1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

F-16 Savaşan şahin


 1. Prisoners

  Prisoners olduser

  Kayıt:
  21 Ekim 2008
  Mesajlar:
  6.517
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  ARIN GIDA ALKOLLÜ İÇECEKLER - MEŞRUBAT PAZARLAMA
  Şehir:
  Bakırköy // İstanbul

  [​IMG]
  F-16
  Lockheed Martin F-16 Savaşan Şahin (İngilizce: Fighting Falcon), çok amaçlı, tek motorlu jet savaş uçağı orijinal geliştiricisi General Dynamics tarafından, ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilmiştir.Hafif avcı olarak dizayn edilmiş, başarılı bir çok amaçlı avcı uçağıdır.Çok yönlülüğü, olağanüstü manevra kabiliyetiyle kendini kanıtlamış ve başarısıyla birçok ülkeye ihraç edilmiştir..F-16 büyük Batı kökenli avcı projesi sonucunda üretimi 1976 yılında onaylanmıştır.2. Dünya Savaşı sonrası uçaklar içinde en çok üretileni MİG-21'den(10,000+) sonra F-16'lardır.Şu ana kadar yaklaşık olarak 4.400 adet üretilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Bugün dünyada 24 Hava Kuvveti tarafından kullanılmaktadır. [3]Günümüzde ABD Hava Kuvvetleri için olmasa da ihracat için üretilmektedir.Geliştirilmiş versiyonları üretilmiştir.1993 yılında General Dynamics uçak üretim işini Lockheed firmasına satmış, Lockheed firması, Martin Marietta firması ile birleşerek Lockheed Martin adını almıştır.

  F-16 it dalaşı için sayısız yenileştirmeye girmiş, daha iyi bir görüş için konopi su damlası şeklinde yapılmış, yüksek G kuvvetiyle yapılan dönüşlerde pilota kolaylık sağlaması için kontrol kolu sağa alınmış ve pilota etki eden G kuvvetini azaltmak için pilot koltuğu arkaya doğru eğik yapılmıştır. Silahları gövde içindeki M61 Vulcan top ve 11 yükleme noktasına takılabilen çeşitli füzelerden oluşmaktadır.Ayrıca 9 G'ye dayanabilen ilk avcı uçağıdır.İtiş-ağırlık oranı 1'den yüksek olmamak koşuluyla güçlü tırmanabilmekte ve gerektiğinde dik olarakta hızlanabilmektedir.F-16'nın resmi adı Fighting Falcon olmasına rağmen, pilotlar ondan Viper diye bahsederler.Hava gösteri takımı Thunderbirds uçaklarını kullanmaktadır.

  F-16'nın ABD Hava Kuvvetleri'nde 2025 yılına kadar serviste kalması düşünülmektedir. F-16'lar ile değiştirilecek F-35 Lightning II uçakları 2011'de servise girmeye başlayacak ve kademeli olarak F-16'lar, F-35 Lightning II uçaklarıyla kademeli olarak yer değiştirecektir.

  Türkiye'de F 16'lar
  Türkiye'nin kullandığı F16'lar block 30, block 40, block 50 olup ; otuz adet block 50+ nın alınması onaylanmıştır.

  F-16 uçakları Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiş, yüksek ve gelişmiş teknolojinin en son ürünlerindendir. Hava Kuvvetlerinde C ve D serisi kullanılmaktadır. C serisi tamamen av ve bombardıman görevleri için imal edilmiştir. D serisi ise hem savaş hem de eğitim amacıyla kullanılmaktadır. Block 30 ve 40 modelleri için modernizasyon çalışmaları başlatılmıştır. Bazı F-16 filoları Lantrin hedefleme podlarıyla ile donatılmıştır. Yeni nesil F-16 lar ASELPOD (Gece hedefleme ve kızılötesi ışını) ile donatılmıştır.

   
 2. PHR34|<

  PHR34|< rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  968
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sımdılık Kafasına Gore Takılıyo
  Şehir:
  Avatarımı Çalanın Çocugu Olmasın xD

  Bu RESMİ Nası Cekmısler Acaba ^^
   
 3. blackankas

  blackankas rank8

  Kayıt:
  1 Şubat 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  gölgeye bakılırsa önden uçaktan çekmişler ^^