İnsanın bazı şeylere olan merakı üzerine ortaya çıkmıştır. Her insan aslında felsefe yapmaktadır. Bu dünyaya geliş amacımızı bile sorgulamak Felsefe´nin konuları arasına girer. Eğer düşünebiliyorsan sen de Felsefe yapmış demektirsindir. İnsan zihninin üzerinde düşündüğü tüm soru ve sorunlarla ilgilenir. Bunlarla ilgili akıl yürütür, yorum yapar ancak hiçbir konuda son sözü söyleyip, noktayı koymaz.

_______

''Nasreddin Hoca Akşehir pazarında bir adamın başına toplanmış olan kalabalığa yaklaşır. Satıcı elindeki papağanı 50 akçeden satmaya çalışmakta, yan taraftaki tavuklar ise 5 akçedir. Hoca bir türlü fiyattaki aşırı farkı anlayamaz ve sorar:
- Hemşerim bu nasıl kuş 50 akçe istersin?
- Hoca Efendi bu bildiğin kuş değildir bunun özelliği var.
- Neymiş özelliği?
- Hocam bu kuşa papağan derler ve konuşur.

Hoca hemen eve koşar, kümesten hindisini kaptığı gibi pazara döner. Papağan satmakta olan adamın yanında durur ve yüksek sesle;
- Bu gördüğünüz kuş sadece 100 akçeye, gel gelll!
Herkesten çok papağan satıcısı bu işe şaşar ve sorar:
- Hocam 100 akçe çok değil mi bir hindi için?
- Sen 50´ye satıyorsun ama!
- Dedim ya hocam benim kuş konuşur ama..
- Öyleyse, benimki de düşünür!
''

_______

''Akıllı, söylemeden düşünür, akılsız düşünmeden söyler.'' atasözünü hatırlatırcasına Nasreddin Hoca düşünmeden konuşanlarla dalga geçer. Düşünmeden konuşanları papağana benzetir ve hiç konuşmayan hindiden bile daha bayağı olduklarını ima eder. Elbette Nasreddin Hoca'nın buradaki düşünmeden kastı ''derin düşünmedir.''

soruların cevaplarını aramayan ama kaynağı soru sormak olan bir bilim dalıdır.
bilime ışık tuttuğu gibi gerçekleri de değiştirebilir,tabi ki bunu yapacak olan filozofun düşüncesidir.

Lise çağlarımdan tutun bu devirlerime kadar aklıma kazımış olduğum nadide şeylerden bir tanesi de felsefenin hiç bir zaman sadece bir ders olarak nitelendirilmemesi gerektiğidir.
En kısa tabiriyle;bilimleri oluşturan 'niçin' sorusuna yanıtlar aramış,insan aklının gerçekten düşünceleri taşıdağından düşsel olarak nitelendirilmemesi gerektiğini açıklığa kavuşturmuş 'bilimlerin anası'dır.
Bana göre felsefe;hiç bir bilim kadar doğada somut,kişiler arasında soğuk,ayrı bir gayretle öğrenilecek ve pratiğe kazandırılacak kadar soluk değildir.Felsefe;benliğimizi kazandığımız ilk günden bu yana,cebimizde taşıyıp beynimizle kullandığımız,elimizdeki nadide pusulamızdır.Soluk değildir,çünkü hayatın her farklı anı gibi renk renktir.Çocuğumuzdan tutun da en yaşlımıza kadar hepimizin düşündüğümüzün,bir beynimiz olduğunu farketmemizin sağlanabilmesi için öğrenilmesi şarttır.Başka bir bilimsel deyişle ise;philosophia yani,bilgi sevgisi demektir.Felsefeyi çoluk çocuk her kesimden insan olarak insan olduğumuz için öğrenmeliyiz diyor Georges Politzer Felsefenin Temel İlkeleri adlı kitabında;
''Umutsuzluk değil güven,yazgıya boyun eğme değil savaşım taşıyan yeni fikirler edinmeye çalışmak gereklidir.Bu,emekçiler için,ikincil bir sorun değildir.Bu,varolmak ya da olmamak sorunudur,çünkü emekçiler,ancak bir dünya anlayışına sahip oldukları zaman,sınıf baskısının üstesinden geleceklerdir.''

soruya soruyla cevap verme olarakta bilinesi vardır

-ben niye dünyaya geldim yaaaa
-annenle baban birbirini neden sevdiyse sende o yüzden dünyaya geldin
-peki 1 milyon spermden neden 1. sperm oldum
-merminin ağzında ilk sen vardında ondan
-pfff...ya niyeee yaaaa
-hey yarabbim lan hayvan daha ne istion başlatma felsefenede filozofinede sıkma canımı yicen sümsüğü
-tmm abi de bana vurma olasılığının şuan beni sevme olasılığınla eşit olma durumunda sergileyeceğin tavırla yediğim sümsük sayesinde moraran gözümün senin canını sıkması beni ne kadar alaka eder ki..?
-Ulan seni dövmek allahın emri oldu artık...
-*#@!!)/%4½#

gibisinden bişiler neden olmasın ki??

Yukarı Alt