1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Erdoğan, Gates'la 5 ülkeyi konuştu


 1. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul
  [​IMG]
  Başbakan Erdoğan'ın ABD Savunma Bakanı Robert Gates'i kabulünde, Türkiye'nin terörle mücadelede kullanmak üzere ABD'den istediği ekipman konusu ele alınırken gündemde başka konular da vardı.

  Başbakan Erdoğan'ın, ABD Savunma Bakanı Gates'i kabulünde, iki ülkeyi ilgilendiren konuların yanı sıra başta Afganistan olmak üzere İran, İsrail, Suriye ve Irak konularının da ele alındığı bildirildi.

  Edinilen bilgiye göre, görüşmede, ABD'nin terörizmle mücadelede Türkiye'ye istihbarat paylaşımıyla destek verdiğini vurgulayan Gates'in, hem istihbarat paylaşımı hem de terörle mücadelede kullanılacak ekipman konusunda daha fazla destek vermek için somut çalışmaların yapıldığını ifade ettiği öğrenildi.

  Terörle mücadelede kullanılacak ekipman konusunda uzun süredir devam eden görüşmeler olduğu belirtilen görüşmede, ABD'nin Türkiye'nin istediği askeri malzemelerin verilmesi konusundaki çalışmalara somutluk kazandırılmasına karar verildiği kaydedildi.

  Görüşmede, Gates'in, Türkiye'nin Afganistan'da oynadığı ve oynayacağı role çok önem verdiklerini kaydederek, bölgede, Türkiye'nin yakın çevresinde çok etkin bir ülke konumunda bulunduğunu, bölge barışının en önemli savunucusu olduğunu ve bu rolün devam ettirilmesini arzu ettiklerini söylediği ifade edildi.

  Türkiye, Afganistan, Pakistan üçlü zirvesinde önemli kararlar alındığına işaret edilen görüşmede, Türkiye'nin Afganistan'a polis ve askerlerin eğitiminde daha etkin rol oynaması ve daha fazla eğitici göndermesinde anlaşıldığı bildirildi.

  NATO Savunma Bakanları toplantısına Türkiye'nin ev sahipliği yapmasının Türkiye'nin önemini bir kez daha ortaya çıkardığı vurgulanan görüşmede, ''Bölgenin istikrarı ve geleceği için Türkiye'nin hali hazırdaki girişimlerini daha da artırması yönünde görüş alışverişinde bulunulduğu'' belirtildi.

  AA