Durum
Daha fazla cevap için açık değil.

SansarSalvo

Öğretiyorum
Yıllar onceydi.

İstediğim fakulteyi kazanmış, ülkücülerin elinde olan üniversitede ilk haftayı geçirmiştim. Bir sabah okulun giriş kapısına geldiğimde ülkücü öğrencilerin kapıyı tuttuğunu gördüm. Kızların başını kapatmadan içeri giremeyeceklerini söylüyorlardı. Biz şaşkın dışarda bekledik. Bir süre sonra haber geldi, bugün girebilecektik ama yarın mutlaka başörtü bağlayacaktık. İsyan ve korkunun karıştığı mırıldanmalar eşliğinde içeri girdik. Etrafımız birden başörtülü sevecen ablalarla, bizim cennete gitmemiz için bize başörtü hediye (!) etmeyi teklif eden güleryüzlü gençkızlarla çevrildi. Bire bir markajla bizi çarşıya götürmeyi istediğimiz renkte modelde başörtü almayı öneriyorlardı.

Birkaç kız öğrenci dışında diğerleri derslerinden geri kalmamak için başını örttü. Artık başı açıkların ahlaksız sayılması devri geçmiş, universite bahcesine bile alınmamasına karar verilmişti. Üstelik bu yapılanların resmi bir yanı olmadığı için şikayet edecek hiç bir merci de yoktu. Ben ertesi gün ailemin olduğu şehire döndüm.

Fakat benim şehrimdeki ülkücü bilinenler böyle bir şey yapılamayacağını söyleyerek okuluma geri dönmemde ısrar ettiler. Birkaç hafta sonrageri döndüm ve bu zorlamaya karşı çıkandiğer kızlarla biraraya gelip ogrenci derneği başkanı sıfatlı bir erkek öğrenciden randevu (!) alarak görüştük. .Elbette demogojik alışkanlık ve otomatikleşmiş savunma mekanizmasını kırmayı başaramadık. Ne kadar ondan daha derin dini bilgimiz ve sağlam mantığımız olsa da kabul etmiyor inatla "Kadınlar mucevherdir, kutuda saklanmalıdır" diyordu.

Birkaç ay sonra bazı nedenlerle lütfedip bu zorlamayı kaldırdılar.

Aradan yıllar gecti.

Benim uzaklarda olduğum sıralardı... Kardesimin kocası ilkokulu bitirmiş kızına "Ya başını örtüp imamhatibe gideceksin ya da seni okula gondermeyeceğim, okutmayacağım" dedi. Anne kız günlerce yalvardılar, ağladılar. Kız oldukça başarılıydı, belki fen lisesine gitmeliydi. O zamanlar yeni dini çevre edinen baba etrafına başörtülü kadın ve kızını gösterecekti. Kız mecburen kapandı ve okula gitti.

Adam annenin önce başını örtemek, sonra upuzun pardüse ve türban taktırmak, sonra da siyah çarşafa sokmak isteyince kadın boşandı.

Ancak kız altı sene sonra imam hatiplerin önünde başörtüsü eylemi yapanlardandı… Babası kızının başörtüsünden kariyer (!...) elde etmiş, gazetecilere poz veriyordu.

Ne zaman bir turbanlı görsem, aklıma bunlar geliyor ve inancı gereği örtündüklerini söylediklerinde acı acı gülümsüyorum.

Dünyada 150 yıl Osmanlı da 100 yıl önce başlayan kadın hareketi ve bunun önemini çok iyi bilen Atatürk ün yaptığı devrimler ile de Türk kadınlarının dünya kadınlarından çok daha önce haklarını elde etmiş olmasının getirdiği bir lütuftur onların şu anda sokakta eylem yapabiliyor olmaları.

Ve farketmiyorlar ki , eğer bizlerin başı açık olmasaydı onları kim üniversiteye gönderirdi cihad yapsınlar diye?

İnancına göre, çok çocuk doğurup evde oturmak, gelecek erkek nesillerini dinci yetiştirmek en öncelikli görevi sayarken , çalışmayacağı bir meslekte- tıp, mühendislik, mimarlık.vb.- bilgi sahibi olmakta diretmenin ne anlamı var?

Son olarak;

Turbanı savunanlara bence üç soru sormak lazım:

1- Bu başındakini çıkarma özgürlüğün var mı, ama gerçekten var mı? Mahalle baskısı, aile baskısı, şimdi de okul baskısı bu kadar üzerindeyken, tercih edip başını açabilme gücün var mı?

2- Kadın haklarını, kadın erkeğin hukuksal eşitliğini, kadının birey olma bilincini gerçekten biliyor musun? Yoksa bunlar sana söylenmesi zor tekerleme gibi mi geliyor?

3- İnancın gereği dediğin bu seyin inandığın kitapta olmadığını dinlemeye, tartışmaya hazır mısın?

Hepsi Alıntıdır Hoşuma Gitti Ve FikirLerinizi aLmak istedim hmm

Benim Görüşüm Başı Açık Bir Kişinin Girebildiği Her Yere Başı Kapalı Kişilerde Girmelidir Fakat Bu Kapanma İsteği Kişiye Özgürdün Mahalle Baskısıymış Aile BAskısıymış Bunlara Karşıyım Bende

devlet kurumlarına girilemez bissürü palyaço allam ya nese bunla ne urasıonuski gidin idda oynayın ben oynadım 22 milyon tutturdum :santa: :santa:

ya amma uzattınız bu konuyu yaw burda yapmayın bari her gün haberlerde duymaktan kafam patladı baska ugrasılacak mesele mı yok ya takan taksın takmayan takmasın banane ben karı deilim

addIcFb

Aileden
extraloob
feminizme evet türbana HAYIR Idea
yanlış düşünosun abi herkes istediği gibi olsun ne zorlama olsun türban tak die nede zorlama olsun türban takma die kim ne isterse o olsun biz müslüman ülkeyiz.. Exclamation

Türbana kesinlikle karşıyım Exclamation
Benim anneannem babaannem vb. kapalı ama türban değil başörtüsü
Türban örtenlerin çoğu şeriatçidir ve kafasına örttüklerinin altında yeşil vb. renklerde örtüler vardır .. Exclamation
Yazık biz çağdaşlık diyoruz ülkemiz gitgide dönüşü zor bir yola sokuluyor

Ve bugün sabah okula girerken girişte türbanlı bir kız vardı.İçeri girmeden önce kafasındaki türbanı çıkarttı ve karşıdan bir kadın geldi yazık yazık dedi! Gerçekten içim sızlıyo bunları görünce yazmak isteğim çok şey var ama yazarken sapıtıcam die korkuyorum ^^

isibabaa demiş ki:
extraloob
yanlış düşünosun abi herkes istediği gibi olsun ne zorlama olsun türban tak die nede zorlama olsun türban takma die kim ne isterse o olsun biz müslüman ülkeyiz.. Exclamation
Kaç kere Kuran okudun?
Kaç kere yazanlarn anlamını öğrendin?
Kuran-ı Kerimin hiç bir tarafında türban diye bir şey yoktur
Hele siyasi amaçta hiç yoktur Wink
extraloob

addIcFb

Aileden
ya lastturk_ saçmalama gösteriş gibi olmasın gösterişi hiç sevmem 2 kere hatim ettim vede biz kimin ümmetiyiz Hz.muhammed (S.a.v) deilmi Biz Onun söylediği ve yaptığı hareketlere ne dioruz hadis.Bizde Hadisleri Örnek alıoruz ve Hz.Muhammed (S.a.v) yakışır müminler olmaya çalışıoruz belkide olamıoruz ama şunu biliormusun onun hanımıda türbanlıydı hemde bunlar gibi deil heryeri örtünüodu gözleri hariç çarşıda adamlar gördümm bu kimdir tanımıordu bile.anlıcağın türban var var var..hemde ben türbanı siyasi olarak katmadım vede bu ülke özgür ülke değilmi öle olmucakmı hani özgürlük ..hey muhterem kardeşim doğru düşün Exclamation

he bu aradasanada saygı duyuyorum sende başkalarına saygı duymasını bil

GENÇLİĞE HİTABE
Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK

20 Ekim 1927

isibabaa demiş ki:
ya lastturk_ saçmalama gösteriş gibi olmasın gösterişi hiç sevmem 2 kere hatim ettim vede biz kimin ümmetiyiz Hz.muhammed (S.a.v) deilmi Biz Onun söylediği ve yaptığı hareketlere ne dioruz hadis.Bizde Hadisleri Örnek alıoruz ve Hz.Muhammed (S.a.v) yakışır müminler olmaya çalışıoruz belkide olamıoruz ama şunu biliormusun onun hanımıda türbanlıydı hemde bunlar gibi deil heryeri örtünüodu gözleri hariç çarşıda adamlar gördümm bu kimdir tanımıordu bile.anlıcağın türban var var var..hemde ben türbanı siyasi olarak katmadım vede bu ülke özgür ülke değilmi öle olmucakmı hani özgürlük ..hey muhterem kardeşim doğru düşün Exclamation

he bu aradasanada saygı duyuyorum sende başkalarına saygı duymasını bil
2 kere hatim ettin galiba arapçan yok
Türbanlı kızlar var yolda sevgilileriyle elele gezen öpüşen Exclamation
Hani Müslümanlık hani Allah sevgisi,saygısı
Türban için özgürlük diyosun
Neden akp hükümetinde bu özgürlük çıktıda 10-20 sene önce çıkmadı?
O zaman şimdikinden daha fazla Müslümandık Wink Neden peki neden Question

addIcFb

Aileden
2 kere hatim ettin galiba arapçan yok
Türbanlı kızlar var yolda sevgilileriyle elele gezen öpüşen
Hani Müslümanlık hani Allah sevgisi,saygısı
Türban için özgürlük diyosun
Neden akp hükümetinde bu özgürlük çıktıda 10-20 sene önce çıkmadı?
O zaman şimdikinden daha fazla Müslümandık Neden peki neden
nerden nereye taşıdın sende. Bana ne yapıorsa hallallla o öle yapıor die ben gidip yapmamı dicem bana ne ben diorum ki iyi oku:
İnsanların baş örtüsü takmasını kısıtlamasınlar10 20 sene önce mesut yılmaz tansu çiller gibi affedersin ama dinsiz insanlar vardı onun için müslümanlara sahip çıkmıorlardı sen karışma takan taksın takmayana takmasın Sen karına taktırma ama ben taktırım kimseyi ilgilendirmesin ben bunu diorum kimse karışmasın anladınmı güzel kardeşim perde

Rusya/(D)İngiltere/Fransa takılıyoruz işte.. xD
Arkadaşlar Fazla Uzun Konusmıcam Çok Uzuyo Konu BaşÖrtüsünden Atartükçülüğü ßile Aşıyor..

Beyler Bi Soru Sorcam BaşÖrtüsü Takan Bir İnsanın Okumaya Hakkı Yok Mudur Question

BaşÖrtüsü Takdı Diye Dışlanmak İtilmek Zorundamı Question

BaşÖrtüsü İle Üniversite Vb Yerlere Girebilmeleri Kesinlikle Gerkli Bişey Ülkemizin Daha İyi Yerlere Gelebilmesi İçin..

Bende Zorla BaşÖrtüsü Takacaksınız Demelerine Kesinlikle Karşıyım Ama Baş Örtüsü Taktı Diye
Okumaya Hakkı Yok Mudur Bunu Tarafsız Bir Şekilde Düşünün Lütfen.. Question

cagdaslık diye ovundugunuz avrupaya istiklal marsımızda Mehmet Akif Ersoy ne guzel demiş:
''Medeniyet dedigin tek dişi kalmış canavar''
siz hala yok batıyı yok doguyu ornek alalım diyorsunuz yok turban yok dinci yok bu cu yok şu cu turkiyeci olmak varken niye öcülerle bücülerle ugrasırız
konu feminizm ve turban. konuya bak yahu senin ulkende insanlar aclıktan oluyor bu mu kaldı bir tek sorunumuz? insanlarımız fakirlikten copluklerde sabahlara kadar pet şişe arıyor işi gucu olmayan insanlarımız. bir de işi gucu olanlara bakın devlet memuruna asgari ucret. kaç para bu asgari sadaka? 350m? 400m? bu asgari sadakayı alan devlet memuru kaç kişi en az 2 yahu bu 400 ytl ile 2 kişi ne kadar yasasın? 5 gun 1 hafta? hadi bilemedin ekmek su ile 2 hafta.
sana devlet 1 ay gecin diyor!!! 400 ytl ile vah halimize
arkadas derdimiz bizim kafada. derdimiz ne turbanda ne acıkta ne kapalıda ne ocu de ne bucude gecin bunları asın kendimizi aşalım

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
taraflı tarafsız bir olay değil başörtüsü yasamızdan Atatürk tarafından kaldırılmıştır şimdi onu takmak yersiz ve gereksiz zati ninelerimiz takıyor sorun etmiyoruz yeni nesile ne gerek var.

üniversiteye başörtülü girmek serbest olursa bende çıplak gireyim olur mu Question

extraloob demiş ki:
taraflı tarafsız bir olay değil başörtüsü yasamızdan Atatürk tarafından kaldırılmıştır şimdi onu takmak yersiz ve gereksiz zati ninelerimiz takıyor sorun etmiyoruz yeni nesile ne gerek var.

üniversiteye başörtülü girmek serbest olursa bende çıplak gireyim olur mu Question
+1923

türban gelirse cüppe galecektir çarşaf gelecektir özgürlükse onlarda özgürlük e peki kimlik nasıl tespit edilecek üniversitelerde Exclamation
ülkede en büyük dinamik güç kutuplaşacak şimdi ''gençler'' tartışma programlarını izliyorum türban takan vatandaşlarımız şimdiden biz ve onlar diye konuşmaya başladı evet bölündük bravo akp
Yarın türbanlı öğrencide paranoya başlıycak düşük not alınca diyecek ki hoca bana türbanlıyım diye düşük not verdi akademisyenler bölünecek bravo akp bölüyorsun
Kamusal alana girecek türban unutmayın ki tıp öğrencileri 2.sınıfta hasta bakıyor yani kamusal hizmet veriyor türban kamuya girecek çalışanlar bölünecek bravo akp böldün..
Doğu illerinde üniversite öğrencilerinde aile baskısı oluşacak anne baba ve kızın arasına girdin akp tebrikler

Türban benim için sorun değildir olmayacaktırda ama bu ülke unutmayın ki provakatörler ülkesi.80'lerde sağ sol diye bölünenler bugün türbanlı ve türbansız diye bölünecek.
Peki türban yasağı kalktı diyelim yarın bigün başka bir parti yine yasaklamayacak mı? türban siyasilerin oyuncağı olmayacak mı ?Her 20 yılda bir bu ülke üzerinde bölücülük hareketleri oluyor pkk olmuyor bizi bize böldürüyorLar diKKAT ... Exclamation

Durum
Daha fazla cevap için açık değil.
Yukarı Alt