1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Frankfurt Kitap Fuarı başlıyor!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.407
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Frankfurt Kitap Fuarı başlıyor!

  Türkiye’nin onur konuğu olacağı Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışı bugün yapılacak. Açılışta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un konuşacağı fuarda, Türkiye yaklaşık 700 sanatçıyla, 300 ayrı etkinliğe imza atacak.

  [​IMG]

  Türkiye’nin bu yıl onur konuğu olacağı 60. Frankfurt Kitap Fuarında, yaklaşık 700 sanatçıyla, 300 ayrı etkinliğe imza atacak.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un konuşacağı açılışta, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu yorumlayacak. Orkestrayı Şef Rengim Gökmen’in yöneteceği, Frankfurt Müzik Akademisi Korosu’nun da sahne alacağı konserde, eser, Almanca seslendirilecek.

  Fuarda 4060 metre karelik alanı kullanacak olan Türkiye adına 300’ü yazar olmak üzere yaklaşık 700 sanatçının katılacağı fuarda, sergi, sanatsal programlar, konferanslar ve özel davetler gibi 300 ayrı etkinlik düzenlenecek.

  ‘İSTANBUL’UN GECELERİ’
  Fuar kapsamında, Yavuz Bahadıroğlu, Nalan Barbarosoğlu, Gündüz Vassaf ile Sezer Duru, Frankfurt Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek okuma programlarına konuk olacak. Halka açık olacak etkinliklerde, Bahadıroğlu ile Barbarosoğlu 17 Ekimde, Vassaf ile Duru da 18 Ekimde saat 19.30’da kitapseverlerle bir araya gelecek.

  ‘GİZLİ YÜZ’DEN ‘ÜÇ MAYMUN’A
  Fuarda, Türk sinemasının en seçkin örnekleri de sinemaseverlerle buluşacak.

  Fuardaki Sinema TV Forumu bölümündeki Türkiye standında, 1970’den günümüze çekilmiş, önemli festivallerden ödül almış veya büyük gişe başarısı elde etmiş 22 uzun metrajlı film ile 6 belgesel Avrupalılara gösterilecek. Bu filmler şöyle: Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun”, Ömer Kavur’un “Gizli Yüz”, Özcan Alper’in “Sonbahar”, Seyfi Teoman’ın “Tatil Kitabı”, Ömer Vargı’nın “Kabadayı”, Fatih Akın’ın “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek”, Abdullah Oğuz’un “Mutluluk” ve Mahsun Kırmızıgül’ün “Beyaz Melek”.

  Ayrıca, Peyami Çelikcan’ın “Anadolu’nun Renkleri: Düğün, Doğum, Ölüm”, Hüseyin Arus’un “Buçuk”, Tuhfe Tezel’in “İnsanın Ağaçla Dansı: Kündekari”, Coşkun Aral’ın “Bozkırın Gücü-Kangal”, Süha Arın’ın “Kula’da Üç Gün” ve Rıza Baloğlu’nun “Troya” adlı belgeselleri de stantta izleyiciyle buluşacak.

  Türkiye filmleri toplu gösterimi de 26 Kasım’a kadar Frankfurt Film Müzesi’nde devam edecek.