1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

FLAŞ! ÖSYM'den Beklenen Açıklama Geldi.


 1. ownerMad

  ownerMad olduser

  Kayıt:
  13 Eylül 2009
  Mesajlar:
  303
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16


  [​IMG]

  ÖSYM Başkanı, YGS'de basın için özel cevap anahtarı hazırlandığını ve kitapçığın çoğaltıldığını söyledi.

  İşte Demir’in açıklamasından satır başları:

  - Burada YGS’yle ilgili ortaya çıkan iddialarla ilgili, kafalarda oluşan soru işaretleriyle ilgili toplanmış bulunuyoruz. Başlamadan önce şunu ifade etmek istiyorum. 27 Mart 2011 Pazar günü, gerçekleştirilen YGS’de hiçbir adayı haksız bir şekilde, diğerinin önüne geçilecek herhangi bir uygulama asla oluşmamıştır.

  "KİTAPÇIKLAR İNTERNET ÜZERİNDEN AÇIKLANACAK"
  - Basındaki şifre durumu hiçbir adayın soru kitapçıkları için geçerli değildir. Bütün soru kitapçıkları internet üzerinden tüm kamuoyuna sunulacaktır. Bizler şimdiye kadar yürütme kurulu üyesi olarak, şimdiden sonra da başkan yardımcıları olarak 6 aydır görev başındayız. Hedefimiz ülkemizin hak ettiği bir ölçme seçme yerleştirme merkezi oluşturmaktır. Bununla herkesin hak ettiği bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Bu alanda gece gündüz yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

  - Sınavda haksızlığa neden olacak her türlü şüpheyi büyük bir titizlikle inceliyor ve bunu engellemek için bütün tedbirleri hayata geçiriyoruz. Bazıları hakkında haksız eleştiriler almamıza karşılık son 15 sınavda bunları gerçekleştirdik ve kamuoyu tarafından takdirle karşılandık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sınavlarda hiçbir şüpheye mahal bırakacak bir olgu yaşanmamıştır.

  “GÜVENLİKTEN TAVİZ YOK”

  - Kamuoyu iyi bilmelidir ki ÖSYM, sınav güvenliği başta olmak üzere uygulamalardan asla taviz vermemiş, vermeyecektir. Öte yandan ÖSYM bugüne kadar olmadığı kadar şeffaf ve açık olmuştur. Yaptığı her işin hesabını vermiş ve vermekten de büyük bir onu duymaktadır.

  - İddialar da büyük bir açıklıkla incelenmiş ve bunun kamuoyu tarafından açıklıkla bilinmesi sağlanmıştır. Kendimize edindiğimiz şeffaflık ilkesi adaylara bazı olanaklar sunmuş ve bunları kamuoyu bilmektedir. Adaylar her türlü bilgiye kendi şifrelerini kullanarak internetten erişebilmektedirler. Cevap kağıtlarını görebilmekte, tutanaklara erişebilme, bütün itirazları açıklığıyla görebilmektedirler.

  - ÖSYM’nin bu şeffaflık sırasında taviz vermediği tek şey sınav güvenliğidir ve olmaya da devam edecektir.

  “SINAV GÜVENLİĞİ SOSYAL BARIŞ İÇİN EN ÖNEMLİ UNSURDUR”

  - Hepinizin de bildiği gibi sınav güvenliği sosyal barış için en önemli unsurdur. Bu konudaki en küçük bir açıklık, geçmiş yıllarda gördüğümüz gibi tüm kamuoyunu derinden etkileyecek sorunlar doğurmaktadır. Bu uygulamalar devam edecektir. Bugün sınav güvenliğinin iki önemli boyutuna dikkat çekmek istiyorum.

  - Bunlardan bir tanesi, soruların nihai şeklinin kapalı dönemde verilmesi ve basılması. Ve bir tanesi de adaya özgü soru kitapçığı ve cevap kağıdıdır.

  “SORULAR KAPALI DÖNEMLE HAZIRLANIYOR”

  - Adaya sorulacak sorular ÖSYM bölgesinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan sorular matbaaya götürülmekte ve kapalı dönem adını verdiğimiz, hiçbir bilginin ve nesnenin içeri girdikten sonra dışarı çıkmadığı bir ortamda sınav kitapçığı haline getirilmektedir.

  - Tüm kamuoyunun vatandaşlarımızın, bu kapalı dönem kavramını çok iyi anlaması gerekmektedir. Tüm sınavlarımız kesinlikle kapalı dönem içerisinde hazırlanmaktadır. Kapalı dönemin dışında olup da soruların tamamını bilen hiçbir kimse bulunmamaktadır.

  - Sınavı hazırlayanlar, kapalı dönemden sonra sınav bitimine kadar dışarı çıkamamaktadırlar. Matbaanın tüm çevresi kamerayla izlenmekte, 2G 3G sinyal karıştırıcılar çalışmakta, kapılarda emniyet görevlileri 7/24 izlenmekte, tüm olaylar kayıt altına alınmaktadır.

  - Kapalı döneme parça parça gelen sorular orada birleştirilerek, master soru kitapçığı dediğimiz ve cevap anahtarı görünmektedir. Doğru cevapların ne olduğu ve hangi şıklarda odluğu dışarıdaki kimseler tarafından bilinmemektedir. Buna tüm ÖSYM çalışanları ve soru hazırlayanlar da dahildir.

  - Adaya özgü kitapçık ve cevap anahtarları hazırlanması için, master dağıtım ve cevap anahtarları da kullanarak her aday için soru kitapçığı oluşturulmaktadır.

  “MATBAADA BİR KİTAPTAN İKİ TANE ÜRETİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

  - Lütfen herkes çok iyi anlasın ki kapalı dönemde soruların dağıtımı tesadüfen yapılmakta ve sistem aynı kitapçıktan iki tane üretememektedir. Üretilen her kitap farklı üretilmekte ve basılmalıdır. Bunun anlaşılması gerçekten çok önemlidir. Matbaada bir kitaptan iki tane üretilmesi mümkün değildir.

  - Kitapçıkta adayın kişisel bilgileri yer almaktadır. Adayın resmi adı soyadı T.C kimlik numarası, cevap kağıdında da yer almaktadır.

  “BUGÜNE KADARKİ EN BAŞARILI SINAV”

  - 27 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz YGS’de, sınav güvenliğiyle ilgili uygulamalar çok büyük bir titizlikle gerçekleştirilmiştir. YGS, 153 sınav merkezinde 89 bin 290 salonda, 1 milyon 692 bin 345 adayın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sınavda kullanılan gereçler, ÖSYM tarafından verilmiştir.

  - Sınav bugüne kadar görülmemiş derecede başarılı geçmiştir. Başkalarının yerine sınava girenler maalesef hep görülmüştür. Ama ilk kez YGS 2011’de bu yaşanmamıştır.

  “ŞİFRELİ SORU İDDİALARI TAMAMEN GERÇEK DIŞI”

  - Ortaya atılan bir iddiaya göre cevap anahtarlarının bir şifresi olduğu söylenmiştir. Bu şifre tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Sınav kitapçıkları, incelendiğinde bu net ve kesin olarak ortaya çıkmaktadır. Değerli arkadaşlar ÖSYM her zaman olduğu gibi bugün de bundan sonra da kendi işine konsantre olacak ve güvenli sınavlar yapmaya devam edecektir. Tüm çalışanlarıyla birlikte ÖSYM bunun faydasını hep görmüştür.

  - Bu nedenle kapalı dönemde olan arkadaşlarımız tarafından hiçbir adaya verilmemiş bir kitapçığın basına dağıtılmasına karar verilmiştir. Bunun için iki yol vardı. Ya sistemden her basın kuruluşu adına ayrı bir kitapçık oluşturulacaktı yada her kuruma aynı kitapçık verilecek ve böylece farklılık sağlanmayacaktır. Burada ikinci yol tercih edildi ve tek bir kitapçık kamuoyuyla paylaşıldı.

  - Hepimizin bildiği gibi bu A4 boyutundaki bu kitapçık ve cevap anahtarı kamuoyuna verildi. Oysa adaylara verilen soru kitapçığı tamamen farklı boyutta, kağıtta farklı bir geometrideydi.

  - Konu bir şifre dağıtımı olarak ortaya atılınca ÖSYM hemen bir titiz inceleme başlatmıştır. Böyle bir şeyin gerçekten doğru olması tüm sınavın iptaline götürecektir. Bu nedenle vakit kaybetmeden tüm detaylarıyla incelenmiştir.

  “CEVAP ANAHTARI BAŞKA HİÇBİR ADAYA VERİLMEDİ”

  - Bu inceleme neticesinde, basına verilen sınav kitapçığının sistemin dışında üretildiği bir gerçektir. Basına verilen kitapçık ve cevap anahtarı kesinlikle başka hiçbir adaya verilmemiştir. Adaya özgü kitapçık oluşturan algoritma detaylı incelenmiş ve bu tür bir şifrenin ilgili yazılım tarafından üretilmesinin mümkün olmadığı tespit edilmiştir.

  “SORU KİTAPÇIKLARI İNTERNETTEN YAYINLANACAK”

  - Bunu fiziksel olarak ÖSYM’nin depolarına gelmiş olan sınav evrakı arasından, kitapçıklar rasgele seçilerek benzeri bir yapılanmanın şifrelemelerin hiçbir kitapçıkta olmadığı belirlenmiştir. Konuya daha fazla açıklık getirmek amacıyla ÖSYM sınava giren tüm adaylarının soru kitapçıklarını internet yoluyla kamuoyuna açıklayacaktır.

  - Adaylara verilen kitapçıkların internete yüklenme çalışmaları devam etmektedir. Şu an itibariyle yükleme başlatılmış, arkadaşlarım 12:30 itibariyle, il il salon bazında internete koyacaklar ve görülebilecek. Adaylar buna erişebilecek. Bu işlemdeki verilerin boyutlarının çok yüksek olması nedeniyle bu bir miktar zaman alabilir ama en kısa zamanda sisteme yükleme gerçekleştirilecektir.

  “SORU KİTAPÇIĞI ADAYA ÖZELDİR”

  - Burada kamuoyunun bir noktayı detaylı şekilde bilmesinde fayda vardır. Bu kitapçıkta da görüldüğü gibi her bir soru kitapçığının üzerinde tek bir tane olan soru kitapçığı numarası vardır. Bu kişiye özeldir, bu sınava girmiş adaya özeldir.

  - Adaylar kendi şifreleriyle sisteme girdiklerinde kendilerine verilmiş soru kitapçıklarını öğrenebilecek. Diğer taraftan tüm kamuoyuna açık olan siteden bu numarayı arattığında kendi kitapçığını görmüş olacak.

  - Buna ilave olarak ÖSYM’nin sınav sırasında en yüksek puanı alan belirli sayılardaki adayın numaralarını da kamuoyuna paylaşılacak.  “VATANDAŞLARIMIZIN GÖNLÜ RAHAT OLSUN”

  - Bir kez daha belirtmek isterim ki hiçbir yanlışlık ve uygunsuzluk söz konusu olmamış ve sınav tam bir güven içerisinde, adalet ölçüsünde gerçekleştirilmiştir. Herkesin bildiğini sınayabilecek nitelikte bir sınav gerçekleştirilmiştir. Bütün vatandaşlarımızın gönlü rahat olmalıdır. ÖSYM hak ve adalet ölçüsünden taviz vermeden sınavların gerçekleştirilmesine devam edecektir.

  - Her zaman söyledim ÖSYM kimsenin haklarına zarar vermeden, hesap verilebilirlik ilkesi gereği her bilgiyi paylaşmayı önemsemektedir. ÖSYM sınav güvenliği açısından da ısrarlıdır. Hiç kimse ÖSYM üzerinden hesap yapmamalıdır. ÖSYM’yi faydası olmayacak tartışmalara çekmemesi gerekir. Çünkü biz ÖSYM olarak sadece sınav yapıyoruz, bilgiyi ölçüyoruz. Bu konuda ÖSYM kendi işine odaklanmaya devam edecektir. Bu vatandaşlarımız tarafından net biçimde bilinmelidir.  Şifresiz sorular

  BASINA dağıtılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kitapçığında “şifreli çözüm” olduğu iddiası, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Başta sınava giren adaylar ve veliler olmak üzere, tepki gören iddia üzerine, çok sayıda soru gündeme geldi. Dün “Sadece basına dağıtılan kitapçıkta bu şifre var” diye yazılı açıklama yapan ÖSYM, tepkilerin büyümesi üzerine basın toplantısı ile sorulara yanıt verme kararı aldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bugün saat 11.00’de basının karşısına çıkacak. Hürriyet, kamuoyunun da merak ettiği şu sorulara yanıt verilmesini bekliyor:

  Hangi teknikle?

  1- Neden basına dağıtılan kitapçıkta şifreli çözüm yer aldı, bu şifreye neden gerek duyuldu?

  2- Sınav sonuçlarına göre ilk 1000’e giren adayların kitapçıklarının bağımsız bir kurul tarafından incelenmesine izin verir misiniz?

  3- Soru ve yanıtları birbirinin tıpatıp aynı olan iki kitapçık var mı?

  4- Her aday için tamamen ayrı kitapçık basmak teknik olarak mümkün mü? Bu mümkün ise ne kadar zamanda, hangi teknik ve program ile bu gerçekleştirildi?

  5- Kitapçıkların üzerinde adayların fotoğraflarının ve isimlerinin olması, hangi adaya hangi kitapçığın verileceğinin önceden bilinmesi, kopya ihtimalini güçlendirmez mi?

  6- Kızların, “Pozitif ayrımcılık”la tek bir okulda sınava girmeleri için sisteme müdahale edilebiliyorsa; (varsa) şifreli kitapçıkların da önceden belirlenen kişilere dağıtılması için sisteme müdahale edilmiş olamaz mı?

  7- Neden bu yıl “Sorular ve yanıtlar sadece TRT’de yayınlanacak” açıklaması yapıldı, tepkiler üzerine basına yüksek ücret karşılığı verildi?

  Kimler biliyordu?

  8- KPSS’deki kopya skandalının 9 aydan beri ortaya çıkarılmamış olması yeni kopya skandallarına fırsat tanımıyor mu?

  9- Basına dağıtılan kitapçıkta, Matematik soruları için geçerli olan şifre gibi diğer bölümlerin de bir şifresi var mı?

  10- Kitapçıkta böyle bir şifrenin yer aldığını ÖSYM yönetiminde kimler biliyor?

  Çakışan şıklar

  ARTVİN’den başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan iddiaya göre; Matematik testinde cevap şıkları sayısal olarak küçükten büyüğe sıralanıp, soruyla üst üste konulduğunda “çakışan şık” doğru cevap çıkıyor. Küçükten büyüğe sıralandığında çakışan iki şık varsa, küçük olan doğru cevabı veriyor. Hiçbir şıkkın çakışmadığı 5 soruda, cevaplar büyükten küçüğe sıralanıyor ve çakışan şık doğru oluyor. Hepsinin çakıştığı 5 soruda ise cevap ilk çakışan, yani “a” oluyor. Harf kullanılan (a, b, c gibi) 3 soruda, alfabetik sıraya göre şıklar diziliyor; çakışan şık doğru cevabı veriyor. (“x, y, z”li) 3 soruda ise “x” değişken yerine 1 yazılıp işlem yapılınca, küçükten büyüğe kuralı işliyor. Eğitimciler, şıklarında rakam olan Türkçe ve Sosyal Bilimler sorularında da şifrenin geçerli olduğunu buldular.

  Savcılıktan soruşturma

  ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, “YGS soru kitapçığında gizli şifre” ile ilgili inceleme başlattı. İnceleme, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından yapılacak. Savcılık inceleme kapsamında basına dağıtılan şifreli yöntemin bulunduğu kitapçığı ÖSYM’den istedi. Başsavcıvekili Sakınan, incelemeyi 6 aydır devam eden KPSS’deki kopya iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında yapacak.
   
 2. Leet1

  Leet1 olduser

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.797
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  /Global
   
 3. MainMagic

  MainMagic rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2008
  Mesajlar:
  969
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Game Master

  Sonuç olarak hiç bir değişiklik yok
   
 4. djfko

  djfko rank8

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.772
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  En son bıraktığın yerde...

  sınava girmediğim için gönlüm rahat
   
 5. Baris Chn

  Baris Chn rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2011
  Mesajlar:
  856
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Açıklamayı okuduktan sonra şunu söyledim ' siz onu benim külahıma anlatın!!!'
   
 6. Exezoris

  Exezoris rank8

  Kayıt:
  19 Aralık 2010
  Mesajlar:
  574
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Biyomedikal, Öğrenci..
  Şehir:
  İzmir

  herkesin kitapçığı ayrı değil mi?
  o zaman yüksek puan alması istenilen kişilere özel kitapçık verilmiştir. 1,5 milyon kişinin kitapçığı farklı, atıyorum o 50 kişiyi bulun bakalım.
   
 7. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  kpss 'ye girdim kopya sıkandalı çıktı. Ygs 'ye girdim yine aynı . Ya bende birşey var yada bu sınavı yapan adamlarda :P
   
 8. Lordzek

  Lordzek psuser

  Kayıt:
  30 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3.856
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Yatak

  Yönetimde var kuzum yönetimde.
   
 9. volkan.ka

  volkan.ka rank8

  Kayıt:
  21 Kasım 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Yayınlayacakları kitapçıkları görelim ona göre konuşuruz.
   
 10. Dragao

  Dragao rank8

  Kayıt:
  5 Mart 2011
  Mesajlar:
  269
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  İlk defa torpil gecılmıyo ya bu sene sadece deşifre oldu !!!
   
 11. BaZinGa

  BaZinGa rank8

  Kayıt:
  15 Haziran 2008
  Mesajlar:
  416
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Argentina

  elbette ki ayarlanmış şeyler vardır ösym içinde. kime hangi kitapçık gideceği aylar önceden belli oluyor. istedikleri elemanlara istedikleri gibi kitapçıkları verirler istedikleri kişileri istedikleri üniversitelere sokarlar. sadece bu sene için değil yıllardır böyle sadece bu sene su yüzüne çıktı biraz. ama bi sonuç çıkmaz bu işten ne yazıkki aynı tas aynı hamam devam eder bu işler daral:
   
 12. hanry006

  hanry006 rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.995
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgısayar Programcılıgı Üniversite 3
  Şehir:
  u bulamadım


  Git bu duş al :lol: :lol: :lol:

  PS:Ne kadar onlem alıyolar gıbı gorunsede yalan hıkaye soruları alan cevapları alan herturlu alıyor can sıkmaya değmez. İyiki girmemişim 40 lıra cebıme kaldı sigara parası :roll: :twisted:
   
 13. bora11

  bora11 rank8

  Kayıt:
  26 Kasım 2010
  Mesajlar:
  98
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  hssktr ordan... ewt şifreleme var dicek hali yok zaten tabi yok diyip inkar etcek. amk AKP si :@
   
 14. volkanka

  volkanka rank8

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.214
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  University Students...
  Şehir:
  ANALA

  Ben daha akılcı yöntemler beklerdim. Kitapçıklar kişiye özel geldiği için hem soru hemde cevapları işaretli olan kitapçıklar vermeleri daha iyi olur gibiydi (: Bu yöntemini de patlattılar kime güvenecek bu insanlar ...
   
 15. hanry006

  hanry006 rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.995
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgısayar Programcılıgı Üniversite 3
  Şehir:
  u bulamadım


  makara:
   
 16. Exezoris

  Exezoris rank8

  Kayıt:
  19 Aralık 2010
  Mesajlar:
  574
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Biyomedikal, Öğrenci..
  Şehir:
  İzmir

  bu şarkı yetkililere gelsin


  :headbang:
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015
 17. captainaizen07

  captainaizen07 rank8

  Kayıt:
  3 Şubat 2011
  Mesajlar:
  174
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Ülke insanının geleceğiyle çatır çatır oynuyorlar.Sınavda dalgınlıkla kaçırılan bir sorunun insanın geleceğini tamamen değiştirebildiği bir sınavda ne kadar adalet aranabilir ki.Bende geçen sene tercihlerimde 6,7 ve 8. sıralardaki tercihlerimi 9. tercihimden daha düşük puanlarla alan yerleri yazmıştım fakat 9. tercihim geldi. Neye göre kime göre yapılıyor tamamen boşlukta bir durum bu sınav.
   
 18. hanry006

  hanry006 rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.995
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgısayar Programcılıgı Üniversite 3
  Şehir:
  u bulamadım


  :!!&%&!
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015
 19. wullet

  wullet rank8

  Kayıt:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  bilgisayar-Yazılım
  Şehir:
  İStanbuL

  ne fark etti Sonuc olarak HİÇBİŞEY yazık bize hala Sınavlarla bi yere gelmeye calısan bi milletiz..

  Öss CAnın Cehenneme
   
 20. Beatraax

  Beatraax rank8

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.158
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  HéLpe® ...
  Şehir:
  LYS :/

  Güvenlik düzeyi çok iyiydi.
  - İlkokul ve liseler için evet ama ya üniversiteler için aynı şeyi diyebilir misiniz? Hayır. Çünkü üniversitelerde ses (kolaylıkla konuşma imkanı) - göz ucuyla kopya - telefon kesinlikle vardı.
  Cevap anahtarı sadece söylediğimiz günde ösym'nin sitesinden açıklanacak.
  - Açıklanmadan birgün önce internette vardı ve ösym'nin kendi cevap anahtarıydı, indirdim netlerimi kontrol ettim.

  Şimdi bu açıklamayı ösym yaptı ve cevapları ben verdim. Sizce hala bu açıklamanın bir anlamı var mı? "En güvenli sınav bu sınav oldu" açıklaması artık ne kadar doğru?