Kayıt
14 Mayıs 2007
Mesajlar
24.642
Beğeniler
2
Şehir
İstanbul
Enes Kanter’e müjdeli haber
17 yaşındaki milli basketbolcumuz Enes Kanter'in önümüzdeki sezon Amerikan Kolej Basketbol Ligi NCAA'de oynayabilmesi için önündeki engellerden biri kalkmak üzere.Amerikan Kolej Basketbol Ligi NCAA, Avrupa'dan gelen oyuncuların lige katılımına yeni bir düzenleme getiriyor. Eğer bu kural yürürlüğe girerse, milli basketbolcumuz Enes Kanter, Fenerbahçe Ülker'den para almadığını kanıtlaması durumunda 2010-11 sezonundan itibaren Kentucky Üniversitesi'nde oynayabilecek.
NCAA yönetimi, Avrupa'dan gelen oyuncuların kolej basketbolunda oynamasını düzenleyecek yeni bir kural hazırlığı içinde. Bu kurala göre, profesyonel sözleşmesi olmadan A takımda oynamış oyuncular, kendilerine ödeme yapılmadığını kanıtladıkları takdirde ceza almadan NCAA'de forma giyebilecek.
Eski kurala göre oyuncular para almadıklarını kanıtlasalar bile, profesyonel takımla çıktıkları maç sayısı kadar ceza alıyordu. Örneğin Fenerbahçe'de 11 maçta kadroya giren Doğuş Balbay ve Efes Pilsen altyapısından yetişip Pertevniyal formasıyla ikinci ligde 20 maça çıkan Deniz Kılıçlı, söz konusu maç sayısı kadar ceza almışlardı. Doğuş ve Deniz, ancak cezalarını tamamladıktan sonra okullarında oynayabilmişlerdi.
Fenerbahçe formasıyla Euroleague tarihindeki 1992 doğumlu ilk oyuncu olan Enes Kanter'in de sarı-lacivertlilerle resmi bir sözleşmesi bulunmuyor. Eğer NCAA yönetimi 29 nisan'da yeni kuralı yürürlüğe sokarsa, Enes Kanter, altyapısından yetiştiği kulüpten para almadığını kanıtlaması durumunda 2010-11 sezonunda Kentucky Üniversitesi'nde forma giyebilecek.
Dünyanın sayılı genç yeteneklerinden biri olarak gösterilen Ener Kanter'in, 2011 NBA draftı'nda ilk turdan seçilmesi bekleniyor.​
 
Yukarı Alt