1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Eti Gıda'da 2 Bin İşçi Greve Çıktı


 1. Prophecy

  Prophecy rank8

  Kayıt:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.782
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Greve çıkan işçiler, Organize Sanayi Bölgesindeki Eti Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'ye ait kek fabrikası önünde toplandı.

  Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel de işçilere destek vermek amacıyla fabrika önüne geldi.

  Türkel, yaptığı açıklamada, uzun süredir toplu iş sözleşmesi müzakerelerini beklediklerini, ancak gelinen noktada anlaşma sağlayamadıklarını kaydetti.

  İşletmelerin ve işverenlerin işçilerinin haklarını korumak zorunda olduğunu ifade eden Türkel, şöyle konuştu:

  ''Eti işçileri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Eti işverenleri, görüşmelerde çeşitli mazeretler öne sürdü. Biz onları anlamaya çalıştık. İşveren bizi anlamakta zorluk çekti. 3-5 liranın hesabını yaptı. İşçilerimizin çalışırken çözümsüzlük nedeniyle her gün sendikasına küfretmesini artık kabul etmiyoruz. Anlaşmaya çalıştığımız süreçte işveren isteklerimizi kabul etmeyip (biz onları iş verdik) diyor.

  Bizi sokaktaki işsizlerle terbiye etmek istiyorlar. İşsizlerin Allah yardımcısı olsun. Çalışıp da sürünenlere kim yardım edecek? İlk altı ay için yüzde 11-13 arasında zam yapılmasın istiyoruz. Bunun altında da sözleşme imzalamayız. Eti çalışanları en kısa zamanda açlık sınırının üzerinde maaş almaya başlayacak. Grevden başımız dik çıkacağız.''

  Açıklamanın ardından sloganları atan işçiler, daha sonra servis otobüslerine binerek fabrika önünden ayrıldı.

  Öte yandan Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki Eti fabrikalarında da işçiler ''Bu iş yerinde grev var'' yazılı pankartı tesisin kapısına astı.​