Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Facebook davacılarının hukuk savaşı sürüyor...

Facebook fikrinin kendilerine ait olduğu iddiaları ardından milyonlarca dolar tazminat ödenen ikiz kardeşler, başlattıkları hukuk mücadelesinin henüz sona ermediğini söyledi.

Cameron ve Tyler Winkelvoss, bu açıklamayı Oxford ve Cambridge üniversitelerinin haftasonu yapacakları kürek yarışında Oxford adına yarışmaya hazırlanırken yaptı.

İkiz kardeşlerin hikayesi, 2003 yılına dayanıyor.

Buna göre Harvard Üniversitesi'nde ConnectU adlı internet sitesini hazırlamaya başlıyorlar ve bu projede bilgisayar mühendisliği öğrencisi Mark Zuckerberg'in de kendileriyle çalıştığını düşünüyorlar.

Ancak kısa süre sonra, Zuckerberg benzer bir site olan thefacebook.com'u başlatıyor.

Sosyal iletişim ağı


Zuckerberg'in sitesi Harvard kampüsünde büyük bir ilgi topluyor ve "Facebook" adı altında küresel bir başarı sağlıyor.

"Bu gerçekten de tam bir şok etkisi yarattı" diyor Tyler Winkelvoss. "Mesele, bu yanlışı nasıl doğruya çevirebiliriz'e dönüştü."

İki taraf arasında uzun süre devam eden hukuk tartışması, ikiz kardeşlere tam açıklanmayan, ancak değerinin 65 milyon ABD dolarını bulduğu söylenen bir tazminatla sonuçlandı.

Anlaşma kapsamında Winkelvoss kardeşlere Facebook hisseleri verildi.

Ancak Facebook ile ConnectU arasında devam eden anlaşmazlığın, resmen borsada işlem görmeyen bir şirketteki bu hisselerin değeri konusuna odaklandığı anlaşılıyor.

Facebook'tan BBC'ye yapılan açıklamada, "Davada varılan anlaşma, mahkemeler tarafından uygulanmaya konmuştur ve bu kararı erteleme yolunda girişimler, iki kez geri çevrilmiştir. Umarız, yıllar önce çözümlenmiş olan sahte iddialardan doğan tartışmalar ve diğer meseleler, kimseyi yarış hazırlıklarından alıkoymuyordur. Biz, bu meseleyi çözümlenmiş kabul ediyoruz" denildi.

Öte yandan Winkelvoss kardeşler, sosyal iletişim ağından yıllar boyunca uzak durduktan sonra kendilerinin de Facebook'a katıldıklarını açıkladılar.

Cameron Winkelvoss, "Uzun zaman o ortamda değildik" derken "ama bu artık bir ihtiyaç ve biz de bunun parçası olmayı hakediyoruz. Bu ülkemizdekilerle temasta olmayı sürdürebilmek için harika bir yol" diye konuştu.


 
Yukarı Alt