Fazıl 'Say'dırmaya devam
'yavşak' polemiğiyle gündemi bir süredir meşgul eden dünyaca ünlü piyanist, yine döktürdü...

Arabesk müziğe dayalı 'yavşak' polemiğini başlatarak medyada geniş yer bulan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, CNN Türk ekranlarında Cüneyt Özdemir'e konuk oldu.

Özdemir'le Twitter'da geçtiğimiz günlerde hakaretlere varan bir tartışma yaşayan Say, ekranda Twitter ya da Facebook'a göre daha sakindi ancak yine de yer yer hayli sert açıklamalar yapmaktan geri durmadı.

AKP hükümetine dönük sert eleştirilerine devam eden Say referandumda 'hayır' diyeceğini söylerken Sezen Aksu için de ilginç değerlendirmeler yaptı. Birlikte sahne aldıklarını söyleyen Say, Aksu'nun performansının kötü olduğunu söyledi. Pop müzik piyasasında Onno Tunç dışında besteci olmadığını söyleyen ünlü piyanist Hürriyet yazarı Ahmet Hakan hakkında olumlu ya da olumsuz bir şey söylemekten kaçındı. Say 'Ahmet Hakan'ı hala anlayamadım' dedi.

Fazıl Say program boyunca şunlara değindi:

"ARABEKS CAHİL BİR MÜZİKTİR"

"2007 yılında AKP hükümeti müzik dersinin kaldırılması ve çok aza indirilmesi konusunda bir adımlar atmıştı. Burada bir başkaldırı yapmıştım hatırlarsanız ve hatta o dönemde sizin programınıza çıkmıştım. İyi bir müzik öğrenimiyle ilkokullarda, liselerde, üniversitelerde ciddi bir eğitim. Şu anda ciddi yapılmıyor hatta öğretmen bile gönderilmiyor. Müzik dersi eski Yunandan beri çok önemli dört dersten biridir. Siz sordunuz ya cehaletin soylulaştırılması... Bun bunu bir kaç defa okudum. Bu çok yanlış bir şey yani arabeksin soylulaştırılması konusunda. Hayır bu cahil bir müziktir, teknik olarak çok düşük bir müziktir. Doğu ve Batı sentezi olarak diyorlar bunun da bir anlamı yok.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik o dönemde beni mahkemeye vermeye kalktı. Müzik, okullardaki müzik iyi durumda değildiği zaman sadece o sebepten beni mahkemeye vermeye kalktı. Peki neredeydi Gencebay o güzel sözleri söyleyen, Sezen Aksu neredeydi ben bu mücadeleyi verirken. Niye bana destek olmuyor madem bu iyi müzisyenler, sanatçılar. Demek ki cahil kalınsında biz satışımıza devam edelim mantığındaydılar."

"AK PARTİYLE ÇOK MESELEM VAR"

"Başta laiklikle ilgili endişelerim var. Çağdaşlıkla ilgili endişeler, yaşamımızla ilgili... Evet bunlar bir fobi yaratıyor insanlar doğru. Referandumda evet çıkarsa biliyorsanız, yargının tamamen iktidarın belirlediği insanlar olacak. O zaman bir birey olarak 13 Eylül'den sonra hiçbir savunmamız yok. Bütün savunma mekanizmamızda çökecektir ve istediği yerede çekebilir Tayyip Erdoğan."

"İRANLI MOLLARIN ELİNE Mİ DÜŞECEĞİZ"

"Bu anayasanın değişmesini istiyor muydum, evet istiyordum. Ancak bir yıl sonra bu ülkenin bambaşka bir yere gideceğinin, belki bir İslam Cumhuriyeti mi, hiç bilmiyoruz. Bu bir spekülasyondur; ancak doğru bir spekülasyondur. İnternette öyle videolar dönüyor ki korkun. İranlı mollaların eline mi düşeceğiz diye korkuyoruz."

"HAYIR OYU DERSEM TEHDİT ALTINDAYIM"

"Tek kişi partisi, tek kişinin büyük önderliği var o partide. Tayyip Erdoğan olmasa evetlerin oy oranı olarak yarısı azalır. Burada Erdoğan'ın liderliğinin önemli bir rolü var. Hayır dersem neredeyse tehdit altında gibi bir durum var."

Arabesk müziğine gönül verenlerden büyük yepki gören Say, olay yaratan sözlerine açıklık getirirken 'yavşak' polemiğinde esas olarak bir ruhu, bir algı biçimini hedef aldığını söyledi. Say, 5N 1K'da önceki akşam konuk olan Milliyet gazetesi müzik yazarı Mehmet Tez için hayli ağır değerlendirmeler yaptı.

CÜNEYT ÖZDEMİR: "Çok sert konuşmuyor musunuz? Bu hakarete girmiyor mu?"

FAZIL SAY: "Evet... Olsun..."

CÜNEYT ÖZDEMİR: "Çok keskin bir diliniz var Fazıl Bey."

FAZIL SAY: "Ne yapayım, böyle..."

İLK TEPKİLER TWITTER'DAN GELDİ

Diğer yandan Say'ın açıklamaları Twitter'da da kullanıcıların gündemine oturdu. Say'ın eleştirilerinden payını alan Mehmet Tez de ilk tepkisini Twitter'da verdi.

MEHMET TEZ: Fazıl Say ne sığ ne boş adammışsın.

MEHMET TEZ: İnsanların programdan çıkardığı sonuç: Cüneyt ve ben "ayar" yedik. Ne yapacağımızı şaşırdık, perişanız.

MESUT YAR: Vay be arkadaş; hakikaten Fazıl Say'dırmaya başladı. Zevkli, vallahi de billahi de çok zevkli bir söyleşi...

"YAVŞAK" SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

"Ben kimseyi hiçbir topluluğu böyle tanımlamadım. Ben bir olguyu böyle tanımladım. Bu bir ruhtur anlamındadır ve böyle bir ruhu böyle bir şekilde tanımlamak doğru değildir. Bu sadece benim kişisel Facebook sayfamda sürügelen bir tartışmanın; artık gerginleşip benim sinirlendiğim bir noktaya gelince söylediğim bir cümle.

Şimdi bu sert cümle Facebook'ta 20-25 gün öylece kaldı. Daha sonra benim özellikle kavgaya tutuştuğum, genç bir bayan onları herhalde kopyalayıp Radikal gazetesine yollamış. O da bastı, ilk kez daha sonra da medyaya bomba gibi düştü. Dediğim gibi ben bir basın açıklaması felan yapmış durumda değil. Önemli bir kültür yozlaşması ve sosyal yozlaşma olduğu için tartışmanın arkasında durdum. Zaten söyleyen de benim ve hayatta hiçbir zaman erdemli olamıyoruz."

Yukarı Alt