Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Fedora 10 yayınlandı!

Popüler Linux dağıtımı Fedora’nın 10. sürümü yayınlandı.

Linux çekirdeğinin 2,6,27 sürümü üzerine geliştirilen yeni dağıtım, Linux dünyasının hangisinin iyi olduğu konusunda kararsız kaldığı masaüstü ortamları KDE 4.1 ve GNOME 2.24 seçenekleri ile birlikte dağıtılıyor.

Fedora Project tarafından Red Hat sponsorluğunda geliştirilen en popüler Linux dağıtımlarından biri olan Fedora, ücretsiz olarak dağıtılıyor ve kaynak kodu açık olarak geliştiriliyor.

Lisans gerekçesiyle MP3 gibi popüler biçimlerdeki ses dosyalarının çalıştırılmasını ya da DVD biçimli videoları oynatma, kaydetme gibi fonksiyonlardan mahrum olan dağıtım, bu özelliklere üçüncü parti yazılımlar sayesinde kavuşturulabiliyor.

Özellikle yazılım geliştiriciler tarafından kullanılan dağıtımın yeni sürümünde şu yenilikler bulunuyor:

* Geliştirilmiş web kamerası, kablosuz ağ desteği sunan Linux 2.6.27 çekirdeği
* EXT4 dosya sistemi,
* KDE 4.1 ve GNOME 2.24 masaüstü ortamları,
* Paket yönetim sistemi RPM’in 4GB’a arttırılmış azami dosya boyutu destekleyen 4.6 sürümü,
* Java kaynak betiklerini derlemeye olanak tanıyan Eclipse yazılımının 3.4 sürümü
* Geliştirilmiş sanallaştırma, paket yöneticisi, uzaktan veri depolama, geliştirilmiş güvenlik, önceki sürümlere göre daha hızlı sistem başlangıç süresi,
* 3G gibi bağlantıların paylaştırılma yeteneği,
* OpenOffice.org 3.0, Pidgin 2.5, GIMP 2.6 gibi yazılımların son sürümleri ve Mozilla Firefox’un son sürümü 3.0.4 önyüklü olarak sunuluyor.

İşletim sistemi, Fedora Project sitesi üzerinden edinilebilir.

Yukarı Alt