1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

eRepublik online ( web tabanlı browser oyunu )


 1. EnDZoNe

  EnDZoNe  

  Kayıt:
  11 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  (_;_)ingen
  [​IMG]

  eRepublik

  Erepublik aslında gerçek hayattan tamamen esinlenerek hazırlanmış online bir oyun. Bu oyunda günlük hayatın 4 temel öğesi Politika, Ekonomi, Askerlik ve Medya tıpkı gerçek hayattaki gibi canlı ve aktif bir şekilde aktarılmış durumda! Günde en fazla 5 dakikanızı ayırarak oyundaki Türkiyemize siz de katkıda bulunabilirsiniz.

  Ya da daha fazla zaman ayırarak belki de Cumhurbaşkanlığına kadar çıkabilirsiniz!


  Başlangıç Kılavuzu

  Level 1'de ilk yapacağınız iş bir avatar yüklemek olsun. Avatar yüklemek için soldaki panelcikten isminize tıklayın (Bayrağın üstünde). Sağ üst köşedeki "Profili düzenle/edit profile" yazan bağlantıya tıklayarak avatarınızı yükleyin. İlk yüklediğiniz avatar için 2 experience point (EP) kazanacaksınız.

  Sonra iş bulalım. İş bulmak için yukarıdaki Market menüsünden Job market seçiyoruz. Üçlü seçenekten "All" yazanına tıklayarak 0-0.99 seçiyoruz. Bu mesleklerden 1 yıldızlılardan en üstteki olanın yanındaki "Apply" butonuna basarak işe giriyoruz. İlk girdiğiniz iş için 5 EP kazanacaksınız.

  Level 2'de İşe geldikten sonra yukaridaki My Places menüsünden Şirket/Company kısmına tıklıyoruz. Gelen ekrandan Work tuşuna basıyoruz. Böylece işimizde çalışmış olduk. Günde ancak 1 kere çalışabilirsiniz. Hergün çalışmanız elzemdir, ihmal etmeyiniz. Her çalışmanız için 1 EP kazanacaksınız.

  Artık level 2 olduğunuza göre "Train" zamanı geldi demektir. Yukarıdaki menüden "My Places" menüsü altındaki "Training grounds" seçeneğini seçiyoruz. Gelen ekrandan 0 altın isteyen "Standard train" butonuna basıyoruz. Günde ancak 1 kere train yapabilirsiniz. Hergün yapmanız elzemdir, ihmal etmeyiniz. Her train için 2 EP kazanacaksınız.

  Adamınızın aç kalmaması için her gün yemek yemesi lazım. Gıda/Food satın almak için yukarıdaki menüden "Market" sekmesinde "Pazaryeri/Marketplace" kısmını seçiyoruz. Yine oradaki 3 lü seçeneklerden üzerinde "Select" yazanına tıklayarak yanında ekmek resmi olan "Gıda/Food" seçimini yapıyoruz. Önümüze çıkan listede en üsttekinde (en üstteki en ucuzu olur) "Buy" butonunun yanındaki metin kutusuna 1 yazarak "Buy" butonuna basıyoruz. Böylece yiyecek çantamıza/inventorymize eklenmiş oldu.

  Adamınızın yemeği yemesi için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Her bir eRepublik günü bittiğinde (Türkiye Saati ile 10'da) çantadan 1 birim yiyecek yenilmiş olacak, eksilecektir. Her sabah saat 10'da en az bir birim yiyeceğe sahip olmanız çok önemli ve gereklidir. Bu işlemler gereklidir ancak EP getirmez.

  Level 2-4'teki arayı günlük "Work", "Train" işlemlerinizi yaparak ve marketten gerekli yiyeceği alarak geçireceksiniz. İsterseniz her gün yiyecek alma işlemi yerine bir gün 2 yiyecek alabilirsiniz -paranız yeterse tabi-, 2 günlük yiyeceğiniz olmuş olur. Sağlık/Wellness kavramını da anlatmanın vakti geldi. Wellness oyunda sol tarafta ismimizin ve bulunduğumuz ülkenin altında bulunan insan resmiyle ve altındaki sayıyla belirtilir. Eğer 0 olursa karakterimiz ölür. İlk başta oyuna 50 wellness ile başlanır. Eğer bir günü yiyeceksiz geçirirseniz (yani TSİ saat 10 da yiyeceğiniz yoksa) 5 wellness eksilecektir. Yemek yediğiniz zaman ise wellness artacaktır. Ayrıca "Train" işlemi 1, "Work" işlemi -eğer başta altını çizdiğimiz gibi tek yıldızlı işe girdiyseniz- 1 wellness eksiltecektir. Wellness'ınızı level 5 oluncaya kadar 40'ın altına düşürmemeye çalışın. Wellness miktarınız soldaki panelcikte yazar. Bayrağın altındaki insan resmi ve altındaki sayı wellness'inizi ifade ediyor olacak.

  Level 5'te artık savaşabilir ve hastaneyi kullanabilirsiniz. Savaşmak için "My Places" üst menüsünden "Ordu/Army" seçimine gelin. "Show active wars" butonuna basın. Gelen sayfada yukarıdaki seçenekler arasından dünya haritasına basarak Türkiye'yi bulun. Gelen savaşlardan birinin yanındaki "Detaylar/Details" butonuna basın (Eğer Türkiye'nin asıl taraf olarak savaştığı ülke varsa onu seçmeniz daha iyi olur). Aktif cephelerin listesi çıkacak. Birinin yanındaki "Savaş alanına git/Go to Battlefield" butonuna basın (Eğer Türkiye aktif savaştaysa hangi cepheyi seçmenizin uygun olacağını tecrübeli -fakat tercihen savaş karşıtı olmayan :P- kullanıcılara sormanız tavsiye edilir). Mavi renkli "Savaş/Fight" ya da yeşil renkli "Fight for defenders" butonuna basın (Hangisi varsa artık). Böylece bir kere savaşmış oldunuz.

  Hastaneyi kullanma işine gelelim. Profilinizden (Soldaki panelcikten isminize tıklarsanız profile gidersiniz.) bulunduğunuz bölgenin ismine tıklayın. Eastern Anatolia gibi. Eğer yukarıda yazılanları doğru bir şekilde yaptıysanız. Hospital yazısının yanında "İyileştir/Heal" butonu çıkacaktır. O butona bastığınızda tedavi olmuş oluyorsunuz. Şimdi hastaneyle ve savaşla ilgili bilmeniz gereken kurallar:
  1) Hastaneye bir günde yalnız 1 defa gidebilirsiniz.
  2) Hastaneye gitmek için o gün en az 1 defa herhangi bir yerde savaşmış olmanız ve bulunmakta olduğunuz bölgede hastane mevcut olması lazım.
  3) Savaşmak için en az 40 wellness'a sahip olmalısınız. Bu demek oluyor ki günün sonunu mümkünse sakın 40 wellness'ın altında bitirmeyin.
  4) Hastaneden gelen wellness miktarı hastanenin kalitesi çarpı 10'dur. Yani misal q5 bir hastane (q5 kalite 5 demek oluyor, yani yanında 5 yeşil yıldız olanlardan) 5x10=50 wellness kazancı sağlar.

  Savaşta her vuruşunuzdan sonra (Savaş/Fight) 2 EP kazanacaksınız.

  Level 6'da 5 altın kazanacaksınız. Bu altınları darda kalmadıkça saklamanız, harcamamanız tavsiye edilir.


  Not: Alıntıdır. Oyunda Yunanlar Türkiye'yi işgal etmiş o yüzden Anadolu'da başlayamıyorsunuz sanırım. İsyan planları yapılıyor ve Anadolu'yu geri almak için yeni oyunculara ihtiyaç var. Ben de yeniyim öğreniyorum :mrgreen: Sanırım bu linkten üye olursanız bana da faydanız olacak:

  Uyelik Kaydı