Kayıt
14 Mayıs 2007
Mesajlar
24.643
Beğeniler
2
Şehir
İstanbul
FIFA: Yüzde 96 doğru
FIFA, dünya kupası sırasında çok eleştirilen hakemlere sahip çıktı. Frank Lampard'ın sayılmayan golü ve Arjantin'in ofsayttan bulduğu golün, haksız eleştirileri beraberinde getirdiğini savunan FIFA, hakemlerin yüzde 96 oranında doğru karar verdiklerini açıkladı.Frank Lampard'ın, Almanya karşısında sayılmayan golü ve Arjantin'in Meksika karşısında ofsayttan bulduğu gol, bir gün içinde hakemleri ve hali hazırdaki hakem sistemini tartışmaya açtı. Daha önce teknolojinin futbolun içine girmesine şiddetle karşı çıkan FIFA, aynı güne denk gelen iki büyük hatalı karar sonrası, hakem sistemini değiştirmeye karar verdi. Dünya futbolunun yöneticileri, gol çizgisi teknolojisi de dahil olmak üzere hakemlerin işini kolaylaştıracak yenikler üzerinde çalışıyor.
FIFA bununla birlikte, bu iki hatalı kararın, hakemlerin başarısına gölge düşürmemesi gerektiği görüşünde. Zira binlerce pozisyonun incelenmesi sonucu elde edilen rakamlar, hakemlerin yüzde 96 oranında doğru karar verdiklerini gözler önüne serdi. FIFA Hakem Komitesi Başkanı Jose Maria Garcia-Aranda, “Ofsayt pozisyonları, serbest vuruşlar, penaltılar ve gol kararları gibi tüm önemli pozisyonları mercek altına aldık. Her 100 pozisyonun 96'sında doğru karar verildiğini gördük. Bu da Güney Afrika'da maç yöneten hakemlerin ne kadar başarılı olduklarını gözler önüne seriyor” ifadelerini kullandı.
Almanya ile İspanya arasındaki yarı final maçını yöneten Macar hakem Victor Kassai de, bu kadar yüksek bir oranın kendisini şaşırtmadığını vurguladı. Kassai, “Bir maçta 200 kere düdük çalıyor ve önemli bir pozisyonda yanlış karar veriyorsanız, doğru çaldığınız 199 düdüğün bir önemi kalmıyor” ifadelerini kullandı.​
 
Yukarı Alt