1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Facebook'ta bunları yapmayın!!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]


  Facebook'ta yapmamanız gereken 7 şey...

  400 milyonu aşan kullanıcısı sayısı ile kendi alanında dünyanın bir numarası haline gelen Facebook, dikkatli kullanılmadığında kullanıcılara büyük sorunlar yaşatabilir.

  İşte size Facebook'ta yapılmaması gereken 7 önemli nokta:

  1- Güçsüz bir şifre kullanmak:


  Her ne kadar sonuna numara eklemiş olsanız bile, bir sözlükte bulunabilinecek basit isim ya da kelimelerden kaçının. Onların yerine, büyük ve küçük harflerden oluşan ve içinde numara ile semboller olan şifreler kullanın. Bir şifre normalde en az sekiz karakterden oluşmalıdır.

  İyi bir yöntem ise numaraları veya sembolleri kelimenin ortasına yerleştirmektir. House kelimesini kullanarak bir örnek verecek olursak, "hO23usE".

  2- Profilinize tam doğum tarihinizi bırakmak:

  Hakkınızda bilgi edinmek ve potansiyel olarak banka numarası, kredi kart numarası gibi özel bilgilerinize erişmek gibi faaliyetler benzer özellikte hırsızların en temel hedefidir. Eğer Facebook sayfasına doğum tarihi yazmışsanız, gidip hemen onu iptal edin ya da sadece ay olarak gösterilmesine izin verin.

  3- Kullanışlı gizlilik kontrollerini dikkate almak:


  Facebook'daki hemen hemen herşey için, ulaşım iznini sadece arkadaşlarınıza, arkadaşlarınızın arkadaşlarına verme imkanınız var.

  Fotoğraflarınıza, doğum tarihinize, dini görüşünüze, aile bilgilerinize kısıtlı erişim sağlayın. Sadece belli insanlara veya guruplara, fotoğraf gibi şeylere ulaşım izni verebileceğiniz gibi bazı insanlara, onları görmeleri konusunda engel koyabilirsiniz.

  4- Çocuğunuzun adını bir başlık olarak kullanmak:

  Çocuğunuzun adını bir fotoğraf içinde başlık veya etiket olarak kullanmayın. Eğer birileri öyle bir şey yaparsa, o etiketi silin. Eğer çoçuğunuz Facebook da değilse ve birileri onun adını bir başlıkda kullanıyorsa, o kişiden bunu kaldırmasını isteyin.

  5- Evden uzakta olacağınızdan bahsetmek:

  Bu kapınıza, "evde kimse yok" yazısını bırakmak anlamına geliyor. Nasıl mükemmel bir tatil geçirdiğinizi anlatmak için eve dönene kadar bekleyin.

  6- Arama motorlarından bulunmanıza izin vermek:

  Yabancı kişilerin sayfanıza ulaşmasını engellemek için, Facebook gizlilik kontrolü bölümünde arama kısmına gidin ve Facebook araştırma sonuçları için sadece arkadaşlara izin vermeyi etkin kılın.

  7- Gençlerin Facebook'u denetimsiz olarak kullanmasına izin vermek:

  Facebook, kullanıcıları için 13 yaş ve üzeri sınırı getiriyor. Ancak çocuklar bile onu bu haline rağmen kullanabiliyor. Eğer Facebook kullanan çocuğunuz varsa, bu yanlışı gidermenin en iyi yolu, onların online arkadaşı olmak. Onların iletişim bilgileri için kendi e-mail adresinizi kullanın. Böylelikle onlara gelecek olan bildirimleri ve aktivite takiplerinden haberdar olmuş olursunuz. Internet Suçları Şikayet Merkezi temsilcisi Charles Pavelites şunu diyor, "onlar, hiçbir şeyin çok tehlikeli olamayacağını düşünüyor". Örnek olarak, "annem birazdan evde olacak, bulaşıkları yıkamam lazım", şeklinde bir yorumu her gün aynı vakitte gönderen bir çocuğun, ebeveyinlerinin düzenli olarak geliş ve gidişi hakkında bir çok şeyi açığa vurduğunu anlıyoruz.   
 2. Josephine

  Josephine rank8

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  5.760
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Sakarya

  Güzel bilgiler,doğum tarihimi değişeyim :P