları zor oluyor. Ama koydurmaları lazım. Profesyonelliği seçmeleri lazım. Ben falanca takımı tutuyorum dememeleri lazım. Profesyonel imzayı koymaları lazım. En büyük rahatsızlık bu. Ne yazık ki bizde bu bir alışkanlık haline gelmiş.
İstikrar, başarı istiyorsan devamlılıkta var. Ayakta kalan ve kaybolan kulüplere bakalım. Güzide takımlar, dün ligde oynamış kulüpler kayboluyor. Nedeni ise yanlış yönetim. Antrenöre bakıyorsunuz, 15 gün önce gelmiş, ardından gidiyor. Çünkü başta her şeye 'evet' dediği için gelmiş.
Türkiye'de 14 bin antrenör var. Ekmek parası böyle olmaz. Şartları yerine getirmeliyiz. Ortaya koymalıyız. Gereken sözleşmeyi yapmalıyız. Kulüp de bu sözleşmedeki yerini alacak. Diğer insanların da ekmek parası var.''

Avrupa'da da belirli sayıda antrenör bulunduğunu ve teknik adamların yıllarca takımın başında görev yaptığını anlatan Dilber, Türkiye'de bunun mümkün olmadığını kaydetti.

Türkiye'nin, bir teknik adamın takımın başında 10 yıl görev yapmasına hazır olmadığını savunan Dilber, ''Buna ne kulüp, ne başkan, ne medya hazır. Hemen gitsin istiyoruz. Sebebi yeni haber kaynağı mı, eleştiri mi, çözmek mümkün değil'' dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, ve Galatasaray Teknik Direktörü Michael Skibbe'nin de gitmesinin istendiğini dile getiren Dilber, ''Gitsin deniliyor. Sonra gidince buna kıyım deniyor. Ertuğrul Sağlam gitti, şimdi herkes mutlu'' diye konuştu.

-''SÖZLEŞMEYİ YAPARKEN KİMLERİN GİDECEĞİNİ BİLİYORUZ''-
Antrenörlerin kendi suçlarını bulması gerektiğini belirten İsmail Dilber, açıklamasını şöyle sürdürdü:
''Antrenörler, en iyi şartlarda bir oyuncu gibi imza atacaklar. Duygusallık yok. 'Ben falanca takımlıyım' gibi ifadeler yok. Her takımda çalışabilmeli. İstekler dile getirilir, ona göre imza atılır. En ufak sallantıda 'eyvallah' deyip gitmezler. Nasıl yabancı teknik adamlar diretiyorsa o da diretecek, kalacak. Yollayan kulüp de karşılığını ödeyecek. Her şey yerine oturmalı. Ekmek parası edebiyatını bırakacaklar. Türkiye'nin her tarafında binlerce adamın ekmek parasını kim veriyor?

Baktığım zaman sezon başında şunlar şunlar gider diyorum. Bunu herkes biliyor. Hiç kimse birbirini aldatmasın. Sözleşmeyi yaparken kimlerin gideceğini biliyoruz. Bu bir kıyım değilki. Antrenörler parasını alıyor. Sonra gittiği kulüpte de alıyor. Bu nasıl bir kıyımsa. Bu istifaları herkes bekliyordu.''

TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber, Turkcell Süper Lig'de bundan sonra teknik adam değişikliğin olmayacağını, olsa da bunun antrenörün mutsuzluğundan kaynaklanacağını söyledi.

Turkcell Süper Lig'de geride kalan 9 haftada, 9 teknik direktör görevlerinden istifa etti.

Yukarı Alt