1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Garanti'den rüzgara 90 milyon euro


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Garanti Bankası, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkı sağlayacak 90 MW kurulu gücüe sahip Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon euro tutarında proje finansman kredisi sağladı.

  Garanti Bankası, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkı sağlayacak 90 MW kurulu gücüe sahip Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon Euro tutarında proje finansman kredisi sağladı. Santral, Bilgin Enerji Grubu’na dahil olan Bilgin Rüzgar Santralı Enerji Üretimi A.Ş. tarafından kurulacak. Yılda yaklaşık 316 milyon kwh elektrik üretecek santralın, 2010’un ikinci yarısında tam kapasiteyle üretime geçmesi bekleniyor.

  Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, konuyla ilgili olarak, yaptığı açıklamada, Kyoto Protokolü’ne katılımın ardından, Türkiye'de karbon emisyonunu azaltma amaçlı projelerin çok daha fazla önem kazanacağını söyledi. Özen, "Soma Rüzgar Santralı, bu anlamda Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi. Garanti Bankası'nın, çevreye duyarlı yaklaşımını her fırsatta ön planda tuttuğunu belirten Özen, çevre dostu rüzgâr enerjisi projelerine bugüne kadar önemli miktarda finansman desteği sağladığını bildirdi. Türkiye’de, temiz enerji projeleri de dahil, hemen hemen tüm büyük projelerin finansmanında yine Garanti Bankası'nın olduğunu söyleyen Özen, "Sektöre, ülkemize ve çevreye katkı sağlayacak tüm projeleri desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

  2010'DA RÜZGARDA ÜRETİMİMİZ 1.10 MİLYAR KİLOWATI BULACAK

  Bilgin Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vehbi Bilgin ise Bilgin Enerji Grubu olarak, Hidrolik Santrallerin yanı sıra, Rüzgar Enerji Santralleri üzerinde de 1997’den beri çalıştıklarını söyledi. Bilgin, şöyle devam etti:

  "Bilindiği gibi serbest piyasa koşullarında kurduğumuz 30 MW’lık Bandırma Rüzgar Santralı’nın, 2006 yılında işletmeye alınmasıyla sektörde bir ilki gerçekleştirmiştik. Bu çalışmalarımıza, 30 MW’lık Çeşme Alaçatı RES, 90 MW’lık Bergama RES’lerin kurulumuyla devam ediyoruz. Bugün de imzalamış olduğumuz sözleşmeyle yine 90 MW’lık ve 114 milyon Euro’luk Soma RES projemizin yapımına da Garanti Bankası’ndan 90 milyon Euro finans sağlayarak başlayacağız. Lisansı alınmış, Çeşme’deki 50 MW’lık Zeytineli RES projemiz de bütün proje arazi çalışmaları tamamlanarak türbin ön bağlantısı yapılmıştır. Bu yıl sonuna kadar bu projemize de başlayacağız. İşletmeye alınmış ve inşa halindeki bu Rüzgar Enerji Santrallerinin tamamını önümüzdeki 10 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz. 2010 yılının ilk yarısında Bilgin Enerji Grubu’nun rüzgara dayalı proje gücü 310 MW, üretimi ise 1,10 milyar kwh’ı bulacaktır. Ülkemiz toplam üretiminin, 200 milyar kwh olduğu göz önüne alındığında, bunun yüzde yarımın üzerinde bir katkı olduğu görülmektedir."