ARK0 demiş ki:
kesinlikle NTFS yanlışlıkla FAT32 kurdum çok pişmanım format cd'sini bulsam hemen format atcam :P
hic gerek yok komut satirindan convert diye bir arac var, kayipsiz olarak FAT32 yi NTFS yapabiliyorsun.

Windows XP'nin kişisel olarak kullanılmaya yönelik sürümlerinin kurulacağı sistemlerde 3 dosya sistemi alternatifiniz vardır: FAT, FAT32 ve NTFS.

NTFS şu nedenlerle önerilir:

NTFS, FAT ve FAT32'den (bundan sonra bu ikiliyi f/32 diye analım) çok daha güçlüdür ve hosting uygulamalarındaki Active Directory ve diğer önemli güvenlik özellikleri için gereklidir. Active Directory ve domain tabanlı güvenliği sadece NTFS'i seçerek uygulayabilirsiniz.

Bölmeleri NTFS'ye çevirmek kolaydır. Kurulum programı eski NTFS'yi, F/32'i kullanmanızla bağımsız olarak bu çevrimi basitleştirir. Bu çeşit çevrim dosyalarınızı korur (formatlama gibi değildir). Dosyaları tutmaya ihtiyacınız yoksa da çevirme yerine formatlama yapmanız önerilir. Formatlama ilgilenilen bölümdeki içeriği siler ve temiz bir sürücüyle başlamanızı sağlar.

Bölüm NTFS'ye formatlanmış da, çevrilmiş de olsa, NTFS dosya sistemi için daha iyi bir seçimdir. Çevrim için kullanacağınız Convert.exe hakkında daha çok bilgi için Başlat, Çalıştıra cmd yazıp ENTERladıktan sonra gelen komut penceresine help convert yazmanız yeterlidir.

Dosyalara erişim üzerinde kontrol sağlayabilmek ve sınırlı kullanıcılar oluşturabilmek için NTFS kullanmanız gerekmektedir. Eğer FAT32 kullanırsanız kullanıcı türlerine (administrator, sınırlı ya da standart) bakmaksızın tüm kullanıcılar, tüm dosyalarınıza erişme hakkına sahip olur.

NTFS büyük disklerle çalışan en iyi dosya sistemidir. (Ondan sonra ise FAT32 en iyi sistemdir büyük disklerle çalışan)

Dosya sistemi olarak F/32 seçmenizi gerektiren bir durum vardır. Eğer bilgisayarda Windows'un eski versiyonlarının yanı sıra Windows XP'yi de kullanıyorsanız, F/32'yi HDD'nizin birincil bölümü olarak kullanmanız gerekmektedir. Eski Windows sürümleri XP ile gelen en yeni NTFS sürümüne erişemezler, iki istisna dışında: Windows 2000 ve Windows NT 4.0 SP4+. WinNT SP4+ en son NTFS sürümündeki bölümlere erişebilir, fakat sınırlamaları vardır: NTFS'de, Windows NT 4.0 çıktığında olmayan özelliklerle kaydedilmiş dosyalara erişim sağlayamaz.

Birden çok işletim sistemiyle yürütülen sistemler dışındaki tüm durumlarda kullanılması tavsiye edilen dosya sistemi NTFS'dir.

Bir sürücüyü yada bölümü NTFS'e çevirdiğinizde, bu işlemi basitçe geri çevirmek mümkün değildir. İlgilenilen sürücüyü ya da bölümü yeniden formatlamanız gerekecektir. Bu da tüm dosyalarınızın silineceğini gösterir.

Aşağıda dosya sistemlerinin uyumlu olduğu işletim sistemlerini göstermektedir:

NTFS

Windows XP yada Windows 2000 ile çalışan sistemler NTFS' deki dosyalara erişebilirler. Windows NT 4.0 ile SP4+ ile çalışan sistemlerse bazı dosyalara erişebilirler. Diğer işletim sistemleri ise erişemezler.

FAT

Erişim MS-DOS aracılığıyla yapılır. Windows'un tüm sürümleri, WinNT, Win2000, WinXP ve OS/2 erişebilir.

FAT32

Erişim sadece Win95 OSR2, Win98, WinME, Win2000 ve WinXP ile sağlanabilir.

Burada da mümkün olan disk ve dosya boyutları karşılaştırılmıştır:

NTFS

Tavsiye edilen minimum bölüm büyüklüğü yaklaşık 10 megabayt'tır.

2 Terabyte'ın üstündeki bölümler desteklenebilir.

Floppy disklerde kullanılamaz.

Dosya boyutu sadece bölüm büyüklüğü ile sınırlandırılmıştır.

FAT

4 GB'a çıkabilir.

Domainler desteklenmez.

En büyük dosya 2GB olabilir.

FAT32

Bölüm boyutu 512 mb ile 2 TB arasında değişebilir.

Windows XP'de, FAT32 bölmesini en fazla 32 gb'ya formatlayabilirsiniz.

Domainler desteklenmez.

En fazla 4 GB'lık dosya bulundurabilir.

Not: Bazı eski programlar NTFS'de çalışamazlar. Bu nedenle, çevrim yapmadan önce programlarınızın ihtiyaçlarını gözden geçirmelisiniz.

Alıntıdır

ARK0 demiş ki:
belgther demiş ki:
ARK0 demiş ki:
kesinlikle NTFS yanlışlıkla FAT32 kurdum çok pişmanım format cd'sini bulsam hemen format atcam :P
hic gerek yok komut satirindan convert diye bir arac var, kayipsiz olarak FAT32 yi NTFS yapabiliyorsun.
nasıl becerebilirim onu :?
Sürücüne sağ tıkla-özellikler-araçlar-şimdi denetle.
Sonrada herhangi bir veri kaybı olmaksızın ntfs'ye çevirebilirsin. Gerekli komut şu:

convert c: /fs:ntfs /v

Bu komutu komut istemine yazmalısın. Başlat-cmd-enter. Sonrada üstteki komutu yazıp entere bas. Bu kadar.

Fat32 tavsiye edecek bilirkişi tanımıyorum. Hem teknik ıvır zıvırlar bir yana yenilikçi olmak herzaman iyidir (:

saol cevaplar için
evt bi topic in daha sonuna geldik yapımda ve yayında emeği geçen herkeze tşklr :D

2 GB HDD üzeri HDD lerle beraber Fat32 dosyalama sistemi hayatımıza girmiş oldu. Fat32 dosyalama sistemi ( kenti tecrübelerime dayanarak) 30-40 GB kadar olan HDD ile sorunsuz ve hızlı ve stabil çalışır. Fakat günümüzde 80 gb altı HDD kullanan kalmadı ( varsa bile çok azdır) İşte bu büyüklükteki HDD leri NTFS dosya sistemi Fat32 ye göre daha iyi şekilde verimli ve stabil kullanıyor. Bu bağlamda NTFS dosya sistemi kullanmak yararımıza olacaktır. Tabiki bu iki dosya sisteminin teknik yanları mevcuttur ama unutulmamalıdır ki yeni üretilen her ürün ve yazılım ilk önece yeni olan teknoloji üzerine yapılandırılır ve eskiye dönük desteklemeleri daima ikinci planda kalır. Not: (1989 yılında beri bilgisayar kullanıcısıyım ve bunları tamamen tecrübe dayanarak söylüyorum bu yüzden gerçeği yansıtmayan ve eksik yanları bulunabilir)

Pc kullanış şekline göre değişir bence. Eğer İş yeri bilgisayarı olarak kullanıcaksan Fat32 derim ama eğer kendin kullanıcak isen yani ev bilgisayarı olucaksa NTFS derim ben :D

Yukarı Alt