1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Gece yatarken başka, sabah uyanınca başka


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bu lüks otelde kalacaklar her sabah farklı bir manzaraya uyanacak ve her gece farklı bir manzarayı izleyecek.

  Hırvatistan'da İngiliz mimarlar tarafından tasarlanan lüks otel projesi, müşterilerin her sabah farklı bir manzaraya uyanmalarını sağlayacak.
  [​IMG]
  Milyarlarca dolara mal olan bu lüks 'dönen' otel projesinin iki buçuk yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Dönen otel fikri, Hırvatistan'ın Solta adasındaki otelde kalacak müşterilerin tamamına deniz manzarası sunabilme arzusundan doğmuş.

  Projede, bölgedeki tersanelerde çalışan uzmanların mühendisliğiniden de yararlanılıyor. 61 metre yüksekliğinde üç katlı lüks 'döner' otelin 50 suit odası bulunuyor. Otel, bir yüzülebilen bir gölün ortasında dönebilecek şekilde inşa ediliyor. Otel günde 1.3 kez dönecek. 22 metrelik bir sabit merkezde otelin resepsiyon bölümü bulunuyor. Müşteriler yer altından resepsiyona giriyor ve dönen bölmede bulunan odalarına giden geçite ulaşmak için bir asansöre biniyorlar.

  Projenin sahiplerinden mimar Richard Hywel Evans, dönüşün çok yavaş olduğunu ve müşterilerin bunu farketmeyeceğini belirtiyor. Evans, "Bunun yaratıcı, heyecan verici ve cesur tasarımın olabileceği ve olması gerektiği şeye dair çarpıcı bir örnek olduğuna inanıyoruz. Solta adasında ihtiyaç basitti, herkes nefes kesen manzaranın tadını çıkarmalıydı ve bizim dönen tasarımımız da bunu sağladı. Gece yatağa giderken başka bir manzara görüyorsunuz, uyandığınızda ise başka bir manzara " diyor.

  Otel projesi tamamlandığında, 170 gemi alabilen bir marina ile yat kulübünü de içerecek ve otelde odaların yanı sıra müşterilere villa ya da köşk tarzı konaklama yerleri de sunulacak. Projenin tamamının 70 milyon sterline mal olması bekleniyor.