1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Eurovision'da Türkiye'yi kim temsil edecek?


 1. Lurkeer

  Lurkeer Tanınıyorum

  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Metris

  [​IMG]

  ATiYE EUROVISION’DA!

  Geçenlerde bir şey duydum, inanmadım. Bu yıl Eurovision’da ülkemizi Atiye’nin temsil edeceği kesinleşmiş. İşin bu kadar erken bitirilmesinde Atiye’nin babasının özel bağlantılarının etkili olduğu söyleniyor. Atiye Deniz, bana sorarsanız çoktan hak etti Eurovision’a gitmeyi. Başarılı da olacaktır. Ancak TRT yetkililerine öyle özel bağlantı falan sökmez değil mi? Önemli olan Türkiye’nin kazanacağı başarı ve en doğru ismi seçmektir. Yoksa geçen sene şiddetle Atiye’den kaçarken bu sene bu kadar erken Atiye’yi seçmeleri herkesin kafasını karıştırabilir.


  ALANSON’UN MUTLU ŞARKILARI

  Hatırlarsanız geçen hafta MFÖ’nün yeni albümünden yola çıkarak Mazhar Alanson’un şarkı yazarlığı üzerine iki çift laf etmiştim. Vatan Gazetesi yazarı Sanem Altan bu tavrımı cesur bulmuş. Ama koyduğum teşhisi de nezaketle eleştirmiş.
  Özellikle de şu lafıma takılmış Sanem: “Türkiye’nin başına gelmiş en iyi şarkı yazarlarından Mazhar Alanson bir süredir iyi şarkı yazamıyor, çünkü kendini taklit ediyor. Bir aşk şarkısını aşık değilken yazmak zor.” Sanem’e göre MFÖ şarkılarının MFÖ şarkılarına benzemesi normalmiş. İşin aşk tarafıysa bizi ilgilendirmiyormuş.
  Bu vesileyle açıklamak isterim.
  Evet haklı Sanem, her grubun bir ‘sound’u vardır. Ama MFÖ şarkıları birbirine benzemez. Öncelikle Mazhar Alanson şarkıları Fuat Güner şarkılarına hiç benzemez. İki şarkının yaklaşımı arasındaki farkı hemen anlarsınız. Ama evet MFÖ’nün bir sound’u vardır, o apayrı bir şeydir...

  Şarkı kolay gelmez
  Türkiye’nin en iyi şarkı yazarlarından Alanson’un kendini taklit ediyor olmasının nedeni de sembolik olarak ‘aşk’tır. Aşk acısı çeken birinin yazdığı aşk şarkısıyla ‘mutlu’ bir adamın yazdığı şarkının arasındaki farkı hemen anlarsınız. Hele söz konusu kişi Alanson kadar derinse... Aşk acısı çekmiyorsanız, aşkınızla mutluysanız ne olur? Eskisi kadar güçlü şarkılar gelmemeye başlar. Siz ne yaparsınız, farkında olmadan kendi iyi şarkılarınızı taklit edersiniz. Olan da budur bana göre. Yoksa herkesin aşkıyla ne işim olur Sanem...

  Bodrum’un meşhur ‘sarı yaz’ı süratle devam ediyor. Yazın buraya akın eden ‘Bodrum severler’, kış geldi mi yerlerini Bodrum’un sonbaharını, kışını ‘bir başka sevenler’e bırakıyorlar. Sonra bir ayağı Bodrum’da bir ayağı İstanbul’da olanlar; İstanbul’la bağlantısını kesmiş, tamamen Bodrumlu olmuşlar var. Ve bağlantısını kesenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Eskiden 30’larının başında tası tarağı toplayıp Bodrum’a yerleşen çok insan yoktu. Daha az tasa, daha yavaş ve minimal bir hayat... Azıcık aşım, kaygısız başım... Mümkün mü? Demek ki mümkün olabiliyor.