1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Face Book Nedir Nasıl Kullanılır?


 1. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)

  Hiçbir reklam yapma amacım YOKTUR!
  Not:[Ç]alıntıdır.

  [​IMG]
  Facebook İncelemesi…

  Facebook‘a nasıl üye olunur, nasıl fotoğraf upload edilir, nasıl arkadaş eklenir, nasıl uygulama eklenir? Bu döküman tüm bu soruların cevapları ve daha fazla ipucu için hazırlanmıştır.

  Nereden nasıl geldi ve bir anda nasıl bu kadar büyüdü? Farkı neydi?

  Facebook ile ilk tanışmam bundan yaklaşık 2 yıl önce olmuştu. Bir gazete haberinde internet öğrencileri arasında bir haberleşme portalı olan site Yahoo! tarafından satın alınmak isteniyordu. Sonrasında merak edip siteye bir göz atmıştım. Üyelik için e-mail adreslerinin üniversite uzantılı olması gerekiyordu. Yani herkes üye olamıyordu. Siteye bir şekilde girdiğimde ise giriş sayfasında Facebook‘u yaratan Harvard öğrencisinin fotoğrafı ile karşı karşıyaydım. Site yine de özellik açısından oldukça gelişmişti. Ancak bir daha girmeyeceğimi sanarak yarattığım hesabı 2 gün sonra kapatmıştım. 2004 yılında Harvard öğrencileri arasında haberleşme amacı ile bir sosyal ağ projesi başlatan Mark Zuckerberg isimli 1984 doğumlu genç 2005 yılına gelindiğinde sitesini önce tüm üniversitelilerin kullanımına açtı ve ardından da tüm insanlar için Facebook kullanıma açıldı. Web 2.0 çılgınlığına oldukça hızlı bir giriş yapan Facebook‘un her gün 24 milyon kullanıcısı çevrimiçi oluyor. Ve kimi kullanıcılar profillerinde an ve an ne yaptıklarını arkadaşları ile paylaşırken kimi kullanıcılar da bu site yardımı ile çok uzun zamandır görüşmediği arkadaşlarını buluyor. Ve hatta bazı kullanıcılar bu site üzerinden para bile kazanıyor. Tam değeri 10 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen Facebook‘un neden bu kadar ünlü ve kullanışlı olduğu sorusunun yanıtına gelince verilecek cevap tabiki “applications” yani uygulamalar olacaktır. Diğer tüm sosyal ağ sitelerindeki gibi Facebook’ta da kullanıcılar profil oluşturabiliyor, fotoğraf yükleyebiliyor, arkadaşları ile konuşabiliyor ve hatta profillerinde müzik çalabiliyorlar. Ancak Facebook’u diğerlerinden ayıran en büyük özellik applications bölümünde ortaya çıkıyor. Çünkü diğer hiçbir sitede bu çeşit bir olanak kullanıcılara sunulmuyordu. Applications sayesinde profilinizde istediğiniz bir şeyi duyurabilir veya profilinizde reklam yapabilirsiniz. İş isteğinizi apps(applications yerine kısaltmasını kullanmak daha cazip) sayesinde profilinizden duyurabilirsiniz, sevdiğiniz kişiler ile apps sayesinde profilinizde oyunlar oynayabilirsiniz. Bilgi oyunları ile Facebook genelinde bilginizi ölçebilirsiniz. Ve daha bir çok şeyi apps sayesinde internet üzerinde yapabilirsiniz. Üstelik tek bir site içerisinde. Kısaca applications’lar tamamen isteklerinize ve hayalgücünüze kalmış. Çünkü eğer php programlama dilinden biraz anlıyorsanız kendi uygulamanızı da yapabilirsiniz. Bu adrese bir göz atarak nasıl applications yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak php dili dışında ingilizcenizin de oldukça iyi olması gerekiyor.

  Nasıl üye olunur ve kimler üye olabilir? Bu soruların cevabı oldukça basit. Üye olmak oldukça kolay ve Facebook’un giriş sayfasındaki sloganda denildiği gibi “Everyone can use Facebook” herkes Facebook’u kullanabilir.

  Üye olma :
  [​IMG]
  www.facebook.com adresine girin ve üyeliğinizi almak için Sign Up tuşuna basın.
  Ve ardından sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz girin
  [​IMG]

  İşlemleri gerçekleştirdikten sonra “I have read and agree to the Terms of Use and Privacy Policy.” seçeneğini işaretleyip “Sign Up Now!” tuşuna basın. Mail adresinize onaylamanız için bir mail gelecek.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Artık hesabınız yaratıldı. Facebook‘u kullanmaya ve keşfetmeye başlayabilirsiniz. Ancak size önerimiz fazla zaman harcamayın çünkü kesinlikle bağımlılık yapıyor…

  Üyeliğiniz yaratıldıktan sonra anasayfadaki sol bölümden giriş yapın. Karşınıza 4 adımlık bir karşılama sayfası gelecek. İsterseniz bu adımları “skip” tuşu ile atlayabilirsiniz.

  Site siz üye olduğunuz için arkadaşlarınızı da üye yapabileceğinizi düşünerek sizden live messenger adres ve şifrenizi girmenizi istiyor. Bu sayede hesabınızda kayıtlı olan tüm kişilere ulaşabilir ve onlara Facebook‘a üye olmaları yolunda mail yollayabilirler. Ancak bu uygulamayı yapmamanızı öneriyoruz. Çünkü live messenger şifre ve email adresinizi herhangi bir yerde belirtmeniz hiç de güvenli olmayacaktır.
  [​IMG]
  Üyelik hesabınızı yarattıktan sonra artık fotoğraf albümünüzü yaratabilirsiniz. Bunun için sol bölümdeki “Photos” bölümüne tıklayın
  [​IMG]
  Yandaki gibi açılıcak olan pencereden fotoğraf albümü yaratmak istiyorsanız “+ Create a Photo Album” tuşuna tıklayın.
  [​IMG]
  Albüm adını istediğiniz gibi belirleyin ve ardından albümünüzün görünebilirlik ayarlarını “Visible to” bölümünden yapın. Eğer herkesin görmesini istiyorsanız “everyone” seçeneği işaretli kalsın. Sadece network’ünüzde bulunan kişilerin ve arkadaşlarınızın görmesini istiyorsanız “All my networks and all my friends” seçeneğini işaretleyin. “Some of my networks and all my friends” seçeneğini seçerseniz bazı bağlı olduğunuz networklerdeki kişiler profilinizi göremeyecektir. “Only my friends” seçeneğini işaretlemeniz durumunda ise sadece arkadaş listenizdeki kişiler fotoğraf albümünüzü görebilecektir. İstediğiniz seçenekleri ayarladıktan sonra bu aşamayı da geçin
  [​IMG]
  Önemli! Bu bölümün bilgisayarınızda çalışabilmesi için Java uygulamasının bilgisayarınızda olması gerekmektedir. Çünkü internet sağlayıcınızın içerisinden bilgisayar klasörlerinizi Java yolu ile görüntülüyor Facebook. Bu bölümde istediğiniz resimler listeden seçin ve “upload” tuşuna basın. Bir albüme en fazla 60 fotoğraf koyabilirsiniz.

  [​IMG]
  Fotoğraf Albümünüzü oluşturduktan sonra fotoğraflarınızı “tag”leyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir fotoğrafı açın ve “tag this photo” seçeneğine tıklayın. Bu bölümde fotoğrafta birden fazla insan var ise bu insanların üstüne mouse’u ***ürdüğünüzde o insanın adının çıkması amaçlanmış. İstediğiniz kişinin yüzüne “tag this photo” tuşuna tıkladıktan sonra mouse ile bir kez tıklayın ve açılan küçük pencerede o kişinin adını yazın. Bu sayede o kişinin ismini girebilirsiniz. Ve ayrıca bu kişiler Facebook’ta var ise onlara sizin o kişiyi “tag”lediğiniz haberi anında ulaşacaktır. Bu sayede bir ilkokul fotoğrafınızdan Facebook‘ta olan bir çok arkadaşınızı bulabilirsiniz. Ve bu kişiler Facebook‘ta yoklar ise ve email adreslerini biliyorsanız onları Facebook‘a davet edebilirsiniz.

  Arkadaş eklemek çok kolay…
  Arkadaşlarınızı “Search” bölümünden arayıp bulduktan sonra onları eklemek için onların profiline girebilir ve ordan onları ekleyebilirsiniz. Yada arama sonuçları sayfasından da bu işlemi yapabilirsiniz. Arama sonuçları sayfasında bulunan kişi kutularının içinde “add … as a friend” seçeneğine tıkladığınız zaman karşınıza çıkacak olan pencereden “skip”i işaretleyerek o kişiyi arkadaş listenize eklemek için ona talep göndermiş olursunuz.

  Sadece arkadaş edinmek değil varolan gruplara da dahil olabilirsiniz. İsterseniz tuttuğunuz takımın grubuna katılın isterseniz bir film yada sosyal bir mesajın grubuna katılın.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Profilinizde bulunan sol taraftaki bölümden “Groups” seçeneğine tıkladığınız zaman yandaki sayfa açılacaktır. Buradan istediğiniz grubu arayabilir veya istediğiniz bir grup Facebook içerisinde mevcut değil ise o grubu siz ” + Create a New Group” seçeneği yardımı ile oluşturabilirsiniz.


  Applications / Uygulamalar
  [​IMG]
  Bu apps’ler sayesinde profilinizde hayranı olduğunuz dizilerin, filmlerin veya herhangi bir şeyin küçük bir uygulamasını bilgi edinme amaçlı barındırabilirsiniz. İsterseniz profilinizde imeem.com‘dan mp3 player ekleyebilir ve profilinizi ziyaret eden kişilerin sizin müzik zevkinize ortak olmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak imeem.com üyelik isteyen bir servistir. Ücretsiz bir üyelik yaratıp oraya bilgisayarınızdan mp3 ekleyip bu mp3′leri Facebook profilinizde gösterebilir, dinleyebilirsiniz. imeem.com incelemesi çok yakında Hackhell.com‘da olacaktır.

  Applications‘lar bir çok işe yaramak ile birlikte her an yeni applications’lar ortaya çıkabiliyor. Çünkü kullanıcılar da istedikleri bir şey hakkında bir application hazırlayabiliyorlar. Ancak bunun için biraz php bilgisi ve kendinize ait bir sunucunuzun olması gerekiyor. Facebook‘un neden bu kadar tuttuğunun en önemli cevabı herkes tarafından bu uygulama bölümüdür şeklinde yanıtlanıyor.

  [​IMG]
  Herhangi bir application’ı profilinize koymak istediğiniz zaman profilinizin sol taraftaki bölümünden applications seçeneğine gidin. “Browse more applications” tuşuna basarak api(applications) arama bölümüne gidin ve oradan herhangi istediğiniz bir api’ye tıklayın. Örneğin doğum günü hatırlatıcı bir api istiyorsanız “Birthday” api’sini bulun ve ona tıklayın. Daha sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz ” Add Application” tuşuna tıklayarak profilinize bu api’yi ekleyin. Daha sonra karşınıza sol taraftaki gibi bir sayfa gelecektir. Burdan da en alttaki ” Add Which Hero Are You ” tuşuna tıklayın ve api profilinize eklensin.

  Not: “Which Hero Are You” benim seçtiğim Heroes dizisinin api’sinin adıdır. Siz başka bir api eklemek istediğinizde onun adı gözükecektir.


  Settings/Ayarlar
  [​IMG]
  Facebook sayfanızın sağ üst bölümünde bulunan “Settings” yardımı ile hesap bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Veya hesabınızı kapatabilirsiniz.


  Privacy/Gizlilik
  [​IMG]
  Yine ekranınızın sağ üst bölümünde bulunan “Privacy” seçeneği ile Profil ayarlarınızı düzenleyebilir, arama ayarlarınızı düzenleyebilir, size email yolu ile bilgilendirme mesajları gönderilmesi seçeneklerini düzenleyebilir ve api seçeneklerinizi düzenleyebilirsiniz. Ve hatta profilinize girmesini istemediğiniz kişileri “Block People” bölümüne bildirerek onların size ulaşmalarını engelleyebilirsiniz. “Limited Profile” seçeneğinde ise profilinizin arkadaş listenizde bulunmayan kişiler tarafından görünmesini veya görünmemesini belirleyebilir veya profilinizin herkese karşı ne kadarı ile görüntülenebileceği seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.
  [​IMG]
  Facebook‘tan sıkıldınız mı? Buna pek imkan yok çünkü Facebook‘ta her an herşey karşınıza çıkabilir. Ve daima kendini geliştirebilir. Ancak diyelim Facebook’tan hesabınızı silmek istiyorsunuz. Bunun için sağ üst taraftaki “Settings” bölümüne gidin ve iki üst resimde bulunan “Settings” menüsüne girin. Bu menüde en alttaki “Deactivate Account” seçeneğine tıklayın. Daha sonra yandaki menü çıkacak. Bu menüden neden Facebook‘tan çıkmak istediğinizi belirtin ve “Deactivate” seçeneğine tıklayın.
  [​IMG]
  Son olarak yandaki gibi bir mesaj ile Facebook maceranız sona erecektir. Eğer yine girmek isterseniz aynı hesap ve şifreniz ile Facebook‘a giriş yapın. Size bir yeniden aktivasyon maili gönderilecektir. Ve böylece tekrar Facebook‘a giriş yapabilirsiniz.

  Saygılar...
   
 2. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t
 3. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)

  Post kasma bi msj ma yaz ztn kendi mesajlarınız bölümüne bakıyom
   
 4. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t

  bana post kasma diyoysun benim post kasmak gibi bir amacım olsa ters/driver deydim
  ama ölebi düşüncem yok ama biri senin verdiğin paylaşımı alııp kendi sitesinde yayınlayınca görürüm ben seni Wink
   
 5. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)

  Ztn ismini karalayıp ekliyorlar
   
 6. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t

  boydan boya www.extraloob.com yzarsan nereyi karalicaklar resmin tamamı gider Wink
   
 7. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)

  Kardeş Yemin Ediyorum onun için 1 ay uğraştım yapamadım Sad
   
 8. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t

  ben offtopiçe bi knu çtım istediğin resmi oraya koy ben hazırlayıp vereyim Wink
   
 9. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)

  Peki Allah Razı Olsun
   
 10. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t

  np Cool