1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Facebook'a Golan boykotu


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook, İsrail'in yıllardır BM kararlarını ihlal ederek işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'ni İsrail'in bir parçası olarak gösterince, Suriye'nin boykot tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

  Golan'daki Yahudi yerleşimcilerin ve İsrail yanlısı lobi gruplarının, Golan Tepeleri'nin sitede İsrail'e ait olarak gösterilmesi yönünde yürüttüğü baskı kampanyasına direnemeyen Facebook, Şam'ı kızdırdı.

  Geçen haftaya kadar, Facebook, Golan Tepeleri'nin işgal edilmiş topraklar olarak kabul ediyor ve hakim görüşü destekliyordu. Bu politikanın sonucu olarak, Golan'ın İsrail işgali altındaki bölgelerinde yaşayan İsrailli Facebook üyeleri, profillerini oluştururken otomatik olarak Suriye'de ikamet ediyor göründüklerini farkedince kampanya başlattı.

  İşgal topraklarındaki Facebook kullanıcısı Yahudi yerleşimciler, "Facebook, Golan'dakiler İsrail'dedir, Suriye'de değil" başlıklı bir grup oluşturdu. Grubun üye sayısı 2 bin 500'e ulaştı. Kampanyanın arkasında ise, İsrail'e karşı medyadaki önyargıları gözleyen bir kuruluş olan Honest Reporting vardı.

  Kampanya başarılı oldu ve geçen haftadan beri, Golan'daki Yahudi yerleşimleri otomatik olarak İsrail'e bağlı olarak görünmeye başladı. Merkezi Londra'da bulunan Arapça yayınlanan El Kuds El Arabi gazetesinin haberine göre, Suriye de buna karşılık Facebook'un boykot edilmesi çağrısı yapan bir kampanya başlattı. Kampanyanın sonucunda Suriye'de siteye girişin engellenmesi amaçlanıyor. Suriye geçmişte de YouTube gibi popüler sitelere erişimi engellemişti.