1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Farelere karşı baykuş yetiştirecek


 1. Sensei

  Sensei rank8

  Kayıt:
  21 Haziran 2009
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sanal alem..
  [​IMG]

  Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), uzak doğu ülkesi Laos'ta pirinç tarlalarına büyük zarar veren farelere karşı baykuş yetiştirmeyi ve köylülere, bu kuşların ekosistemdeki önemi konusunda eğitim vermeyi planlıyor.

  BM'nin Laos'taki temsilcisi Serge Verniau, "Kimileri dalga geçebilir ancak bu, gerçekten iyi iş görebilecek, iyi bir kuş" dedi.

  Bazı köylülerin paçalı baykuşu yediklerini belirten Verniau, "Bu kuşun kemirgenlerle mücadelelerinde müttefikleri olabileceğini bilselerdi bunu yapmayacaklarına eminiz" diye konuştu.

  Verniau, kemirgenlerin ilk olarak geçen sene, her 50 yılda bir çiçek veren bambuların çiçeklenmesinin ardından çiftçilere zarar verdiğini bildirdi. Verniau, kasım ayının pirinç ve susam hasadının çoğunu silip süpüren ve zaten açlığın hakim olduğu bir ülkede yaşayan ailelere az miktarda erzak bırakan farelerin, ülkenin kuzeyinde bulunan 7 bölgedeki ekinleri tahrip ettiğini söyledi.

  Dünya Gıda Programı (WFP), fare istilasından etkilenen bölgelere 5 bin 500 ton pirinç gönderdi. Nüfusu 6 milyondan fazla olan ülkede, 130 bin kişinin istila nedeniyle aç kaldığı tahmin ediliyor.

  Biyologlar, özellikle de yeni türlerin ortaya çıktığı zamanlarda ekosistemle oynamanın tehlikeli olacağını belirtiyor. BM planının ise paçalı baykuşun zaten bölgede yaşayan bir yırtıcı kuş olması nedeniyle riskli olmayacağı düşünülüyor. Bir baykuşun günde bir düzine fare yiyebildiği belirtiliyor.
   
 2. 0sse.mp3

  0sse.mp3 rank8

  Kayıt:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  480
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  AMED (DİYARBAKIR)
  Eywalla Sağol