Bi kısım hala kafamı karıştırıyor.
madem her şey önceden yazılmış film izler gbi izliyoruz Niye yaşıyoruz bize bunları yaşamış gbi gösterilemezmi
İnş anlatmak istediğimi anlamışsınızdır

A

Anonymous

Guest
HaMulo demiş ki:
madem her şey önceden yazılmış film izler gbi izliyoruz Niye yaşıyoruz bize bunları yaşamış gbi gösterilemezmi
burdaki amaç kaderin olduguu ıspatlamak

1: Allah’a İman
2:Meleklere İman
3:Kitaplara İman
4:Nebi ve Rasullere İman
5:Ahiret gününe İman
6:Kaderin Hayır ve Şerrin Allah’tan olduğuna İman

Kadere imanın geçerli olabilmesi için şu dört şeye mutlaka inanılması gerekir:

Birincisi: Allah’ın ezeli ve kadim ilmine iman etmek. Allah (c.c) ezeli ve kadim olan ilmiyle ne olacağını bildi ve bu ezeli ilmiyle bildiği şeyleri yazdı.

İkincisi: Allah’ın olmasını dilediği şeyin mutlaka olacağına, olmamasını dilediği şeyin mutlaka olmayacağına gökte ve yerde meydana gelen bütün hareketlerin ve sessizliklerin Allah’ın izniyle olduğuna iman etmek.

Üçüncüsü: Allah’ın bütün mahlukatı yarattığına ve kainatın içindeki herşeyin Allah’ın yaratmasıyla ve takdiriyle meydana geldiğine iman etmek.

Dördüncüsü: Hayır ve şer ancak Allah’ın takdiri iledir. Dolayısıyle kendisine isabet eden şerrin başkasına isabet edebileceği halde kendisine isabet ettiğini zannetmemek, kendisine isabet eden hayrın bir tesadüf sonucu kendisine isabet ettiğine inanmamak.

Allah (c.c) kader hakkında şöyle buyuruyor:

“Şüphesiz ki Biz, herşeyi (önceden tesbit edilmiş) bir kaderle yarattık.” [Kamer: 49] Herşey Allah’ın takdiri iledir. İnsanların yaptığı işleri de Allah yaratır. Yalnız insanlar yaptıkları işleri kendileri yapmış olmaları sebebiyle yaptıklarından sorumlu tutulurlar. Çünkü Allah her insana iyiyi kötüden ayırabilme kabiliyeti vermiş ve hayrı emredip şerri yasaklamıştır.

Allah (c.c) kıyamete kadar olacak herşeyi ve bütün insanların yapacakları şeyleri Levhi’l mahfuzda yazdı. Allah için zaman kavramı olmadığı için bütün bunları ilmiyle yazdı. İnsanları yaptıkları amellerde zorlamadı. Allah’ın (c.c) bütün bunları yazması ezeli ilminden dolayıdır.

Barzo

HaMulo demiş ki:
bir türlü cevabını alamadığım tek soru

invaders

Bilgiliyim
Bu konuda kaderi dini vb. tartışmaya görüşlerimizi bildirmeye kalkarsak çoook uzar konu çünkü çoğu insanların kafasında soru işaretleri var hala din hakkında, ve tam olarak açıklayabilecek kişi yok.

+Dejavu+

Bilgiliyim
Herşeyimiz önceden planlı ve hazır peki bizim yaratılış amacımız ne Tanrı bizi niye yarattı ? nasılsa cennetlik denilen adam cehennem diye yazılmışsa hiç boşuna uğraşmasın ?

High_Blank demiş ki:
Herşeyimiz önceden planlı ve hazır peki bizim yaratılış amacımız ne Tanrı bizi niye yarattı ? nasılsa cennetlik denilen adam cehennem diye yazılmışsa hiç boşuna uğraşmasın ?
Bu konu hakkında google'da araştırma yaparsan eminim tatmin edici yada biraz tatmin edici bir cevaba ulaşacaksın.

ps:bak bir forumda arkadaşın bu soruna çok güzel cevap vermiş.

Bu sorunuz kader konusunu iyi anlamaktan geçiyor. Şimdi diyeceklerim tamamen yeterli olmayacak belki ama yavaş yavaş bu konuyu anlarsınız inşallah.

Kaderimde varmış ne yapayım sözü çok yanlış bir sözdür. Allah (c.c) hiç bir kuluna haksızlık yapmaz. Buna inanan insan niye başına kötü birşey geldiğinde kaderimzde varmış diyerek haşa Allah'ın (c.c) kendisine kötü birşeyi uygun gördüğünü söylüyor. Evet hayır da şer de Allah'tandır. Ama hiçbir müşriğin bu dünyada yaptıklarından dolayı cehenneme gitmesi Allah'ın sen cehenneme sen cennete gideceksin diye bir ayrım yapmasıyla değildir! Allah insanlara irade vermiştir. Karşımızda iki seçenek var ya hayırlı işler eyleyip cennete gideceğiz ya da tam tersi cehenneme. Kader, bu tercihi nasıl yapacağımızı Allah'ın bilmesidir.

Basit bir örnekleme yapayım bir hocanın sohbetinden. Ben maç seyretmem ama örnek öyleydi değiştirmeyelim. Bir maçı seyrettin ne olup bitti gördün. Sonra maçı izlemeyen arkadaşınla tekrar seyrediyorsun. Arkadaşın ilk defa seyrediyor, gol olacak diye heyecanlanıyor, ama sen gol olmayacağını biliyorsun maçın kaç kaç biteceğini kimin yeneceğini biliyorsun.. İşte Allah (c.c) bizim ne yapacağımızı biliyor, oysa biz bilmiyoruz.

Kader konusunu mutlaka iyice anlamanız gerekiyor şimdilik bu kadar yazıyorum inşallah anlamanız için uğraşacağız. Kafanıza takılanları bekliyorum. Allah'a (c.c) emanet olunuz.

@tenpanter
iyi güzel demişsinde önümüzdeki seçenekleri hayır veya şer olarak kullanmak bizim elimizde ki sonuçta ne karar verceğimiz Allah tarafından daha önceden bilinmiyormuydu?
High_Blank+1

HaMulo demiş ki:
@tenpanter
iyi güzel demişsinde önümüzdeki seçenekleri hayır veya şer olarak kullanmak bizim elimizde ki sonuçta ne karar verceğimiz Allah tarafından daha önceden bilinmiyormuydu?
High_Blank+1
ben yazmadım onu bir sitede bu soruya böyle cevap vermiş bende buraya yazdım

valla neyse ne çok zorlamayın takmayın kafaya makara:

tenpanter demiş ki:
HaMulo demiş ki:
@tenpanter
High_Blank+1
ben yazmadım onu bir sitede bu soruya böyle cevap vermiş bende buraya yazdım

valla neyse ne çok zorlamayın takmayın kafaya makara:
soru işaretleriyle yaşamak mı :uyku:
hayatta kendi canına bile kıyamıyosun niye?Çünkü canı veren alır..tamam eyvallah.Bu aynı küçükken mahallede oyun kurduğumuzda biri bi kural açığı bulduğunda yeni kural atamak gbi bişey.hiç kaçarınız yok.

arkadaşlar video şaşırmadım allah(c.c) nuru en küçük su damlasında bile saklı olabilir sadece görmek önemli bakmak yetmez kuranda yazan birşeyi videoda görüp şaşırmakta biraz garip geldi bana o adam kuran'ı bilmedgi için garip gelebilir aama bize garip gelmemeli benim fikrim bu ve kuranda öyle şeyler yzıyorki şu an bile gelecekte bizi aydınlatıcak şeyler var ama şuan anlayamıyoruz

pink3454 demiş ki:
arkadaşlar video şaşırmadım allah(c.c) nuru en küçük su damlasında bile saklı olabilir sadece görmek önemli bakmak yetmez kuranda yazan birşeyi videoda görüp şaşırmakta biraz garip geldi bana o adam kuran'ı bilmedgi için garip gelebilir aama bize garip gelmemeli benim fikrim bu ve kuranda öyle şeyler yzıyorki şu an bile gelecekte bizi aydınlatıcak şeyler var ama şuan anlayamıyoruz
kavrayamadığın nokta şu kardeşim bir şeyi sadece yazı okumak mı seni daha çok şaşırtır yoksa onu görüntü olarak canlı canlı görmek mi daha çok vayy be dedirtir.

Yani bir manzarayı sadece resimde mi görmek bir insanı daha çok etkiler yoksa onu canlı canlı görmek mi daha çok etkiler :rolleyes1:

bunu belirtim sen beni anlayamamışsın din konusunda o konu kuran'ı kerimde varsa buna şaşırmam görsel veya yazısal fark etmez gerçek olan bir şeye şaşırmak bana garip gelen bu insan ölceğini biliyor amaa başkasının oldğünü gördü diye etkilenmesi şaşırmasımı lazım hyr allahın(c.c.) nuru snırsız görüş açına bağlı konuyu sen farklı görmüşün ben farklı görüyorm benim bu akıldan çıkan kendi fikrim sen takılma fazla özgür bir yorum sonuçta bu yaşta bukadar şey gördüysek daha neler yazılı anlmıza

pink3454 demiş ki:
bunu belirtim sen beni anlayamamışsın din konusunda o konu kuran'ı kerimde varsa buna şaşırmam görsel veya yazısal fark etmez gerçek olan bir şeye şaşırmak bana garip gelen bu insan ölceğini biliyor amaa başkasının oldğünü gördü diye etkilenmesi şaşırmasımı lazım hyr allahın(c.c.) nuru snırsız görüş açına bağlı konuyu sen farklı görmüşün ben farklı görüyorm benim bu akıldan çıkan kendi fikrim sen takılma fazla özgür bir yorum sonuçta bu yaşta bukadar şey gördüysek daha neler yazılı anlmıza
ya demek istediğim şimdi ben kur-an'da bir ayeti okudum bu ayetle ilgili başıma bir olay geldi ayeti okuduğumda biraz etkilendiysem onu yaşayınca daha etkilenirsin demek istediğim bu.

Yukarı Alt