1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Firefox 4 Beta


 1. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.293
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  48
  [​IMG]

  Tarayıcı piyasasını hareketlendiren IE9'a karşı atak Mozilla'dan, Firefox 4


  Haber, Mozilla, dünyanın en çok kullanılan ikinci web tarayıcısı Firefox'un 4 numaralı sürümünün dördüncü beta'sını yayınladı.


  Mozilla, yeni tarayıcısı Firefox 4'ün Sürüm notlarında geliştiriciler tarafından belirtildiği üzere beta gayet kararlı çalışıyor ve günlük kullanım için yeterince güvenli. Fakat bunun yanında eklentilerin tamamının uyumlu olmadığının ve final sürüme kadar birçok özelliğin değişebileceğinin de altını çizmek gerek.

  İlk olarak Firefox 4'te görsel açıdan önemli bir revizyon söz konusu. Sekme çubuğu tıpkı Google Chrome'da olduğu gibi en pencerenin üst kısmına taşınmış. Sayfanın sol üst köşesinde bulunan yeni Firefox butonu ise alandan tasarruf amaçlı olarak tüm önemli menü öğelerini bir arada topluyor.
  Ayrıca yeni bir bookmark butonu da adres satırı ve arama çubuğunun hemen yanına yerleştirilmiş.
  Bu düzenlemelerin genel olarak kullanımı kolaylaştırmak ve web sayfalarını maksimum alanda görüntülemek amacıyla yapıldığını söylemek mümkün.

  Kullanıcı görüşleri için ayrı buton

  Kullanıcı görüşleri Mozilla için program geliştirmede halen önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Ve yenilikler de bunu kanıtlar nitelikte. Firefox 4 beta sürümdeki yeni butonlardan biri de "Feedback", Firefox 4 Beta, sizi kullanıcı araştırmalarına dahil eden Geri Bildirim Eklentisi'ni içerir. İzniniz olmadan Mozilla'ya hiçbir veri gönderilmeyeceği söyleniyor. Yani geri besleme butonu. Mozilla geliştiricilerinin bu butonu kullanıcıların Firefox 4'e doğrudan katkı sağlaması amacıyla tasarladığını söyleyebiliriz. Sadece birkaç tıklamayla Firefox 4 betadaki hatalar, problemler, beğenilen veya beğenilmeyen özellikler Mozilla geliştiricilerine iletilebiliyor. Ayrıca Test Pilot Anketi ile tarayıcı kullanımınız ile ilgili soruları da yanıtlayabilirsiniz.

  Yeni WebGL ve 2D Hızlandırma

  Firefox 4'ün arayüzünün altında yatan gerçek değişikliklerin WebGL desteği ve deneysel 2D hızlandırması olduğunu özellikle belirtmek gerek. Her iki özellik de başlangıçta pasif durumda geliyor ve "about:config" penceresinden çabucak aktif hale getirilebiliyor. WebGL desteği için "webgl.enabled_for_all_sites" seçeneğini "true" olarak değiştirmelisiniz. WebGL ile ilgili örnek demolara ise Khronos Group'un sitesinden ulaşabilirsiniz. Yandaki resimden görüldüğü üzere demolar arasında bulunan 3 boyutlu ve yansıyan bir çaydanlık sayfa üzerinde döndürülebiliyor. En ideal grafik görüntüleme performansı için ise Firefox'un gelecekte tıpkı Internet Explorer 9 gibi grafik kartının performansından yararlanabilmesi gerek. Bu özellik Mozilla tarafından şimdilik "deneysel" olarak sunulmuş ve yine "about:config" penceresinden aktif edilebiliyor. Bunun için "gfx.font_ rendering.directwrite.enabled" seçeneğini "true" olarak değiştirmeli ve "mozilla.widget.render-mode" seçeneğindeki değeri -1'den 6'ya yükseltmelisiniz. Bu özellikler aktif durumdayken Firefox 4'ün grafik performansını ietestdrive.com adresinden sınayabilirsiniz.

  Daha güvenli ve konforlu bir tarayıcı

  Sadece görsel açıdan değil, Firefox 4 güvenlik konusunda birçok yeniliği de içinde barındırıyor. Firefox'un popüler güvenlik açığını neredeyse duymayan kalmadı. Bu açık ile saldırganlar kullanıcının sayfa geçmişine ulaşıyor ve saldırılarını buna yönelik hazırlıyordu. CSS History Mining adı verilen bu saldırı tekniğine Firefox geliştiricileri yeni sürümde artık bir son verdi. Dilerseniz startpanic.com adresinden Firefox 4 Beta 1'in bu saldırıya karşı ne derece başarılı olduğunu görebilirsiniz. Firefox'un Smart Location Bar adı verilen çok fonksiyonlu adres satırı ile sayfalar arasında geçiş yapmak oldukça kolaylaştırılmış. Ayrıca durdur ve yenile butonları da tek bir simgede birleştirilmiş. Bunların dışında beta versiyon WebM formatındaki HTML5 videolarını oynatabiliyor ve ilk olarak Firefox 3.6'da gördüğümüz eklenti & tarayıcı işlem ayrımı ile eklenti kaynaklı çökmelerin de önüne geçiliyor.

  Sık kullanılanlar ve şifre senkronizasyonu, sekmeli gezintide yenilenmiş görünüm dikkat çekiyor. Ayrıca sayfa harmanlamayı sağlayan grafik işlemcisi de hızlandırılmış. Donanımsal hızlandırma sağlayan bu özellik Windows 7 ve Vista altında kullanılabiliyor ve varsayılan olarak kapalı geliyor. Ayrıca Tab Candy'ye de Panorama ismi verilerek daha görsel ve daha kolay bir sörf keyfi sunuluyor. Panorama'nın gerek görsellikte gerek navigasyonda sağladığı bu avantajlar diğer rakiplerden bir adım öne çıkıyor. Chrome, IE, Safari gibi rakiplerde henüz buna karşılık gelecek bir özellik yok. Ayrıca yeni Sync özelliği de sık kullanılanlar, şifreler, tarayıcı geçmişi, açık sekmeler gibi birçok unsuru paylaşmayı sağlıyor.

  Download
  Firefox 4 Beta Sürümü İndir
  Download
   
 2. xlorxlarge

  xlorxlarge rank8

  Kayıt:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  C# C++
  hemen indirip deniyorum :starving:
   
 3. xlorxlarge

  xlorxlarge rank8

  Kayıt:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  C# C++
  Google chrome un aynısını yapmışlar sekme açılışı bile aynı :lol: