1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

GDDR5 Üretimi Hız Kazanıyor, Samsung'un Hız Hedefi 6GHz


 1. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-
  - Resim Silinmiş.​

  AMD-ATi'nin Radeon HD 4870 modeliyle başlayan GDDR5 bellek kullanımı giderek yaygınlaşacak gibi görünüyor. GDDR3 bellekler günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam ederken malesef GDDR4 bellekler beklenen istenilen başarıyı gösteremedi.Sadece AMD-ATi tarafından bazı ekran kartı modellerinde kullanılan GDDR4 bellek teknolojisi bugün yerini GDDR5'e bırakmış durumda. Qimonda ile başlayan GDDR5 üretimi Samsung ve Hynix ile devam ediyor. AMD-ATi'nin kullanıma sunduğu Radeon HD 4870 X2 modelinin ilk revizyonunda Qimonda tarafından hazırlanan bellek yongaları kullanılırken yeni revizyonlardan Hynix tarafından hazırlanan GDDR5 bellek yongalarının da kullanılmay başlandığını görüyoruz. Gelen bilgilere göre 4GHz'de çalışmak üzere tasarlanan Qimonda'nın GDDR5 bellek yongalarını AMD-ATi kartlarında 3.6GHz'de kullanmay uygun gördü. Öte yandan 256-bit bellek veri yolu desteğine rağmen sağladığı 115.2GB/sn'lik bant genişliği ile 512-bit'lik GeForce GTX 280'in sunduğu bant genişliğinin %81'ini karşılayabilen HD 4870'in bu başarısında kuşkusuz GDDR5 kullanımının sağladığı yüksek saat hızının katkısı büyük.

  Gelen yeni bilgilere göre Hynix 5GHz'de, Samsung ise 6GHz'de çalışabilen GDDR5 bellek yongaları üzerinde çalışıyor hatta ifade edilenlere göre ilk örneklerin AMD, Nvidia ve Intel'e sağlandığı da belirtiliyor. Öte yandan önümüzdeki günlerde pazara GDDR5 bellek desteği sunan yeni grafik işlemcilerin girmesi de söz konusu olabilir. Nvidia'nın açıklamalarına göre GeForce GTX 200 serisine güç veren GT200 kod adlı grafik işlemcisinin bellek kontrolcüsü GDDR5 bellek desteği de sunuyor. Ayrıca Larrabee kod adıyla yeni nesil grafik işlemci mimarisi üzerinde çalışan sektör devi Intel'in de GDDR5 bellek kullanımına geçmesi söz konusu olacak gibi görünüyor. GDDR3 belleklere göre 2-3 kat daha fazla performans sunan ayrıca güç tüketimi de daha düşük olan GDDR5 bellek teknolojisinin mevcut üretim maliyetlerinin ise hıza ve kapasiteye göre değişmekle birlikte GDDR3'e göre %20-30 oranında daha yüksek olduğu belirtiliyor. Öte yandan GT250 kod adlı grafik işlemcisini kullanacağı ve GeForce 9600GT'nin yerini alacağı iddia edilen Nvidia'nın yeni modelinin ve Radeon HD 3650'nin yerini alacağı ifade edilen HD 4670'ın 128-bit bellek veri yolunu destekleyecekleri fakat GDDR5 ile kullanıma sunulacakları da ifade ediliyor.

  Zamanla üretim maliyetlerinin düşmesi ve sektörde yaygın anlamda kullanılmaya başlanması beklenen GDDR5 bellek teknolojisi, GDDR4'ün aksine GDDR3 teknolojisinin elde ettiği başarıyı daha da yukarıya taşıyacak gibi görünüyor.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. POTATOHEAD

  POTATOHEAD rank8

  Kayıt:
  29 Haziran 2008
  Mesajlar:
  586
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ohanes nvidia henüz ddr5 e geçmiş deilki ddr6 a geçsin ^^