Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefonla görüştü.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, İsrail saldırısıyla ilgili son gelişmeleri İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve İngiltere Başbakanı Davic Cameron ile paylaştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin konuyu bütün uluslararası zeminlerde takip edeceğini ifade ettiği bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile saat 19.00'da bir telefon görüşmesi yaptı.

Ağırlıklı olarak Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik İsrail saldırısının ele alındığı görüşmede Başbakan Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a, ''uluslararası camianın, İsrail'in bu tür hukuk-dışı davranışlarına daha fazla göz yumulmayacağını açıkça göstermesi gerektiğini'' vurguladı ve başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün uluslararası zeminlerde Türkiye'nin bu konunun takipçisi olacağını ifade ettiği bildirildi.

Açıklamada, Ahmedinejad'ın da ''uluslararası topluma bu bağlamda büyük sorumluluk düştüğünü, İran'ın bu konuda üstüne düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu'' dile getirdiği kaydedilen açıklamada, Ahmedinejad'ın ''İran halkının ve şahsının kardeş Türk halkının üzüntüsünü ve hissiyatını tümüyle paylaştıklarını, bu konuda atılacak her adımı içtenlikle destekleyeceklerini'' vurguladığı belirtildi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt