1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Erdoğan'dan Füze Komuta sorusuna yanıt


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Başbakan Erdoğan, "Füze kalkanı projesi Türkiye'de kurulacak şeklinde bir karar alınmadı, komuta şu ülkededir diye belirlenmiş bir karar da yok. Biz komutanın tamamıyla NATO'da olması gerektiğini savunduk" dedi.

  [​IMG]

  İlgili Haber Videosu,
  http://video.ntvmsnbc.com/erdogan-sorulari-yanitladi.html

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  NATO zirvesinde karara bağlanan füze savunma sistemiyle ilgili Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

  "Görüşülen ve açıklanan başlıklar belli. Başlıklardan bir tanesi savunma amaçlı olarak NATO'nun füze savunma kalkanını kurmasıdır. Bununla bağlantılı radar sisteminin de kurulması var.

  Herhangi bir hedef belirtilmedi, Türkiye'de kurulacak diye bir karar da alınmadı.

  Komuta ayrıntısına gelince... Komuta şu ülkededir diye belirlenmiş karar yok. Biz komuta sisteminin tamamıyle NATO'da olması gerektiğini savunduk. NATO bir saldırı değil savunma sistemi oluşturuyor.

  Belirlediğimiz kriterlere yaklaşım olumludur.

  Rusya bile NATO zirvesine katıldı, dünyada birçok şey değişirken ülkemizde değişmeyen bazı zihniyetler var."

  LİMANLARIN AÇILMASI TALEBİ
  Erdoğan, Avrupa Birliği'nin Türkiye'den havasahası ve limanların açılması talebine ilişkin olarak, ''Eğer eş zamanlı olarak açmaya varlarsa biz de varız. Bunu zaten ilgili bakan arkadaşlarım da her zaman dile getiriyorlar. Biz de uluslararası toplantılarda dile getiriyoruz. Bizden kimse kalkıp bu noktada farklı şeyler beklemesin'' dedi.

  '12 MİLLE ALAKALI ANLAŞMA YOK'
  Başbakan Erdoğan, ''12 mille alakalı olarak 'anlaşmaya varıldı' diye bir şey yok. Bir defa çalışmalar görüşmeler devam ediyor. Anlaşmaya varıldığı anda zaten taraflar birleşik olarak açıklamasını yaparlar. Yani 'şu şu şu konularda şu şu şekilde anlaşılmıştır' denir. Henüz böyle bir şey söz konusu değil, Görüşmeleri yetkili arkadaşlarımız devam ettiriyorlar. Belli bir noktaya varınca önümüze getirecekler. Gerekli açıklamayı da o zaman yaparız'' dedi.

  Kaynak,
  ntvmsnbc