Kayıt
5 Temmuz 2009
Mesajlar
2.876
Beğeniler
0
Şehir
Karşıyaka 35½ Takım : Karşıyaka SK


Korsanların Saldırısına Uğrayan Yasin-C Adlı Geminin Personeli, Kendilerini Gizli Bir Odaya Kilitleyerek Kurtuldu.

Kenya'nın Mombassa Limanı'nın 270 deniz mili açığında korsanların saldırısına uğrayan Yasin-C adlı geminin personelinin, daha önceden planlanan tatbikat gereği kendilerini gizli bir odaya kilitleyerek kurtuldukları öğrenildi. Jodie Foster'in başrolünü oynadığı 'Panik Odası' filmindeki gibi kendilerine günlerce yetecek gıda ve Teknik Malzeme ile odaya kilitleyen personelin, korsanların gemiyi terk etmesiyle dışarı çıktıkları kaydedildi.

7 Nisan tarihinde Kenya'nın Mombassa Limanı'ndan 270 deniz mili açığında korsanlar tarafından kaçırılan Yakamoz Denizlik'e ait Yasin-C isimli gemi personelinin kendilerini gemide kaçırılma olaylarına karşılık yapılan gizli bir bölmeye kapatarak kurtuldukları ifade edildi. Geminin ve personelin kurtulmasıyla ilgili olarak firmanın bağlı bulunduğu hukuk bürosunda basına bilgi verildi. Yasin-C isimli geminin 7 Nisan günü Kenya'nın 270 deniz mili açıklarında bir grup korsan tarafından kaçırıldığını hatırlatan Avukat Savaş İnandıoğlu, bu bilgiyi gemi kaptanının bölgede görev yapan Gelibolu Fırkateyni'ne bildirmesinin ardından verdiği acil durum mesajından anladıklarını ve o saatten sonra gemi ile irtibatlarının kesildiğini söyledi.

Dün akşam sevindirici haberi aldıklarını belirten İnandıoğlu, "Korsanlar gemiyi Somali'ye götüremeden terk etmek zorunda kalmış ve gemimiz kurtulmuştur. Bunu yaparken personelimiz, özellikle kaptanımız çok soğukkanlı bir şekilde davranmış, şirket tarafından daha önce söylenen acil durumda yapılması gerekenlerle ilgili vermiş olduğu direktifler uygulamıştır." dedi.

Avukat İnandıoğlu gemi kaptanı ve personelinin bu gibi kaçırılma olaylarıyla ilgili eğitim aldıklarını kaydederek şöyle konuştu: "Kaptanımız, gemide daha önceden yapılmış olan bir gizli odada tüm personeli toplamış ve korsanların personele zarar vermesi önlenmiştir. Ve korsanlar gemiyi terk etmek durumunda kalıyor. Çünkü gemiyi sevk ve idare etme kapasiteleri mevcut değil. Köprü üzerinde bir kısım zarar gelmiş ve 17 saat sonra mürettebatımız gemide korsan kalmadığına emin olduktan sonra dışarı çıkmış ve gemiyi kendi imkanlarıyla Kenya'nın 10 mil açıklarında güvenli bir limana getirmişlerdir."

Şu anda tüm personelden haber aldıklarını ve durumlarının gayet iyi olduğunu ifade eden İnandıoğlu, "Hiçbir personelimizde bir ölüm veya yaralanma söz konusu değil. Hepsi sağlıklılar, hepsi aileleriyle görüştü. Armatör firma derhal ailelerine haber verdi. Gemideki hasar durumuyla ilgili net bir bilgimiz yok. Bir kısım hasar olduğunu biliyoruz. Gemiye korsanların çıktığın kaçırmaya çalıştıklarını biliyoruz. Ve bir kere daha gördük ki uluslararası kurallara, firma direktiflerine uyan ve istenen seviyede eğitim alınmış bir mürettebatla bu facianın önünü almanın mümkün olduğunu ispat ettik. Bu daha önce olmuş bir şey değil. Yani kaçırılmış, korsanların üstüne çıkıp kaçırdığı bir geminin kendi imkanlarıyla kurtarılması daha önce belki de olmayan bir durumdur. Burda personelimize son derece büyük bir görev düşmüştür. Kendilerine verilen eğitim ve talimatlara harfiyen uymuşlardır . Emniyetli sağ salim varacakları limanına yakın gemiyi götürmüşlerdir."

Firmadan teknik bir yarın ekibin yarın Kenya'da olacak şekilde yola çıktığını belirten İnandıoğlu, "Hem personelimize moral vermek, hem de gemideki hasar durumunu tespit etmek için orada olacaklar. Konu hakkında Denizcilik Müsteşarlığı ile istişare halindeyiz. Aynı zamanda Kenya'daki Türk Konsolosluğu ile istişare halindeyiz. Bir diplomatımızın oradaki personelimizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Yerel otoritelerle de irtibat halindeyiz. Ve şu anda hem gemimiz hem personelimiz güvende olarak armatörün ekibinin gelmesini beklemektedir."

Gemide bulunan gizli odayla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Avukat İnandıoğlu şöyle konuştu: "Bu gemide bulunan bir odadır. Bizim şirketimize ait gemiler o bölgede sık ticaret yaptığı için bu tip olumsuzlukların olması ihtimaline karşılık, işletme firması Yelken Denizcilik ve armatör firma Yakamoz tarafından organize edilmiş bir şeydir. Bu son derece enteresan bir şeydir ve işe yaradığını bu olayda görmüş bulunuyoruz. Bu odayı korsanlar kolay kolay bulacak bir durumda değiller. Zaten muhtemelen aramaları yapmışlar, muhtemelen bulamamışlardır. Çünkü korsanın gemiyi kaçırmasının tek yöntemi vardır, mürettebatıyla kaçırmak. Mürettebat ele geçmedikçe korsanın gemiyi kaçırması söz konusu değildir. Çünkü gemiyi sevk ve idare etme yetisine sahip değiller. Ve herhangi bir askeri operasyon karşısında kendilerini güvenceye almak için tek imkan vardır, bu da oradaki personeli tehdit ederek, kafalarına silah dayayıp tehdit ederek askeri bir müdahale edilmesini engellemektir. Siz bunu engellediğiniz zaman, bu fırsatı vermediğiniz zaman bir müddet sonra korsanlar gemiyi terk edip kaçmaya başlarlar."

Bu gizli odada nelerin olduğu şeklindeki soruya ise İnandıoğlu şöyle cevapladı: "Yiyecek ve benzeri şeyler. Daha önceden planlanmış yani bir deprem çantası gibi düşünün, böyle bir olumsuz durumda kullanılabilecek her türlü ekipmanı bulunduruyoruz."


 
Yukarı Alt