1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

FireWorks 4.0 - Araçları Kullanalım


 1. Narqotic

  Narqotic rank8

  Kayıt:
  22 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.359
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  !!!
  Şehir:
  BeN SeNiN CaNıN İçİN ÖmRüMü BiR KiBRiTiN KaBıNDa T
  Şimdi de geçelim bu araçların kullanımına. İlk olarak "Tools" menüsünün en üst sırasında bulunan iki ok ile başlayalım. Bunlardan birincisi olan "Pointer Tool" çizdiğiniz veya eklediğiniz objelerin yerlerini değiştirmeye yarıyor. Hemen yanındaki "Subselection Tools" ile de objelerin yerlerini değiştirebilirsiniz. Ama bunun, "Pointer Tool" ile farklı bir yönü var. Bu araç sayesinde objelerin boyutlarını da değiştirebiliyorsunuz. Şimdi en çok kullanacağımız araçlardan biri olan "Text Tool" aracını tanıyalım. Yani "Metin Aracı". Bunu için ilk önce yeni bir doküman yaratmamız gerekiyor; "File*New" (Ctrl+N) komutları yardımıyla yeni proje yaratma sayfamızı açıyoruz.

  Bu kısımda da çeşitli ayarlar mevcut. Çalışmanızın boyutları, arkaplan rengi gibi ayarlamaları bu kısımdan gerçekleştiriyoruz. Buradan gerekli ayarlarınızı yaptıktan sonra "OK" düğmesine basıp yeni çalışma alanımızı oluşturmuş oluyoruz.

  Hemen "Tools" çubuğundan "Text Tool" aracını seçip, dökümanımızda boş bir alana tıklıyoruz.

  Karşımıza "Text Editor" penceresi geliyor. Metinlerimizle ilgili bütün ayarları bundan sonra bu pencere aracılığıyla yapacağız.

  Hemen metin alanına metnimizi yazıyoruz. Sol üst kısımdaki açılır menü sayesinde Font'umuzu belirliyoruz. Ayrıca renk ve büyüklük ayarlarımızı da yapıp "OK" tuşuna basarak metnimizi çalışmamıza eklemiş oluyoruz.

  "Text Editor" penceresindeki diğer özelliklere ileride değineceğiz. O zaman bize ne kadar çok yardımcı olduklarına sahit olacaksınız.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  [​IMG]
  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  Gördüğünüz gibi hemencecik metinimizi ekleyiverdik. Eğer metinde değişiklik yapmak isterseniz, üzerine çift tıklayıp, tekrar "Text Editor" penceresine dönüp değişikliklerinizi yapabilirsiniz. Programı biraz daha öğrendikten sonra metinlere efekt verme konusuna geçeceğiz. Asıl o zaman programın maharetlerini göreceksiniz. Şimdi gelelim geometrik şekiller oluşturmaya. Bu şekiller tasarım yaparken isinize çok yarayacaktır.
  Öncelikle renk paletinden isteğimize göre bir renk belirleyelim. Üstteki renk dairenin dış hattını oluşturan renk, alttaki ise dairenin içini dolduran renk olacaktır.

  Sonra "Rectangle Tool" aracına tıklayıp bir süre elimizi mouse tuşuna basılı tutalım. Gördüğünüz gibi gizli araçlar ortaya çıktı. Buradan daire, kare, altıgen vb. gibi geometrik şekiller oluşturabilirsiniz. Biz örnek teşkil etmesi, bakımından daireyi seçelim.

  Daireyi seçtikten sonra imlecimizi çalışma alanımıza götürelim. Gördüğünüz gibi artı şeklini aldı. Elimizi Mouse'un tuşuna basılı tutalım ve mouse'u alta veya üste doğru kaydıralım. Gördüğünüz gibi daire seklimiz oluşmaya basladı.

  İsteğimize göre bir yerde elimiz mouse tuşundan kaldıralım. Gördüğünüz gibi Dairemiz oluştu.
  Ama dairemizin dış hattı bize göre çok ince gelebilir. Peki bunu nasıl ayarlayacağız. Tabii ki "Basic" seçeneği yardımıyla. Hemen "Effect" penceremizi aktif hale getirelim. Ekranın sağ alt kısmındaki kalem simgesine tıklayarak bu işlemi kolayca halletmiş olacaksınız. Effect penceremizi aktif hale getirdikten sonra birinci, sekme olan "Stroke" seçeneğine tıklayalım. Tıkladıktan sonra karşımıza "Pencil" ve "1-Pixel Hard" yazan iki tane açılır menü çıkacak. Bunlardan birincisi olan "Pencil" menüsüne tıklayıp, seçeneklerden "Basic" e tıklıyoruz. Tabii bütün bu işlemleri yaparken dairemizin seçili durumda olmasını söylememize gerek yok değil mi? Basic seçeneğine tıkladıktan sonra dairemizde değişiklik olduğunu göreceğiz. Buna kayıtsız kalıp, hemen altındaki açılır menüye de tıklayıp "Soft Rounded" komutunu uyguluyoruz. Bunu uygulamamızın sebebi, dairemizin dış hattının pürüzsüz bir hal almasını sağlamaktır. Siz burayı isteğinize göre ayarlayacaksınız. Şimdi dairemizin son durumuna bakıyoruz. Etrafı biraz kalın olmuş gibi. Hemen "Effect" penceremizin sağ alt kısmındaki 4 değerini isteğimize göre değistiriyoruz. Mesela biz 2 seçeneğini kullandık. Böylece isteğimize göre dairemizi oluşturmuş olduk. Aynı şeyleri, diğer geometrik şekiller ve metinler içinde kullanabilirsiniz.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------

  [​IMG]
  Anlatmış olduğumuz daire metodunu çok basit bulabilirsiniz ama "Fireworks" e yeni başlayan kullanıcılar için altın bilgi yerine geçiyor. Basit ama çok önemli unsurlardır bunlar. Bundan sonra çıtamızı yavaş-yavaş yükseltmeye başlayalım. Gelin Web'de esine çok rastladığımız "Rollover Butonlar" tasarlayarak başlayalım işe.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bunu başarmak için bize ilk önce iki tane grafik dosyası gerekiyor. Bunlardan birincisi sayfada normal olarak görünecek olan, ikincisi ise mouse imlecimizi birinci resmin üzerine götürdüğümüzde çıkacak olan grafiktir. Öncelikle Fireworks'te bu iki grafiğinizi hazır hale getirmeniz gerekiyor. Bakınız biz hazırladık bile...

  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  [​IMG]

  Şimdi düğmenizin birinci hali olan grafik dosyanızı seçin ve sağ tıklayıp "Edit*Cut" komutu ile uygulayın. Bu sayede grafik dosyanızı bulunduğu alandan kesmiş olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken unsur; eğer grafik dosyanızın üzerinde Text'te kullandıysanız, "Shift" tuşunu basılı tutarak ikisini birden sırayla seçebilirsiniz.

  Insert menüsünden "New Button" seçeneğine tıklayın. Karşınıza boş bir sayfa gelecektir. Sol üst tarafta, çeşitli sekmeler bulunuyor. İsterseniz bunları açıklayarak sizleri aydınlatalım.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  [​IMG]
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------

  "Up" Düğmenizin ilk görüntüsünü bu kısma yapıştıracaksınız.
  "Over" Düğmenizin üzerine mouse ile geldiğinizde belirecek olan grafik dosyası, yani düğmenizin ikinci görüntüsü bu kısma yapıştırılacak.
  "Down" Düğmenize tıkladığınızda hangi şekli almasını istiyorsanız, o grafik dosyasını bu kısma yapıştıracaksınız.
  "Over While Down" Düğmenize tıkladıktan sonra, mouse ile üzerine geldiğinizde, hangi şekli almasını istiyorsanız, o grafik dosyasını da bu kısma yapıştıracaksınız.
  "Active Area" Düğmenizin bütün şekillerini bu sekmeden takip edeceksiniz.
  Bütün sekmeleri tanıdık. Basit bir Rollover efekti yaratacağımızdan, sadece "Up" ve "Over" kısımlarıyla ilgileneceğiz. Daha önceden kesmiş olduğunuz grafik dosyanızın ilk görüntüsünü "Up" sekmesine yapıştırıyorsunuz. Ortadaki artı işaretine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü artı işareti sayfanın tam ortasını gösteriyor.
  Düğmenizin ilk halini "Up" kısmına yapıştırdıktan sonra sağ üst kösedeki x düğmesine basıp, "New Button" penceresini kapatın ve Fireworks'un arabirimine geçin. Grafik dosyanızın ikinci halini de seçip sağ tuş ile tıklayın. "Edit*Cut" komutunu uygulayarak grafik dosyanızın ikinci halini de kesin.
  Tekrar "New Button" penceresine geçmek için oluşturmuş olduğunuz butonun üzerine çift tıklamanız gerekiyor.

  New button penceresini tekrar açtıktan sonra, kesmiş olduğunuz, grafiğinizi de "Over" sekmesine yapıştırın. Dikkat etmeniz gereken tek şey, "Up" sekmesindeki grafikle, "Over" sekmesindeki grafiğin aynı hizada olmasıdır. Bunu da biraz önce belirttiğimiz gibi, sayfanın ortasındaki artı işaretini baz alarak, kolayca halledebilirsiniz.
  İşlemimiz bu kadar. New Button penceresini kapatın ve Fireworks'un arabirimine geçin. Oluşturmuş olduğunuz Rollover efektini "Preview" sekmesini kullanarak inceleyebilirsiniz.
  Oluşturduğunuz düğmenizi Web sayfası biçiminde kaydetmek için "File*Export" seçeneğini seçin. Bir dizin belirttikten sonra "Save" düğmesine basıp kayıt işleminizi bitirin.