EliteTurk

Aileden
Kayıt
26 Ekim 2008
Mesajlar
9.661
Beğeniler
0
Şehir
Antalya Beach
Facebook'ta "Allah" ayıbı
Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dhabi'de bir Facebook kullanıcısının açtığı sayfa ortalığı karıştırdı
Abu Dhabi'de bir kullanıcının 'Allah' adını alarak sayfa açması ve Kur'an'dan ayetlerle sorulara cevap vermeye başlaması, Birleşik Arap Emirlikleri'ni karıştırdı. Sayfa başlığı olarak 'Allah' ve Peygamber isimlerini kullandığı için yoğun tepkiler alan kullanıcı, İnternet kullanmaktan men edildi.

İslam'a saldırı olarak algılanan ve büyük tepki toplayan sayfa, Birleşik Arap Emirlikleri Telekonümikason Dairesi'ne yağan şikayetler üzerine kaldırtıldı. Tüm servis sağlayıcılara talimat verilerek bu kişinin ülkede bir daha asla internete bağlanmaması sağlandı.

600 bin kişi izlemiş

İngiliz The Telegraph gazetesinin verdiği habere göre göre Arapça profil sayfasını 'Allah' adını kullanarak açan şahıs, sayfada 'kendinden başka kimseye inanmadığını' belirtiyor ve Kuran'dan ayetlerin de bunu ispatladığını iddia ediyordu. İsmi açıklanmayan şahıs, kısa sürede büyük çoğunluğu eleştiri ve hakaret yazan 600 bin kişi tarafından izlenir hale geldi. Sayfada kendisine sorulan soruları 'Allah'ın ağzından' yanıtlıyan şahıs dini tavsiyelerde bulunuyordu.

Ayet bile uydurmuş

Ancak bardağı taşıran damla, çoğu zaman Kuran'da olmayan ayetler de uyduran şahsın 'yakında yeni bir kitap yazacağı' mesajını sayfasında yayımlaması oldu. Harekete geçen BAE yetkilileri, şahsı tamamen internetten men etti.
Karar ülkedeki Müslümanlarca onaylanırken, Sınır Tanımayan Gazeteciler'ce eleştirildi. Örgüt, sayfa kapatma kararına direnmediği için Facebook'u, şahsı internetten men ederek kişisel özgürlükleri kısıtladığı için de BAE yetkililerini kınadı.
Örgütün başkanı Olivier Bassile yaptığı basın açıklamasında, internette dinleri ve dini sembolleri eleştiren, hatta alaya alan, binlerce sayfa bulunduğunu, ancak bunun internette tam özgürlük için ödenmesi gereken bir bedel olduğunu savundu.
 
Yukarı Alt