1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Erimenin geldiği boyut: Gemiler Kuzey'den yol alıyor


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Kuzey Buz Denizi'nde küresel ısınmanın yol açtığı erime nedeniyle, 2 Alman ticari gemisi, ilk kez Kutup rotasını izleyerek Uzakdoğu'dan Avrupa'ya ulaşacak.

  Bugün başlayan yolculuk, 11.000 deniz mili olan Süveyş Kanalı üzerinden geçen güzergahtan daha kısa olacak. Güney Kore'den Hollanda'ya yük taşıyacak olan gemiler sadece 4.000 deniz mili kat edecek.

  Kutup dairesindeki erime ilk kez geçen yıl, bir geminin, kutup dairesi üzerinden Asya, Avrupa veya Amerika kıtaları arasında seyahat edebilmesine olanak sağlayacak düzeye ulaşmıştı.

  2 Alman gemisi "Beluga Fraternity" ve "Beluga Foresight"nin sahibi olan Beluga Shipping firmasının direktörü Niels Stolberg, seyahatte Rusya'dan gerekli izinlerin alındığını belirtti.

  Bu güzergahı geçmişte sadece Rus denizaltılarıyla, buzkıran gemilerinin kullandığını belirten Stolberg, ticari gemilerin, kalın buz tabakası nedeniyle buradan geçemediklerini belirtti. Stolberg, "ilk kez geçen yaz uydu fotoğrafları, buzun erimekte olduğunu ve ticari gemilerin geçişine olanak sağlayacak küçük bir koridor açıldığını göstermişti. Ancak koridor Eylül'de kapanmıştı ve biz o tarihe kadar, Rusya'dan gerekli izinleri alamadığımız için bu yolu kullanamamıştık" dedi