1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

EskişehirspoR Fan Club


 1. Uykucuu

  Uykucuu rank8

  Kayıt:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  162
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  - Resim Silinmiş.
  Eskişehirspor
  Amigo Orhan ve Es-Es taraftarı Ali Sami Yen'de 1970'li yıllarda Eskişehirspor'un adı taraftarı ve Amigo Orhan'ı ile birlikte anılıyordu. İstanbul dükalığı'na son veren ve Anadolu'da devrim yapan Eskişehirspor sadece Eskişehir'in değil tüm Anadolu kentlerinin takımıdır. Bu nedenle taraftarları tüm Anadolu'dur. Anadolu kentlerine yolunuz düşerse bir çok yaşlı insanın Eskişehirspor'u tuttuğuna tanık olursunuz. Amigo Orhan ise Siyah ve Kırmızı renklere ayrı bir canlılık verir. Türkiye'de gerçek anlamıyla amigo kavramını başlatan Eskişehirspor taraftarları ve Amigo Orhan'dır. Orhan'ın bir elini kaldırışıyla tüm stad donar kalır. Bir el işaretiyle gök gürültüsü gibi şarkılar, marşlar tüm kentte yankılanırdı. Eskişehirspor ilkler takımı oldugu gibi taraftarı da o yıllarda herşeyin ilkini yapmıştır. Ülkede deplasmana maça gitme olayını Eskişehirspor taraftarı başlatmıştır. Tribünlerde kartondan dev yazılar yazmayı yine Eskişehirspor taraftarı yapmıştır. Şarkıları,marşları hep ilk olarak Es-Es taraftarı gerçekleştirmiştir.Amigo Orhan'ın yeşil sahalara inmesi yasaklanır. Amigo Orhan için Açık Tribünde özel bir bölüm yaptırılır. Bu özel bölüm Amigo Orhan'ın tahtıdır ve "ülke" oradan yönetilir.

  İlk kurulduğu seneler Eskişehirspor'lu taraftarların, deplasman maçlarına topluca gitmeleriyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Eskişehirspor; 1994-95 sezonunda ise Konya'da Aydınspor'a karşı oynanan 2.Lig Play-Off Baraj final maçında yaklaşık 32000 biletli Eskişehirspor'lu taraftarın tribünlerde yer alması ile, bir ikinci lig deplasman maçına en fazla sayıda taraftar götüren takım olarak bir dünya rekoru da kırmıştır.

  Taraftar

  Eskişehirspor, Anadolu takımlarında ender rastlanan bir taraftar desteğine sahiptir.

  * Açık tribünde Altes,
  * Kapalı tribünün sol tarafında Ayder ve iki grubun birleşmesiyle Nefer - Kızılcıklı,
  * Eskişehir'de okuyan üniversiteli gençlerin oluşturduğu Ünieses grupları takıma destek verirler.

  Ayrıca Eskişehirspor'da bu taraftar bütünlüğünün oluşmasının en büyük nedeni efsane amigo "Amigo Orhan"'dır. Eskişehirspor taraftarlarının, Türkiye'de deplasman taraftarı teriminin çıkmasına önderlik eden taraftar olduğu bilinmekterdir. Ayrıca dünya ligleri tarihinde bir 2.lig maçına,Konya'ya götürdüğü 32.000 kişi ile deplasman rekoruna sahiptir. Her ne kadar bu rekor 2005-2006 sezonu play-off final maçında Ankara Cebeci Stadyumunda Pendikspor karşısında kırılmak istense de bu rakam 27.000 kişi de kalmıştır. Son olarak 18 Mayıs 2008 yılında İstanbul Beşiktaş İnönü Stadyumunda oynanan Boluspor-Eskişehirspor Maçında da kendilerine ayrılan 16.000 kişilik yere 16.000 kişiden fazla girdikleri için tribündeki Eskişehirsporlu taraftarlar yerlerine oturamamış ve maçı ayakta izlemek zorunda kalmışlardır.

  Eskişehirspor taraftarları Bozüyükspor ve Kasımpaşalı taraftarları kardeş, Bursaspor ve Ankaragüçlü taraftarları ise dost olarak nitelendirmektedirler.

  Ayrıca Eskişehirde, Türkiye'de "3 Büyükler" diye ifade edilen takımlara ve taraftarlarına karşı aşırı bir anti-pati vardır. Eğerki bu 3 takımdan birisi şampiyon olursa, Eskişehir'de kutlama yapılmasına Eskişehirsporlu taraftarlar izin vermezler. Geçtiğimiz son birkaç yılda bu konu yüzünden birçok Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarı Eskişehirde darp edilmiş yada Şehrin içinden geçen Porsuk Nehri'ne atılmıştır. 2006 Yılında Fenerbahçe Kulübünün şehre mağaza açması büyük tepkilere maruz kalmış fakat yapılan​
  baskılar sonuç vermeyince mağaza, yaklaşık 3000 Eskişehirsporlu taraftarın saldırısına maruz kalmış ve kapatılmıştır. 2007 senesindeyse Galatasaray Kulübüne ait Taraftar ürünleri satan Tırın Eskişehir'e gelmesi büyük tepki uyandırmış ne yazıkki tır bir sabah yana devrilmiş bir şekilde bulunmuştur. 1982 senesinde Eskişehir'de oynanan Eskişehirspor-Beşiktaş maçından önce çevre yolunda toplanarak Beşiktaşlıların gelmesini bekleyen, 5000 kişilik Eskişehirsporlu taraftarla Beşiktaşlı taraftarlar birbirine girmiş, çıkan olaylarda 2 Beşiktaşlı taraftar hayatını kaybetmiştir. Aynı maçın sonunda Beşiktaş, Eskişehirsporu 3-0 Hükmen mağlup etmiş, Beşiktaş şampiyon olurken Eskişehirspor ise lige veda etmiştir. Aynı maçın ardından sinir küpüne dönen Eskişehir taraftarları,Beşiktaşlı taraftarların olduğu tarafa gidip, O zamanlar tahta olan tribünleri içinde 2000 Beşiktaşlı varken ateşe vermişler, fakat itfaiye ve polisin müdahalesiyle can kaybı olmadan yangın söndürülmüştür.

  Son olarak O 3 Mağlum takım(Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe)forması veya o renkleri temsil eden herhangi bir ürünle Eskişehir sokaklarında dolaşmanız, güvenlik açısından sorun yaratabilir.

  Başarılar
  Eskişehirspor Türkiye 1. Liginde (Süper Ligde) hiç şampiyon olamamış fakat 3 defa 2.lik, 2 defa 3.lük ve 2 defa da 4.lük alarak diğer Anadolu takımları için kırılması güç bir rekora imzasını atmıştır. 1 Türkiye Kupası, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 3 Başbakanlık Kupası bulunmaktadır. Avrupa kupalarında en iyi başarısı ise 1974-75 sezonunda elde ettiği Balkan Kupası 2.liği olmuştur. UEFA Kupası'nda İspanya'nın dev takımı Sevilla'yı Fethi Heper'in son dakikalarda attığı üç golle deviren kırmızı şimşekler, Türk futbol tarihinde bir İspanyol takımını eleyen ilk Türk takımı olmuştur. Fethi Heper, Mikkeli (Finlandiya) maçında attığı 4 golle; uluslararası bir karşılaşmada en fazla gol atan Türk futbolcusu unvanını kazanmıştır.
  Eskişehirspor ve ilkler
  1. Milli Lig'in 1959 yilinda 8 İstanbul, 4 İzmir, 4 Ankara takimindan teşekkül ettiğini ve arada, maçlarını Ankara'da oynama kaydıyla bu ligde Adana Demirspor haricinde başka Anadolu takımının yer almadığını, dolayısıyla bu üç il dışında 2. Lig'de şampiyon olarak 1. Lig'e çıkan ilk takımın Eskişehirspor olduğunu,
  2. Türkiye'de ilk uluslararasi futbol maçı naklen yayınının Eskişehir'den, Eskişehirspor-Dinamo Moskova maçından yapıldığını,
  3. 1971-1972 sezonunda, Eskişehirspor'un 63 gol attığını ve bunun 1. Galatasaray (34) ile 4. Beşiktaş'ın (28) attığı gol toplamından fazla olduğunu,
  4. 2000-2001 sezonu sonu itibariyle, galibiyeti mağlubiyetinden fazla 5 takımdan biri olduğunu, (242/230, digerleri, GS, FB, BJK, TS)

  5. Aynı tarih itibariyle, attığı yediğinden fazla 6 takımdan biri olduğunu, (761/739, diğerleri, GS, FB, BJK, TS ve Sarıyer)
  6. Eskişehirspor aldığında Beşiktaş'ın henüz Türkiye kupası (Federasyon Kupası) nı almamış olduğunu,
  7. Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Kupası ve Başbakanlık Kupalarının üçünü birden kazanan 6 takımdan biri olduğunu, (diğerleri, FB, GS, BJK, TS ve Ankaragücü)
  8. Fethi Heper'in, Mikelli maçında attığı 4 golle, bir uluslararası karşılaşmada en çok gol atan türk futbolcusu olduğunu,
  9. Eskişehirspor taraftarının 1967 de İngiltere kraliçesine İngiltere'de çiçek verdiğini ve İngiltere'de tedavi gören Eskişehirsporlu futbolcuya ilgi ve alaka istediğini, 40 yıl sonra 2008 de İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in Eskişehirspor'u sorduğunu biliyor muydunuz?


  Üyeler
  1-Uykucuu
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Uykucuu

  Uykucuu rank8

  Kayıt:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  162
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0