Kayıt
21 Eylül 2007
Mesajlar
865
Beğeniler
0
Şehir
Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa doğru
İngilizler’in geliştirdiği süper protez kolun bütün parmakları hareket ediyor. Geliştirilen yeni protez kol gerçek kol gibi çalışıyor.Ameliyatsız monte edilen kolun fiyatı 17 bin dolar.

i-LIMB isimli protez kol her türlü hareketi yapmanıza olanak veriyor. Parmakları birbirinden bağımsız olarak oynatabilen kol, tenis topunu da rahatça kavrayabiliyor. “Dünyanın en sofistike” biyonik kolu olarak adlandırılan bu protez, 17 bin dolardan satılığa çıktı. Şimdiye kadar yapılan protezlerde sadece başparmak ve diğer iki parmak işlev görüyordu. Bu protezde ise bütün parmaklar birbirinden bağımsız olarak çalışıyor. Protez kol herhangi bir ameliyata gerek kalmadan vücuda monte edilebiliyor. Beyinden alınan komutlar kolun kopan noktasına kadar geliyor. Bu komutlar elektronik bir alet yardımıyla proteze aktarılıyor. Protez de komutlara göre hareket ediyor.
 

Jigsaw

Aileden
Kayıt
13 Mayıs 2007
Mesajlar
8.653
Beğeniler
0
Şehir
Istanbul
Aslında tam sinirlerle kabloları bağlayıp kas yerine küçük motorlar falan filan olcak böyle. Terminatordeki el gibi üstüne bi de boya atcan jel bi et falan. Çok ilginç olur tabii bunların mayınlarda kolunu bacağını kaybeden çocuklara, insanlara bi faydası yok...
 
Yukarı Alt