1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Erdoğan sert konuştu.


 1. CherryBrandy

  CherryBrandy  

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.518
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  GKFC~

  Bedeli ağır olur.

  Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Kimse Türkiye ile aşık atmaya, sabrını test etmeye kalkmamalı. Türkiye’nin dostluğu ne kadar kıymetliyse, düşmanlığı da o kadar şiddetlidir” dedi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’i “haydut ve korsan” olarak niteleyerek, sert dille uyardı. Erdoğan “Kimse Türkiye ile aşık atmaya, sabrını test etmeye kalkmamalı. Türkiye’nin dostluğu ne kadar kıymetliyse, düşmanlığı da o kadar şiddetlidir. İsrail, Türkiye’yi başkalarına benzetmek gibi bir hatanın içine düşmesin, bedeli ağır olur” dedi. Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında özetle şu mesajları verdi:

  KAN DÖKTÜ: Sadece aziz milletime değil bütün insanlığın vicdanına seslenmek istiyorum. İnsanlığın vicdanından süzülen yardım gemileri silahla, zorbalıkla engellendi, kana bulandı. İsrail masum insanların kanını döktü. İsrail’in yaptığı her türlü laneti hak etmiş bir katliamdır. İnsani yardım gemilerine silahlarla saldırıda bulunmak, masum insanları katletmek insanlık açısından büyük bir sükuttur, alçakça bir pervasızlıktır. Zorbaların, haydutların, korsanların bile belli hassasiyetleri olur, belli ahlak kurallarına uyarlar. Hiçbir ahlak kuralına, hiçbir hassasiyete uymayana bu sıfatları yakıştırmak bile iltifat olur.

  MEYDAN OKUDU: İsrail, 32 milletten gönüllünün bulunduğu bir gemiye saldırarak, adeta dünyaya meydan okumuştur. İsrail hükümetinin bu cüretkar, sorumsuz, pervasız, hak hukuk tanımayan saldırısı mutlaka ama mutlaka cezalandırılmalıdır. Yalan söylemeyi devlet politikası haline getiren ve işlediği suçtan yüzü kızarmayan bir yönetimden soruşturma beklemek yerine, uluslararası camia bu olayı tüm boyutlarıyla soruşturmalı ve hukuki karşılığını vermelidir. Türkiye bu işin peşini bırakmayacak. Türkiye yeni yetme, köksüz bir devlet değildir, bir kabile devleti hiç değildir. Kimse Türkiye ile aşık atmaya, Türkiye’nin sabrını test etmeye kalkmamalıdır. Türkiye’nin dostluğu ne kadar kıymetliyse, düşmanlığı da o kadar şiddetlidir. Türkiye’nin dostluğunu kaybetmek bile başlı başına büyük bir bedeldir.

  YETER ARTIK: İsrail artık yaptığı haksızlıkları güvenlik gerekçesiyle, antisemitizm eleştirileriyle izah etme aymazlığından vazgeçmeli. Uluslararası toplumun “yeter artık” deme zamanı gelmiştir. BM aldığı kınama kararı ile yetinmemeli. BM genel Sekreteri ile konuştum. Sayın Obama da arayacağını söyledi, kendileriyle de konuşacağız. Bunları onlarla aynen paylaşacağımı burada da bildiririm. İsrail yönetiminin saldırgan tutumları şüphesiz ki bir yerlerden aldığı güçten kaynaklanıyor. Orta Doğu’da barışın zeminini yok etmek gayreti içinde olan İsrail’i bu yaptıklarıyla başbaşa bırakamayız. İsrail yönetimine ‘her yaptığın senin yanına kârdır’ diyemeyiz. Her şeyin bir bedeli var.

  İSRAİL HALKINA: Biz her zaman antisemitizme karşı olduk, Musevilere yapılan haksızlıklara karşı sesimizi yükselttik. Şimdi aynı duyarlı tavrı, aynı insani tavrı sergilemek, yaşanan bu zulme “dur” demek sırası İsrail halkı olarak sizdedir. Hükümetinizin saldırgan tavırları, İsrail devletini korsanlık yapan, haydutluk yapan bir konuma düşürmekte, ülkenizin uluslararası saygınlığını zedelemektedir. Yalanla, hileyle, kan dökmekle, saldırganlıkla, korsanlıkla, devlet terörü estirmekle masumları katletmekle devlet yönettiğini zanneden bu pervasız yöneticiler öncelikle İsrail halkına kötülük yapmaktadır. Bu duruma “dur” demelisiniz.

  ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK: Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı da aşikardır. Masum insanlara silahla saldırarak, kan akıtmak, katliamda bulunmak ise açıkça devlet terörüdür. “Bize ateş edildi...” Bu yalanlarınızdan bıktık. Dürüst olun, dürüst. El konulan gemiler, personel ve gönüllülerle birlikte derhal serbest bırakılmalı. İsrail yönetimi, yaralıları, cenazeleri ve gemide bulunan yardım gönüllülerini bir an önce Türkiye’ye teslim etmeli. Takınılacak olumsuz bir tavır, sorunu daha da derinleştirecek, daha büyük sıkıntıların yaşanmasına sebep olacaktır.

  ÖLDÜRMEYİ İYİ BİLİRLER: Öldürmeyi iyi bildiklerini yüzlerine söylediğimiz İsrailli yöneticiler cinayeti, katliamı ne ölçüde iyi bildiklerini bir kez daha dünyaya göstermişlerdir. Kurşunladığı ağır yaralı masum insanları bile kelepçeleyen bir anlayış. Bunun izahı yok. Bütün milletlerin bu zulmü lanetlediğini biliyorum. Ama kuru kuruya lanetlemek yetmiyor. Artık netice almak durumundayız. Türkiye, uluslararası hukukun verdiği bütün imkanları kullanacak ve bu süreçte uluslararası toplum ile birlikte hareket edecektir.

  SİNSİCE: Herkes bu hukuksuzluğa göz yumabilir, görmezden gelebilir, sinsice destekleyebilir ama İsrail, Türkiye’yi başkalarına benzetmek gibi bir hatanın içine düşmesin, böyle bir hata işlemeye kalkmasın, bedeli ağır olur. Herkes sussa, herkes gözünü yumsa, herkes sırtını dönse bile, biz Filistin’e sırtımızı dönmeyecek, Gazze için haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz.

  Ayrıca; Erdoğanın konuşması 43 Kanalda canlı olarak yayınlandı .Erdoğan’ın konuşması BBC, CNN, Euro News, EL Cezire ve EL Alem’in de aralarında bulunduğu 25 yabancı televizyon kanalından canlı yayınlandı. Konuşma, Türkiye’den 18 televizyon kanalı tarafından canlı verildi.

  Hmm.. Hapishanedeki TÜrkler derhal Türkiye'ye teslim edilmesse bir harekat düzenlenicek gibi gözüküyor Erdoğan'ın bi tek savas ilan etmediği kalmış
   
 2. ALpique

  ALpique rank8

  Kayıt:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.678
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci :)
  Şehir:
  'suz

  İlk defa iyi bi konusma yapmıs sankim..

  Bunu çok beğendim ; Bedeli ağır olur.

  Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Kimse Türkiye ile aşık atmaya, sabrını test etmeye kalkmamalı. Türkiye’nin dostluğu ne kadar kıymetliyse, düşmanlığı da o kadar şiddetlidir” dedi