1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Facebook'tan mutluluk ölçümleri


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Facebook şaşırtıcı işler yapmaya devam ediyor: İşte dev sitenin son marifeti...

  400 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Facebook, ardı ardına sergilediği marifetlerine bir yenisini daha ekledi. Şaşırtıcı işler yapmaya devam eden sosyal ağ devi Ekim ayından bu yana Amerika'daki mutluluğu ölçüyor. Dünyanın farklı ülkeleri için de yayılarak uygulanan bu sistem ortaya "Gayri-safi Milli Mutluluk" rakamını çıkartıyor.

  Bu özellik ne yazık ki henüz Türkiye için kullanılamıyor. Kullanılıp kullanılmayacağı hakkında bir bilgi ise henüz yok...

  Ölçüm kullanıcıların yıllar bazında hesaplarında yer alan mesajlarını analiz ediyor. Bu mesajlardaki kelimelerin olumlu ya da olumsuz olmasıi kullanım sıklığı ve hangi dönemlerde kullanıldığı takip ediliyor.

  Peki ya sonuçlar?

  Sonuçlar mı? Örneğin Facebook'un takip ettiği batılı ülkeler en çok cuma, cumartesi, pazar günleri ve yılbaşı, sevgililer günü gibi günlerde mutlu. Michael Jackson gibi ünlülerin ölümleri ise istatistiklerde düşüş ile göze çarpıyor.

  Gündemdeki olaylar, belirli ülkelerin halkını etkileyen kültürel, politik ve sosyolojik olaylar mutluluğu direkt etkiliyor. Hatta Avusturalyalı bir politikacının yerli halktan özür dilemesi, bütün halkın o dönem özür dileme oranını ölçülebilir miktarda arttırıyor.

  Genel olarak ölçümler insanların daha mutlu olduğunu gösteriyor. Facebook bunda sitedeki yaşlı sayısının artmasının etkisi olduğunu belirtiyor. Yaşlı insanlar, sosyal ağ araçlarını kullanıp insanlara erişebilince daha mutlu oluyor.