1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Firefox eklenti kurbanı oldu


 1. Arcadia

  Arcadia olduser

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  5.662
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Geçtiğimiz günlerde yayınlanan güvenlik bültenlerinden birisi sadece Internet Explorer'ı değil, Firefox'u da etkiliyordu.

  Microsoft'un sessiz sedasız yüklediği Firefox eklentisinin ciddi bir güvenlik açığına sebep olduğu ortaya çıktı. Bu eklenti Windows Update ile kurulmuştu.

  Bu eklenti, .NET Framework 3.5 Service Pack 1'in kurduğu Windows Presentation Foundation. Microsoft'un güvenlik araştırmacıları bu tehlikenin çok büyük olduğunu ve kullanıcıların zararlı bir siteyi ziyaret etmesinin yeterli olduğunu belirtiyorlar.

  Kullanıcılar ve uzmanlar, Microsoft'un kimseye sormadan Firefox'a eklenti kurmasını eleştirmişti. Bu olayla birlikte ne kadar haklı oldukları ortaya çıkmıştı. İşin kötüsü bir kez kurulan bu. NET eklentisinin, Firefox'tan çıkartılamaması oluyor. Bu eklenti kurulduktan sonra çıkartmak ya da iptal etmek isteyen kullanıcılar, bu seçeneklerin gri renkte olduğunu ve tıklanamadığını görüyorlar.

  Bu eklentiyi daha önce iptal etmek isteyen kullanıcılar, Windows kayıt defterine girerek meşakkatli bir temizlik yapmak zorunda kalıyordu. Annoyances.com sitesinde yer alan rehber bu işlemin nasıl yapılacağını anlatıyordu.