1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Festivalde facia: 345 ölü


 1. _By_DaDaSsS_

  _By_DaDaSsS_ olduser

  Kayıt:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.442
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  SANA Bİ KORUM
  [​IMG]

  Kamboçya Başbakanı Hun Sen, su festivalinde çıkan ve 345 kişinin ölümüyle sonuçlanan izdihamın, ülkede Kızıl Kmerlerin yönetiminden sonra yaşanan en büyük trajedi olduğunu söyledi.


  Hun, televizyonda canlı yayınlanan konuşmasında, 345 kişinin ölümü, 440 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayı, "Kızıl Kmerler'in komünist yönetiminden sonra ülkesini vuran en büyük trajedi" şeklinde tanımlayarak, izdihamın nedeninin soruşturulması emrini verdi ve felaketten ötürü halkından özür diledi.

  Başbakan Hun ayrıca, perşembe gününü ulusal yas günü ilan etti.

  İZDİHAM
  Festivale katılan bazı kişilere elektrik çarpması sonucu binlerce kişinin paniğe kapılmasından çıktığı belirtilen izdiham sırasında kaçmaya çalışan insanlar, başkent Phnom Penh'i kutlamaların yapıldığı Mekong nehri üzerindeki Diamond adasına bağlayan köprüde ezilerek ya da nehre düşerek can verdi.

  Ambulanslar, izdihamdan sonra olay yeriyle hastaneler arasında saatlerce mekik dokurken, başkent Phnom Penh'deki en büyük tıp merkezi olan Calmette Hastanesi'nde bazı yaralılar koridorlarda tedavi edilmek zorunda kaldı.

  Yetkililer, üç gün süren festivale 2 milyonun üzerinde kişinin katıldığının tahmin edildiğini ifade ederken, izdiham sonrası bölge hastanelerinin kapasitelerinin üzerine çıkması ve bazı yaralıların durumlarının ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiği de kaydedildi.

  Bölgedeki en yoksul ülkelerden biri olan Kamboçya'da sağlık sisteminin az gelişmiş olduğu biliniyor.

  MEKONG NEHRİ VE FESTİVAL
  Mekong nehri, yağmur mevsiminde taşıdığı bol suyla, Tonle Sap nehri üzerinden ülkenin ortasındaki Tonle Sap gölüne doğru akarken, kuru mevsimde Mekong'un suları azaldığında akıntı yön değiştiriyor.

  Nehrin ters akmaya başladığı gün, Kamboçya'da su festivali düzenleniyor. Kutlamaların en büyüğü ise, 1,2 milyon nüfuslu başkent Phnom Penh'de yapılıyor. Kayık yarışı, konserler ve havai fişek gösterilerinin düzenlendiği kutlamalar sırasında kentin nüfusu yaklaşık iki kat artıyor.

  Kamboçya'da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek, 1975-79 arasında ülkeyi yöneten radikal komünist hareket Kızıl Kmerlerin yönetimi sırasında ekonomik sistemin felce uğraması nedeniyle baş gösteren açlık ve salgın hastalıklar sonucu ölenlerin sayısının, siyasi nedenlerle öldürülenlerle birlikte yaklaşık 1,7 milyon olduğu sanılıyor.