Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Herhangi bir gözlüğe uyarlanan basit bir teknolojiyle felçlilere gözleriyle yeniden yazıp çizme yeteneği kazandırmak mümkün.

Free Art and Technology (Özgür Sanat ve Teknoloji) adlı sivil toplum kuruluşu üyeleri felç olan ve yeteneklerini sergilemekten mahrum kalan sanatçılara yönelik bir çalışma başlattı. Boynundan altı tamamen felç kalanlara yönelik yürütülen çalışma sonucunda ortaya çıkan EyeWriter (Göz yazıcısı) adlı ürünse sanatçı olsun olmasın bütün felç hastalarına karşı umut ışığı doğurdu.

Sistemin temelini her yerde bulunabilecek herhagi bir gözlük çerçevesine bakır telle bağlanan bağlanan kızılötesi LED ampuller ve basit bir kapalı devre kamerası oluşturuyor. Açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım gözün hareketlerini gözlüğün camından gelen yansımayla takip ederek protez kolları yöneten bilgisayara aktarıyor. Böylece sadece göz hareketleriyle herhangi bir yüzeye yazı yazmak; hatta resim çizmek bile mümkün oluyor.

Geçirdiği LMS hastalığı yüzünden 2003 yılından bu yana felç kalan Tempt One lakaplı ünlü grafitti sanatçısı Tony Quan için geliştirilen EyeWriter’a yönelik bütün bilgiler, kurulum planları ve yazılımlar ücretsiz olarak Free Art and Technology’nin web sitesine konuldu.

http://www.eyewriter.org/diy/


 
Yukarı Alt