1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Fenerbahce - Figer Ortaklıgı ..


 1. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
  [​IMG]

  F.Bahçe ve Figer gerçeği!
  Fenerbahçe'nin Daum döneminde tanıştığı menajer Juan Figer, zamanla kulüple ortaklık noktasına kadar geldi. Alex'in menajeri; Edu-Lugano-Deivid- Güiza gibi transferlerin aracısı, Maldonado'nun bonservis sahibi olan Uruguaylı menajer, son olarak Alex için Uruguay kulübü Atletico Rentistas kulübüne verilen 2.2 milyon euronun sebebi olarak gösteriliyor. Uruguay kulübünün kapısının önünden bile geçmeyen Alex için son iki yıldır yılda 1.1 milyon eurodan, toplam 2.2 milyon euro ödenmesi Figer ile F.Bahçe arasındaki para alış verişi üzerinde soru işaretleri doğurdu.

  KULÜPLE ORTAK OLDU

  İki sezon önce 1.5 milyon dolar maliyetle geleceğe dönük transfer edilen ve Bursaspor'a kiralık verilen Edmar De Souza, Figer-Fenerbahçe ortaklığının en somut örneğiydi. F.Bahçe, Edmar'ın bonservisinin yüzde 50'si için 1.5 milyon euro ödedi. Şu anda futbolcunun Brezilya'da kiralık oynadığı konusu dışında hiçbir bilgi yok. F.Bahçe-Figer ortaklığı Güney Amerika'da genç futbolcuları bulup pazarlamak üzerine. Alex'in de gelecek sezon F.Bahçe'den ayrılacağı ve Cruzeiro'da bir yıl oynadıktan sonra Brezilya'da bu konu üzerine çalışacağı biliniyor. Yani Figer-F.Bahçe ortaklığının Brezilya şubesini Alex yönetecek. Figer'in de Brezilya'da bir şubeye ihtiyacı var, çünkü Brezilya'da maliyenin sıkı takibinde olan menajer muhasebe işlemlerini Uruguay üzerinden yapmak zorunda kalıyor.

  50 MİLYON DOLAR KAZANDI

  Güney Amerika dışında İspanya'da da çok güçlü bağlantıları olan Figer, İngiltere'de ise adeta yasaklı konumda. Figer'in F.Bahçe'den 2003-2004 yılından bu yana 50 milyon dolar kazandığı öne sürülüyor. F.Bahçe'ye Luciano-Nobre-Fabiano Lima- Edu-Lugano-Alex-Deivid gibi futbolcuların gelmesinde katkısı olan Figer"in F.Bahçe'ye yararlı bir menajer mi yoksa kulübün kanını emen bir ortak mı olduğu sorusu hep soruluyordu. Alex'in imaj hakları adı altında Uruguay'da etkisi altındaki bir kulübe F.Bahçe kasasından yılda 1.1 milyon euro para çıkartan Figer ile ilgili kamuoyunda konuşulan ve cevabı bilinmeyen sorular şunlar:

  MALDONADO'DAN 500 BİN $ KAZANÇ

  1- F.Bahçe futbolcu sözleşmelerinde Roberto Carlos da dahil olmak üzere oyuncuyla kontrat imzalarken imaj ve reklam haklarını satın alıyor. Bu bedel de oyuncuya ödenen sezonluk paranın içinde sayılıyor. Alex ile yapılan ilk 3 yıllık anlaşmada da durum böyleydi. Geçen sezon başında yenilenen anlaşmada şartlar neden değişti?
  2- Kendisine yıllık 3.2 milyon euro ödenen Alex'in reklam ve imaj hakkı 1.1 milyon euro olur mu?
  3- F.Bahçe Güiza'yı Figer'in aracılığıyla 14 milyon euro bonservis ücreti ödeyerek aldı. Güiza'nın buy-out yani serbest kalma hakkı ücreti zaten 14 milyon euro idi. Dolayısıyla F.Bahçe ya da herhangi bir kulüp 14 milyon euro'yu ödeyip Güiza'nın bonservisini alabilirdi. Mallorca ile hiç mi pazarlık yapılmadı?
  4- Aurelio'yu F.Bahçe'den kopartan Bayram Tutumlu, Mallorca'nın 40 milyon Euro'ya satıldığını, Güiza'ya en fazla 6 milyon euro ödenebileceğini söylerken Figer'i mi hedef aldı?
  5- Son 3 yılda F.Bahçe'nin yabancı transferlerinde ödediği bonservis bedellerinin daha önceki yıllara oranla en az yüzde 200 artmasının nedeni kulüpten Figer'e duyulan büyük güvenin suistimalinin sonucu mu?
  6- Maldonado'nun bonservisini 1 milyon dolara Cruziero'dan alan Figer, imzanın üstünden bir hafta geçmeden bu futbolcuyu F.Bahçe'ye 1.5 milyon dolara sattı. Maldonado'nun bir haftada 500 bin dolar değer kazanacağını biliyor muydu?
  7- 750 bin dolara Gaziantep'e önerilen ancak 1.750 milyon dolara F.Bahçe'ye gelen Zico'nun transferinde Figer, aracılık dışında ne gibi bir rol üstlendi?
  8- Edu'nun bonservisinin yüzde 25'i yine bir Uruguay kulübünde görünüyordu. Uruguay kulübünün Edu'nun bonservisinin yüzde 25'ine sahip olmasında Figer'in etkisi var mı?