1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Fildişi'nde iktidar savaşı


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Fildişi Sahili'nde geçen ay yapılan seçimlerin ardından 200 kişi öldürüldü, yaklaşık 15 bin kişi komşu Liberya'ya sığındı.

  Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili'nde geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçiminden bu yana gerilim giderek tırmanıyor. Ülkede iç savaş çıkabileceği yorumları yapılıyor. Nedeni de seçimde kendinden 8 puan fazla oy alan rakibi Alassane Outtara'ya, hile yapıldığı gerekçesiyle koltuğu bırakmaya yanaşmayan Laurent Gbagbo.

  Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri'nin ardından Batı Afrika liderleri de Gbagbo'nun koltuğu bırakmasını istedi. Batı Afrikalı liderler daha da ileri giderek güç kullanmaktan söz etti.

  Ülkede durum da her geçen kötüye gidiyor. Seçimden sonra çıkan çatışmalarda yaklaşık 200 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede binlerce kişi kaçmanın yollarını arıyor.

  Şimdiden yaklaşık 15 bin kişi komşu Liberya'ya sığındı. Birleşmiş Milletler bölgede 30 bin kişi için hazırlıklar yapıyor.

  Gelişmelerin merkezindeki Gbagbo ise koltuğunu bırakmayı reddediyor. Gbagbo ülkede bulunan Birleşmiş Milletler ve Fransız askerlerinin ülkeden çıkmasını istiyor.

  Uluslararası toplum tarafından seçimin galibi olarak tanınan Outtara ise orduyu görevini yapmaya halkı korumaya çağırdı. Outtara Birleşmiş Milletler askerleri korumasında bir otelde kalıyor.​