Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Almanların boykota hazırlandığı Facebook, South Park'ın da diline düştü.

Bazı kullanıcı bilgilerinin deşifre olması ve yeni kişisel ayarlar nedeniyle Facebook'a tüm dünyadan tepki yağıyor. Türkiye'de de büyük tepkiye neden olan kullanıcıların elektronik posta ayarlarının deşifre olması sorunu Facebook'un başına bela açtı. Önce Alman Facebook kullanıcıları sosyal paylaşım sitesini boykot etme hazırlığına başladı. Sonrda dünyanın en çok izlenen animasyon dizilerinden biri olan South Park'ın 7 Nisan'da yayımlanan bölümünde dalga konusu edildi.

"0" Arkadaşınız Var!

South Park'ın 7 Nisan tarihli bölümü "0" Arkadaşınız Var! adıyla yayımlandı. Facebook'un yeni kişisel ayarlarının eleştirildiği dizinin bütün dünyada oldukça yüksek bir ilgiyle izleniyor olmasının Facebook'u zor durumda bırakacağı düşünülüyor.

Bu arada Sophos isimli bir araştırma şirketinin raporuna göre Facebook kullanıcılarının yüzde 95'i, yeni kişisel ayarlara karşı.

8.3 Milyon Alman'dan boykot riski

Fakat Facebook'un tek derdi South Park değil. Almanlar da boykota hazırlanıyor. Alman Tüketici Dernekleri Federasyonu, Facebook'un kişisel bilgileri deşifre etmesine karşı ortak bir eylem düzenleyecek. Buna göre 8.2 milyon Alman Facebook kullanıcısı, tüketici dernekleri tarafından sosyal paylaşım sitesinin boykot edilmesi için çağrıda bulunacak.

Büyük tepkilere neden olan olay ise Facebook'un, iştiraki olan bir başka sitede Facebook kulalnıcılarının kişisel bilgilerinin görünebilir olmasını sağlayacak uygulama üzerinde çalışıyor olması. Yeni uygulama tüm Facebook kullanıcıları için varsayılan ayar olarak başlayacak. İsterse Facebook kullanıcıları bu varsayılan ayarı değiştirerek profil bilgilerini görünmez hale getirebilecek. Tüketici dernekleri ise varsayılan ayarın görünmez profil şeklinde olması gerektiğini, eğer Facebook kullanıcısı isterse bu ayarın görünür profile çevrilmesini istiyor.


 
Kayıt
7 Haziran 2008
Mesajlar
9.731
Beğeniler
97
Şehir
İstanbul
Server
Assos
Takımı
Besiktas
South Park 'ın o bölümünü izlemenizi tavsiye ediyorum gerçekten mükemmel yapmışlar, gül gül öldüm valla :mrgreen:

Olaya gelirsek beni bağlamaz ben videomu izler geçerim :P
 
Kayıt
10 Mayıs 2007
Mesajlar
9.292
Beğeniler
0
Şehir
Kalkan-KAŞ/ANTALYA
facebook hiçbir şekilde fayda sağlamıyor.Tek faydası 20-30 yıldır görmediğimiz ilkokul ya da çocukluk arkadaşlarımızı bulmamızı sağlaması. ilk aşkımı buldum mesela ben. ara sıra haberleşiyoruz artık telefondan :)
Ama geriye hiçbir faydası yok. Kişisel bilgilerin gizliliği denen bişey kalmadı. Kimin eli kimin cebinde,bilmem neresinde hepsini facebook'tan öğreniyoruz. Sapkınlık grupları vesaireler de cabası..
 
Kayıt
4 Şubat 2010
Mesajlar
264
Beğeniler
0
izlemiştim o bölümü, süper bişy hele, chatroulette tarafı süper :D
 
Yukarı Alt