1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

FIBA vuvuzelayı yasakladı


 1. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir
  FIBA vuvuzelayı yasakladı
  Türkiye'de düzenlenecek olan 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi FİBA, vuvuzela'nın salonlara girmesini yasakladı.

  [​IMG]

  Uluslararası Basketbol Federasyonu, Türkiye'de düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda sağlık önlemleri çerçevesinde salonlarda vuvuzelayı yasakladığını açıkladı.
  Basketbol Federasyonunun internet sitesinde yer alan açıklamada, uluslararası spor yönetiminin, taraftarların tartışmalı enstrümanları maçlara getirmemelerini isteyerek, güvenlik ekibini bu tür enstrümanlara el koymaları konusunda uyardığı ifade edildi.
  FIBA'nın resmi olarak vuvuzelayı yasaklayan ilk uluslararası spor federasyonu olduğu belirtilen açıklamada, yasağın benzer desibel seviyelerinde ses çıkaran ve insan sağlığına zarar verebilen havalı kornaları da kapsadığı kaydedildi.
  FIBA Genel Sekreteri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Patrick Baumann'ın konuyla ilgili, ''Taraftarların eğlenmesini ve bol bol gürültü yapmasını istiyoruz, ama bunun için diğerlerinin keyfini bozma riskini göze alamayız. Vuvuzela, basketbol salonu gibi kapalı alanlarda kullanılmak için uygun değil. Çok yüksek sesli bir alet ve bazı tıp uzmanları desibel seviyesinin ve frekansın işitme duyusu için zararlı olduğuna inanıyor. Atletlerin ve taraftarların sağlığını koruma sorumluluğumuzun dışında, kapalı spor salonunda böyle bir ses seviyesi hakemler arasında iletişim sorunları yaşanmasına sebep olup maçta direk negatif bir etki yaratabilir. Taraftarları salonlara enstrüman getirmemeleri konusunda uyarıyoruz, çünkü bu aletlere güvenlik görevlileri tarafından el konulacak. Salona gizlice sokmayı başaran olursa, maçı kaçırabilir. Daha önceki turnuvalardan biliyoruz ki, vuvuzelasız da karnaval atmosferi ve tutkulu destek görülebiliyor'' dedi.
  FIBA Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Heinz Gunter'in de, ''Eğer bir kişinin çevresinde birden fazla vuvuzela varsa, kişinin kulağına zarar gelebilir. Sorun enstrümanın çok yüksek frekansa sahip olması ki bu kulaklar için iyi değil'' şeklindeki ifadelerle kararı desteklediği belirtildi.​

  İyi ki de yasaklandı yoksa düşünsenize ufacık salonda öttürüyorlar yankı falan yapıyor oww felaket :/
   
 2. DaRKWaTcH

  DaRKWaTcH rank8

  Kayıt:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.325
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İsTaNBuL
  Zaten bu tür şeyler yasaktı.Ufacık böö diye bağıran borozan bile yasak.Kapıda satıyorlar içerde topluyorlar.
  Madem ad olarak yasaklıyorlar götüreceksin zurna çalıcaksın oyun havası tanıt tüm dünyaya Türkiyeyi.2-3 tanede şopar bulacaksın döktürsün :wink1:
   
 3. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir
  Yok yahuu hiç duymadın mı hacım efes maçlarında şampiyonalarda ötenleri 8O şahsen de öttürmüş biri olarak bir yanlış anlaşılma var bence :P