Evet arkadaşlar kim derdiki F.E.A.R adında bir oyun çıkacak, isminin Türkçe karşılığı korku olacak ama aslında açılımı yapıldığında korku kelimesiyle bir alakası olmayacak. Evet "İlk Temas Saldırı Timi". Bir çoğumuzun konusunu tam olarak anlayamadığımız, bir çoğumuzun da tahmini hikayeler ile bu oyun için bir çok hurafe ürettiğimiz, "Timegates"'a ait yapay zekada beklentilerimizi bir adım öteye taşıyan F.E.A.R oyunun 2. ek paketi karşımızda.

Optimizasyon Harikası...

Evet demonun incelemesine geçmeden önce bu iddialı başlığı atmak istedim. Neden mi? Hangimiz F.E.A.R gibi bir oyunun ek paketini soft shadow dahil herşey açık, en yüksek çözünürlüklerde ortalama FPS 25-30 olarak oynamak istemez. Evet doğru duydunuz. İlk F.E.A.R daki o bizi ve makinamızı kasım kasım kasan kötü optimizasyon gitmiş, yerine mükemmel bir optimizasyon gelmiş. Yani kısaca demoyu oynarken kendimi Counter-Strike oynar gibi hissettim. Hem de grafiklerden hiç bir ödün vermeden.
1teas_fear.jpg

Demoya başladığımızda kendimizi yarı baygın olarak buluyoruz ve arkadaşımızın direktifiyle ayağa kalkarak oyuna dahil oluyoruz. İşte tam burada grafikler tamamen sondayken FPS'yi 45'lerde görünce, option bölümü defalarca kurcaladım ve sürekli oyundan çıkıp tekrara oyna dahil oldum. Amacım, acaba ayarları değiştirdiğimde oyun algılamıyor mu diye merak ettim. Ama tüm ayarların sorunsuz şekilde ayarlandığını görüp birde üstüne yüksek FPS'yi görünce keyfim 2 kat daha arttı.
fear-130707.jpg

Neyse nerde kalmıştık; arkadaşımızın direktifleriyle ayağa kalktıktan sonra çok geçmeden aksiyona dahil oluyoruz. İlk başta karşımıza ana oyundan tanıdığımız düşman karakterler çıkıyor ve başlıyoruz vuruşmaya. Tabi gene ilk oyundan aklımızda kalan mükemmel oynanabilirlik aynen karşımıza çıkıyor ve zevkimiz 1 kat daha harmanlanıyor. Devam eden sahnelerde daha önce karşılaşmadığımız düşmanlarla karşılaşıyor ve onların daha önceki oyunlarda görmediğimiz silahlarını alıp aksiyona dahil olabiliyoruz. Yapay zeka ise çarpıcı.

Samara mı? Yok yok bu "Alma"...

Demonun devam eden bölümlerinde, yine ilk oyun ve devamındaki ek paketteti korku ve gerilim ögelerinin aynen bu oyunda da devam ettiğini görüyoruz. "Alma" gene kendini bir yerde gösteriyor ve kayboluyor. Demonun özellikle son sahnesindeki gerilimi hepinizin hissedeceğinden kuşkum yok. Özellikle son çıkan ek paketteki gerilim sahnelerinin öncekilere göre çok daha profesyönelce hazırlandığını söyleyebilirim.

Ses ve Grafik

Grafik olarak yukarda biraz değinip optimizasyondan söz ettimse de, grafiklerin ilk oyundaki gibi göze harika geldiğini de bir kez daha değinmek istiyorum. Oyunun ilk ek paketi olan "F.E.A.R Extraction Point" belki de Monolith tarafından hazırlanmadığından, oyunun grafikleri ilk oyuna göre nasıl desem sanki böyle cansız ve mat bir şekildeydi. Fakat TimeGates'in oyun için çıkardığı 2. resmi bağımsız ek paket tekrardan bizlere resmen bir göz ziyafeti sunuyor. Oyundaki seslere gelecek olursak, özellikle hareketlii sahnelerde bizi diken üstünde tutacak şekilde müzikler seçilmiş. Onun dışında korku dolu sahnelerdede kulağımızda patlayan seslere diyecek birşey bulamıyorum. Tek kelimeyle mükemmeller.

Sonuç

Evet arkadaşlar, ilk F.E.A.R oyunu dahil olamk üzere çıkmış olan ilk paketinde demolarını inceleme imkanı bulmuştum. Ama hiç birisi bana "Persus Mandate" kadar hazır gelmemişti. Ayrıca oyunun çok iyi optimize edilmiş olması bizler için çok büyük bir avantaj. Bunun dışında söyleyecek birşey bulamıyorum. Mutlaka ama mutlaka edinilmesi gereken bir oyun. Demo bunu gösteriyor...

Not: Oyun ilk çıkan ana F.E.A.R oyunu olmadanda kurulup oynanabilecek.

fear.jpg

SonSAHNE

Bilgiliyim
bu çoktandır var ayrıca fragmanında adamın teki silahla bi gemide gezio. Gemideki herkes ölmüş gece böle şimşek fln çakıo sonra yaratıklar gelio adam telsizle bildirio o sırada çatışma başlıyo fln fragman böleydi :lol:

Yukarı Alt