Hayta35

Bilgiliyim
3 Ocak 1995 doğumlu Muhammed Demirci, henüz 10 yaşındayken yeteneği ile adından söz ettirmeye başlamıştı. Beşiktaş altyapısında futbolunu ilerletmeye devam eden Muhammed için geçmiş yıllarda Barcelona, Manchester United gibi kulüpler Siyah Beyazlı takımın kapısını çalmış ve Muhammed'i alt yapılarına kazandırmak istemişlerdi.

Ancak o yıllarda Beşiktaş ile profesyonel sözleşmesi olmayan Muhammed'in tüm haklarına ve velayetine sahip olan bir anlamda manevi babası Seyit Ateş bu transfere izin vermemişti.

Bu gelişmenin üzerine Beşiktaş'ta gelişimine devam eden bir yandan da Milli Takım alt yaş gruplarında forma giyen Muhammed ile Siyah Beyazlı kulüp 11 Ekim 2010 tarihinde, 31 Mayıs 2013 bitecek 3 yıllık bir kontrat imzaladılar.

Yeni sezonda Beşiktaş A Takımında forma giymesi beklenen Muhammed ile ilgili son iki gündür yaşanan gelişmeler ise futbol kamuoyunun ilgisini çekti.

Siyah Beyazlı yönetim geçen sezonun devre arasında Hugo Almeida'nın transferi için tanıştığı 'Fon' şirketi ile yeni bir anlaşma yapıp, 2 milyon Euro kredi karşılığında genç futbolcunun yüzde 55 hakkını bu şirkete devretti.

Muhammed, Beşiktaş ile sözleşmesinin bitiş tarihi olan 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başka bir takıma satılırsa bu rakam en az 10 milyon Euro olacak. Bu rakamın da yüzde 55'i fona, geri kalan kısmı yani 4. 5 milyon Euro'su Beşiktaş'a verilecekti.

Siyah Beyazlı kulüp bu anlaşmanın olmadığını bugün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yaptığı yazılı açıklama ile belirtti.

Muhammed'in tüm haklarına, velayetine ve 18 yaşına kadar tüm imza yetkilerine sahip olan manevi babası Seyit Ateş bu gelişmelerden kendisinin haberi olmadığını söyledi. Muhammed ile ilgili hakların yüzde 55'inin fona devredildiğini gazetelerden öğrendiği söyleyen Ateş, fon şirketi ve Beşiktaş ile yakın ilişkileri olan menajer Jorge Mendes'in 2 ay önce kendisini arayıp İspanya'ya Real Madrid-Barcelona maçını seyretmeye davet ettiğini de söyledi.

"BEŞİKTAŞ'IN FON ŞİRKETİ İLE BÖYLE BİR ANLAŞMA YAPTIĞINI GAZETELERDEN ÖĞRENDİM"

"Ben bu olayı basından duydum. Böyle bir durumdan haberim yok. Ancak Beşiktaş Kulübü böyle bir işlem yaptıysa Muhammed'in yeteneklerinin anlaşıldığını gösterir ve bu durum beni mutlu eder. Avrupalı Muhammed'i talep ederek beni teyit etmiş olur. Benim gerçek duygularım iyi bir Beşiktaşlı olarak farkı olacaktır. Muhammed'in önce Beşiktaş'ta bir kaç yıl oynamasını ve daha sonra Avrupa'ya satılmasını isterdim. 2013 yılına kadar bütün haklar Beşiktaş Kulübü'nün elinde. Kulüp bu konuda her türlü tasarufa sahiptir. Biz de saygı duyarız. Muhammed, Beşiktaş A takımında oynamadı ama Avrupa arenasında milli takamlar düzeyinde kendini gösterdi. 4 ay önce yapılan uluslararası bir turnuvada da 9 yabancı teknik adam tarafından turnuvanın en iyisi seçildi. Avrupa'daki bütün takımların scoutları Muhammed'i takip ediyorlar. 10 yaşındayken Barcelona istediğinde de yaşının küçük olduğu gerekçesiyle o transfer olmamıştı. Biz o günden sonra da Muhammed'in takip edildiğini biliyoruz. Bu fonun ortaklarından Mourinho'nun menajeri Jorge Mendes gibi bir ismin de Muhammed'e talip olması bizi haklı çıkardı. Ben Muhammed'in velayetine sahibim ve 18 yaşına kadar imza yetkileri bende. Beşiktaş'ın böyle bir anlaşma aşamasında etik olarak beni de bilgilendirmesi gerekiyordu. Umarım en kısa sürede beni bilgilendirirler. Bu konuyu çok fazla kafama takmıyorum. Beşiktaş bir kurum ve kendine göre planları var. Bu karardan taraftar mutlu olmamıştır ama belki Beşiktaş yönetiminin daha değişik düşünceleri vardır".

"BANA GÖRE MUHAMMED 2-3 YIL BEŞİKTAŞ'TA OYNASIN FİYATI 30-40 MİLYON Euro OLUR"

Ateş anlaşmanın şartları ile ilgili olarak ise şunları söyledi.

"Yapılan haberlere göre Beşiktaş 2 milyon Euro ön ödeme almış. Daha sonra Muhammed'in Beşiktaş ile sözleşmesi bitene kadar 10 milyon Euro'dan az olmamak bir ücretle satılırsa bu paranın yüzde 45'i Beşiktaş'a verilecek. Yani Muhammed 10 milyon Euro'ya satılırsa Beşiktaş bu transferden 6-7 milyon Euro kazanacak. Ancak bana göre Muhammed 2-3 yıl Beşiktaş'ta oynasın fiyatı 30-40 milyon Euro olur".

"MENAJER JORGE MENDES BANA İKİ AY ÖNCE ULAŞTI VE MUHAMMED İLE BENİ REAL MADRID-BARCELONA MAÇINA DAVET ETTİ"

Seyit Ateş, Gestufite Menajerlik şirketi sahibi Jorge Mendes'in 2 ay önce kendisine ulaşarak Muhammed ve kendisini Madrid'de oynanan Real Madrid-Barcelona maçına davet ettiğini ancak kendisinin bu teklifi kabul etmediğini de sözlerine ekledi.

"Benim İspanya'da yaşayan bir Türk dostum var ve 2 ay önce beni arayarak Jorge Mendes'in Madrid'de oynanan Real Madrid-Barcelona maçına bizi davet ettiğini söyledi. Ben o zaman O'nun fonla ilgilendiğini bilmiyorum, sadece Mourinho'nun menajeri olarak tanıyorum. Ben teklifi kabul etmedim çünkü Beşiktaş Kulübü Muhammed'den para kazanmıyorsa ben hiç bir teklife evet demem. O gün bu meseleyi kapatmıştık. Ben daha sonra öğrendim ki Real Madrid teknik direktörü Mourinho, Muhammed'i istemiş hatta Guti'den bilgiler almış.

Yukarı Alt