1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

FontLab Studio


 1. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  [​IMG]

  Tanıtım:
  Windows ile birlikte gelen fontlar size yetmemeye başladıysa, veya iyi bir grafik tasarımcısıysanız ve kendi fontlarınızı üretmek istiyorsanız kullanabileceğiniz oldukça başarılı bir font editörü olan Pyrus FontLab sıfırdan yeni fontlar üretmenize, varolan font takımına yeni karakterler eklemenize izin veriyor. Kullanımı ve arabirimi oldukça kolay olan program diğer programlardan grafik veri alışverişini de destekliyor.

  Bu programla kendinize fontlar hazırlayabileceğiniz gibi hazır olan fontlar üzerindede gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Mesela aşağıda görülen fontumuzda türkçe karakterler bulunmamakta ve buna türkçe karakterler ekleyeceğim. Nasıl yapıldığını aşağıdaki resimlerden takip edebilirsiniz.


  [​IMG]

  Öncelikle aşağıdaki resme tıklayarak programımızı indiriyoruz.

  [​IMG]

  Kod:
  Rar Pass: www.extraloob.com
  [​IMG]

  FontLab Studio programını çalıştırıyoruz ve ana menüden File>open diyerek düzenlemek istediğimiz font u seçiyoruz. Benim kullandığım font Walt Disney :P

  - Resim Silinmiş.

  Benim açtığım fontta Türkçe karakterler bulunmuyor. Örnek olarak "Ş" harfini eklemek istiyorum. baştan harfi oluşturmaya gerek yok. Açılan tabloda "S" harfinin üzerine mouse un sağ tuşuna tıklıyorum ve kopyalıyorum. daha sonra tablonun üst tarafında boş kutucuklar var orda boş bir kutucuğa gelip yapıştır diyorum

  - Resim Silinmiş.

  Daha sonra copy/paste yaptığımız S harfine çift tıklıyoruz.

  - Resim Silinmiş.

  Açılan ekranda sol tarafta tools menüsünden çizim yapabileceğimiz en basit aracı seçiyoruz.

  - Resim Silinmiş.

  Çizim işlemi bittikten sonra sağ tarafta Glyph Properties adında bir menü var odan name kısmına klavyeden hangi tuşa bastığımızda çıkmasını istiyorsak o harfi yazıyoruz ve ekranı kapatıyoruz. Ve Ana menüde save tuşuna basıyoruz.


  Diğer harfleri de ( Ç Ğ Ö Ü vs..) aynı şekilde yaptıktan sonra fontu sisteminize eklemek için; düzenlediğiniz fontu kopyalayarak C:\WINDOWS\Fonts dizinin içine yapıştırın.


  [​IMG]

  Saygılarımla,

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017