1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Format Atmak..


 1. F34RL3SS

  F34RL3SS rank8

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.597
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Niye soruyon? Dövmeye mi gelicen :S

  Arkadaslar PC ye format atarken kullanılabilecek yararlı programlar war mıdır? Örneğin benim HDD de sanırım bir sorun war. Klasöre çift klik yaptıgımda 1 saniyelik fln bekleme oluyor. Geri gelirken de aynı şey oluyor. Kaç kere format atmama ragmen bu sorunu çözemedim.

  Bilgisayarcılar genelde bizim bilgiğimiz ( tak CD yi biçimlendir kur vs vs) gibi format atmıyorlar, çeşitli programlar kullanıyorlar. Bu tür önerebileceğiniz programlar warsa paylaşabilir misiniz?

  Teşekkürler
   
 2. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Sen Temiz Bir Format At Bilgisayara Sonra Driver'leri Düzgünce Kur

  --Sonra Hdd 1 olarak kullan
   
 3. F34RL3SS

  F34RL3SS rank8

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.597
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Niye soruyon? Dövmeye mi gelicen :S

  Yapıyorum. Kaç kere format attım ama yine HDD sorununu çözemiyorum.
   
 4. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise


  Format Atmaya Son: Ghost

  Bilgisayar Yorum Ekle Arkadaşlar bi çok yerde , bi çok zaman böyle programlar duymuşsunuzdur , görmüşsünüzdür. Çoğu zamanda “ya bırak ya formatın yerini tutar mı” , “kim uğraşcak şimdi” demişsinizdir. Nerden mi biliyorum? Çünkü bende daha önce çok dedim.

  Ama arkadaş tavsiyesi(olci) bi program olan ghostu denemeden de duramadım. Çünkü ikide bir format at, driverları tekrar yükle, işine yarayan winampdır, powerdvddir, officetir hepsini baştan bi daha yükle …………. olaylarından bezdim. Sonunda denemeye karar verdim ve denedim.

  Program gerçekten harika. Size tavsiyem son olarak formatınızı atın, driverlarınızı yükleyin, programlarınız yükleyin ve yazının devamını okuyun.

  Herşey tamamsa bilgisayar sağlam çalışıyorsa Ghost’u herhangi bir program sitesinden indirin.

  İndirdikten sonra çift tıklamaya filan çalışmayın çünkü çalışmaz. İndirdiğiniz programı cd’ye yazmanız gerekiyor. Yazdıktan sonrada bilgisayarı cd’den boot etmeniz lazım. Bunları yaptıktan sonra size bissürü yazı arka arkaya gözükür ve daha sonra da penceremsi(windows) bi program gelir karşınıza onu ok diyerek geçin.

  Sol altta bi menü vardır. O menüde eğer tüm diskin yedeğini almak istiyorsanız(ki boşwerin c’yi alın siz) ”Disk” i
  Sadece C nin yedeğini almak istiyorsanız “Partition” a tıklayın. Daha sonra da yedek alıcağımız için “to image” e tıklayın. Yani neymiş;
  Local->Partition->To image


  İlk karşımıza gelen pencere hangi hardiski yedekleyeceğimizdir(dikkat edin hangi bölümü değil) eğer bi tane harddiskiniz varsa direk geçin.(ghostun sürümüne göre burda hangi bölümü yedekleyeceğinizi de sorabilir)

  Daha sonra karşımıza hangi parçayı yedekleyeceğimize dair bi pencere gelcek onu da C’yi seçerek geçin(yanındaki alandan filan kontrol edersiniz).

  Daha sonra bize nereye ve hangi isimle kaydedeceğimizi sorar bunu da aynı normal windows kullanırken belirlediğimiz gibi belirliyoruz(dikkat d’ye yedekleyin)

  Sonra dosya sıkıştırma ile ilgili bi soru gelir. Seçenekler;
  Normal: Bildiğiniz normal işte
  High: Güzel sıkıştırır(ben 5gb’lık C’yi yedekledim formattan sonra 3gb’a indirdi)
  Fast:Hız tutkunları için ideal ama tavsiye etmem

  Seçeneğimizi seçtikten sonra Proceed With Backup -> Yes diyerek işlemi başlatın.

  Burda yedekleme bitti. Yedeklemenin bilgisayara hiç bir zararı olmaz merak etmeyin.

  Şimdi yedeği geri yükleme kısmı var ben yedeği aldıktan sonra terler ve dualar içinde yedeği geri de yükledim :) . Şimdi size de anlatıcam.

  Burda yine cd’yi boot ediyoruz. Daha sonra
  Local->Partition->From İmage seçeneğini işaretlemelisiniz. Ayrıca bundan sonra dikkat edin canınız yanmasın .

  Ghost size yine harddisk seçmenizi söyleyecek sizde seçiceksiniz doğal olarak aman burda dikkat eğer iki farklı harddiskiniz varsa(bakın harddisk diyorum bölüm demiyorum) dikkatli bi biçimde yüklemek istediğiniz bölümü seçin.

  Daha sonra Yedeğin Yükleneceği parçayı seçin ki biz C’nin yedeğini aldığımıza göre C’ye yükleyecez. Yani C’yi seçiyoruz. Bazen C yazmayabilir onun yerine C’ye verdiğiniz “Programlar” “Oyun” gibi bölüm isimleri yazar. Bu da yoksa C’nin boyutundan C’yi belirliyoruz. Başka bi yöntem ise eğer bi anormallik yoksa bilgisayarınızda C ilk seçenektir ilk seçeneği seçebilirsiniz ama siz yinede diğer yollara başvurun. İyi bi haberim var D’yi seçmeye kalkışırsanız yedek’de D’de olduğu için ghost izin vermiyecektir ama siz nolur nolmaz C’yi seçin.

  Daha sonra Program size “Abi başlayalımmı Diyecek”(şaka bunun gibi bişiy diyecek ama bu hitapta değil) sizde “Yes” diyince işlem yüklediğiniz yedeğe ve bilgisayarınızın hızına bağlı olarak 3 ile 10 dakika arasında bitecek.

  Daha sonra mis gibi sanki format atmış gibi bilgisayarınızı kullanıcaksınız.

  Aman Dikkat: Bu yedeği geri yükleme işleminde C silinir yerine Yedek yüklenir yani C’den geriye hiç bişiy kalmaz ne yedeklediyseniz o yüklenir.(ki bu c’ye masaüstü,belgelerim filan da dahildir)
   
 5. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise