1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Erkek kromozomları daha hızlı evriliyor


 1. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  İnsan ve en yakın akrabası şempanzenin Y kromozomlarındaki genetik fark yüzde 30 düzeyinde. Bu oran, diğer tüm genlerde yüzde 2'yi geçmiyor.
  [​IMG]
  Son bulgulara göre erkek cinsiyetini belirleyen Y kromozomu, insan bedenindeki tüm diğer genetik kodlardan daha hızlı evrim geçiriyor.

  İnsan ve şempanzedeki Y kromozomunun gelişimini kıyas yöntemiyle inceleyen genetik bilimciler, aralarında yüzde 30 gibi büyük bir fark olduğunu ortaya çıkardı. Bu fark, insan ve şempanzenin diğer genetik kodlarındaki yüzde 2’lik farktan çok daha yüksek.

  Nature dergisinde yer alan habere göre, Massachusetts Whitehead Institute tarafından gerçekleştirilen araştırmada belirlenen farklılık 6 milyon yıl boyunca ortaya çıktı. Bu süre evrim sözkonusu olduğunda oldukça ‘kısa’ bir süre sayılıyor. Bu süre içinde, insan ve şempanze genleri arasındaki fark, Y kromozomu hariç, sadece yüzde 2 farklılaştı.
  Araştırmanın ortaklarından Dr. David Page, Y kromozomundaki büyük farklılaşmayı “sürekli yeniden inşa edilen bir ev’e benzetti. Page “Y kromozomunun bu denli hızlı evrimleşmesi, erkek cinsinin daha evrimleşmiş olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

  Page, tüm detayları öğrenilen Y kromozomunda, insanlarda olup şempanzelerde bulunmayan bazı genler bile keşfettiklerini belirtti.